Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

A mai construit cineva casa!?! (4)


147 raspunsuri la acest subiect

#121
maurice

maurice

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 341 mesaje

Postat 16 august 2005 - 15:28

Multumesc pentru raspunsuri! Deborah77, eu te inteleg perfect la faza cu furatul, si noi avem paranoia asta, privim suspiciosi orice muncitor/furnizor/alta fiinta ce are legatura cu domeniul constructiilor. Azi am chemat un cunoscut sa ne faca o oferta de pret pt tencuitul exterior si interior si cand l-am auzit si pe asta cu: uau, cat e de muncit la voi, nu e nimic drept, ia uite si acolo ce strambatura ....[box]. L-am calmat repede si i-am spus ca stim si noi destul de bine ce e stramb si ce nu. Iar cu instalatorul tau buclucas, ce sa zic ...bine ca ai scapat de el. Tevile de instalatii se fac inainte de tencuiala ca sa nu o mai strici apoi. Mai spune-mi te rog ce suprafata are acoperisul tau? Crixia, m-ai facut curioasa si cu gardul. De unde ai cumparat placile astea de gard, si cum se numesc exact? Si ...POZE! Jone, ce ai patit cu casa? Varsa-ti aici naduful, sa te mai racoresti si sa invete si altii [:D]. Si eu am fost tare suparata, dar uite ca se rezolva toate problemele, trebuie sa perseverezi.

#122
Deborah77

Deborah77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 16 august 2005 - 15:41

Maurice, habar n-am ce suprafata are acoperisul. Tot ce stiu ca am cumparat initial 148 mp de tabla, la care s-au mai adaugat 22 acum. O buna parte sunt pierderi.[bang][bang] Noua echipa pt finisaje se va apuca curand. Aseara mi-au venit si cu un electrician nou, care s-a crizat cand a vazut ce a facut primul - numai zig-zag-uri de cabluri pe pereti, mai ales in bucatarie - si veea sa repozitioneze cablurile vertical, ca sa putem agata si noi o mobila, un tablou, un cui. Usa de la intrare trebuie sa vina, dar spatiul lasat e mult mai mic. Si mai sunt o groaza de mici probleme... Nu stiu ce sa zic cu instalatorul nr , inca astept oferta lui.

#123
Deborah77

Deborah77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 16 august 2005 - 15:45

N-am raspuns la o intrebare - tabla lindab se face la noi pe soseaua de centura, au o fabrica acolo; inainte erau probabil importuri din suedia. Or fi si din alte tari, dar alte table, nu cred ca tot Lindab.

#124
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 16 august 2005 - 17:37

NU DATI CU PIETRE! AM SA PUN POZEE, DAR CHIAR NU AM TIMP SA AJUNG LA SANTIER! COORDONEZ DE LA DISTANTA, TATA E ACOLO SI VB LA TELEFON PT ORICE PRB! PANA LA SF. DE SAPTAMANA O SA PUN POZE CU GARDUL SI CASA CU NOUA FATA! JONE, O SA-TI DAU NR. DE TEL ALE ELECTRICIENILOR SI INSTALATORILOR! Racushoarele Cristina[indecis]& [:p] Alexia - Maria crixia@gmail.com

#125
jone_2

jone_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 633 mesaje

Postat 16 august 2005 - 18:22

multumesc mult de tot. astept ca nu e graba. stai linistita.esti deschizator de drumuri ptr mine [pup] jo [beach] si alexandra [copil] ********* pierdut manual de instructiuni ptr cresterea copilului!cine il gaseste sa il traduca din limba bebeilor in limba mamicilor.

#126
maggda

maggda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 513 mesaje

Postat 16 august 2005 - 21:41

[bis]Fetelor e gata gresiata si faiantata una din bai.Am avut un mester pe care il vom chema si pt restul de gresie(vreo 250mp) si faianta.A pus-o super si a adunat si mizeria(resturi de placi, saci de adeziv) care se facuse si nici nu lucreaza scump(150 000 mp).Mai trebuie sa cumparam chiuveta cu mobilier dar de banii aia ne-am apucat sa tencuim gardul pt ca am prins un mester ieftin(pensionar) si care lucreaza bine.Asa ca , chiuveta peste o luna-doua cred.Sambata o sa fac poza sa vedeti cum arata baia. Jone ma mir ca mai rezisti cu nervii, as innebuni.Succes oricum! pupici la toate Magda [ispita] si [zana] Bianca http://community.web.../user/danut1965 http://www.tiffanyshop.ro/kids/

#127
Rodica P

Rodica P

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 17 august 2005 - 13:52

Am vazut astea saptamina trecuta la Mamaia si abea asteptam sa vi le arat www.floricicazurlie.ro , nu stiu insa daca se pot comanda.

Spor la construit!

Rodica si [copil] Stefan-Daniel [i]
poze o-1 an , poze , Poze noi!

#128
ellamiss

ellamiss
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 18 august 2005 - 17:03

Constructia casei noastre este in desfasurare. Au ridicat-o, au tencuit-o si acum mai au de pus tinci si glet.Sper sa o termine intr-o luna si sa ne si mutam.

Nunta noastra-16 iulie 2005
mihaela&adrian16iulie2005


#129
maurice

maurice

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 341 mesaje

Postat 18 august 2005 - 18:21

Deborah, multumesc. Pentru noi azi e o zi aproape istorica [hop]. Este gata acoperisul! Bine, nu si tabla, dar e casa acoperita! Nu mai ploua, avem cum se zice ...un acoperis deasupra capului [8D].Au lucrat baietii astia super, in 8 zile a fost si gata si bine. Acum, urmatorul pas este sa nivelam terenul prin curte, sa facem gardul, ca baietii astia o sa si tencuiasca dar de abia peste 3 saptamani, si trebuie sa facem ceva util intre timp. Merita sa-i asteptam, ca sunt buni. Jone ... succes. Toate ca toate, da pe asta cu baie deasupra unui dormitor nu am mai auzit-o, e bine ca baile sa fie pe aceeasi coloana, sau macar baie peste bucatarie! Oricum, tine-te tare! Vulpitzayam, cereai niste costuri. La noi a fost asa:7000 eur fundatia (mult, pt ca terenul e f prost si au intrat 2 tone de fier si mult ciment), parter 8000 eur, etaj 6000 eur, pod + acoperis 4000 eur. Mai avem de pus tabla care acum aflam cat costa. Costurile de mai sus includ munca multa din partea noastra si a parintilor, prietenilor; manopera si toate materialele; mancare, paznic,sef santier, diriginte santier, organizare santier Electrica etc.

#130
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 18 august 2005 - 20:07

quote:
Originally posted by ellamiss
Constructia casei noastre este in desfasurare. Au ridicat-o, au tencuit-o si acum mai au de pus tinci si glet.Sper sa o termine intr-o luna si sa ne si mutam.Nunta noastra-16 iulie 2005mihaela&adrian16iulie2005
Vreauuu detalii mai multe! Dimensiuni, cine si cum ai facut-o, ce fel de materiale ai folosit! Orice relatare e o invatare de minte pentru altii!Racushoarele Cristina[indecis]& [:p] Alexia - Maria crixia@gmail.com


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -