Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cuptor pe gaz sau electric


33 raspunsuri la acest subiect

#11
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 01 septembrie 2006 - 12:34

Electric



Cristina,

mama lui

Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002

Cresc...

#12
IEPU

IEPU

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 01 septembrie 2006 - 14:22

Si parerea mea este ca gazul nu va fi niciodata la fel de scump ca energia electrica. Ca daca ar fi asta "viitorul" s-ar face si centralele de incalzire electrice si nu termice.
Din acest motiv cuptoarele electrice sunt mai greu vandabile si e normal ca vanzatorii sa se intreaca in a le lauda.

Cel pe care l-am cumparat eu e mixt: are in partea de jos arzatorul pe gaz si o rezistenta electrica in partea de sus pentru grill.

Nu te arzi la degete pentru ca se aprinde "antiprost" prin scanteie electrica si l-am instalat la inaltime asa ca bebelusul nu se poate accidenta sprijinindu-se de usa fierbinte.

In plus isi inchide singur robinetul de gaz daca se inchide gazul accidental in timpul functionarii.


Magda, mami de Horia (20ian1997) si Matei (3oct2005)
http://community.web...146097&ran=6628

#13
carrie

carrie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.684 mesaje

Postat 01 septembrie 2006 - 14:38

Magda, poti sa-mi dai un PM si sa-mi zici marca si modelul produsului sa studiez umpic?







Cristiana si gagalicea Theodora Alexia ( 3 anisori)



Thea Alexia

noi si Roma 2006

la mare 2005

nasterea papusii



#14
adi69

adi69

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 01 septembrie 2006 - 15:23

Interesant subiect..

Si eu am aceeasi dilema,dar mai am mult timp la dispoztie sa ma hotarasc.Pe langa cuptor pe mine m-ar interesa si o plita,faina,am vazut la Franke una care avea patru arzatoare si plita pe mijloc..pe mine m-ar interesa una care sa aiba plita langa..sa-mi fie mai comod sa lucrez la ea fara sa ma frig de oale.

Dar un gratar de interior,care sa se poata monta langa plita incastrat in aceeasi masa..eventual tot pe gaz..oare gasesc?



Adriana

papa-bun

#15
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 01 septembrie 2006 - 15:30

Angela maine bag puiul si luni iti spun la ce pret il scot [:D]. (si vezi ca oricum ramai datoare si cu farfuriile alea la gratarul care vine [:D]).
Mi se pare interesant cuptorul magdei. Da-ne mai multe detalii ca poate ne convingi, desi daca ii spun sotului ca vreau alt cuptor cred ca ma impusca.
Sincer mie mancarea la cuptorul electric mi se pare cam la fel cu cea de la microunde (dar asa cum spuneam mi s-a pus pata pe el, pentru ca ma asteptam la mai mult avand in vedere reclama vanzatorilor)

Irina

#16
dpintilie

dpintilie

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 01 septembrie 2006 - 15:33

Uite aici:

http://www.wall-stre...a-dupa-aderare/

Poate te ajuta in luarea deciziei. [:D]

Eu mi-am cumparat plita si cuptor pe gaz, firma Franke. Sunt foarte frumoase, au aprindere electrica(cineva spunea ca se arde la mana atunci cand aprinde cuptorul, acest lucru dispare la cuptoarele moderne), aprinderea se face cu o singura mana(nu radeti, la aragazul pe care l-am avut inainte, cu o mana apasam pentru butonul de scanteie si cu o mana invarteam butonul pentru ochi [:)])

Ce am eu de comentat la cuptor este ca:
-ventilatorul care scoate aerul cald in afara(fiind incorporat, aerul fierbinte este scos afara ca sa nu afecteze mobila) face un zgomot mai mare decat ma asteptam
-la aprindere trebuie sa tin butonul apasat un timp mult prea indelungat, dupa parerea mea. Exista un sistem de siguranta pentru a evita scurgerile de gaz(in cazul in care un copil invarte butonul de gaz, de exemplu), sistem care te obliga sa tii apasat un anumit timp butonul de gaz. Daca nu il tii, se inchide alimentarea ochiului cu gaz.
Daca cineva a mai patit asa ceva, va rog sa imi spuneti ce ati facut pentru a remedia situatia.


#17
angelapriboi

angelapriboi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.201 mesaje

Postat 01 septembrie 2006 - 15:39

Irina nu am uitat de farfurii dar asteptam raspunsul de la banca nu??????
sa vedem cand te muti in casa noua

ANGELA

#18
boo lina

boo lina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 01 septembrie 2006 - 17:12

dpintilie, si eu tot franke. chestia aia ptr siguranta copiilor, cu tinutul apasat o vesnicie pana se aprinde ma scoate si pe mine din minti[bang] dar nu se poate remedia...
in afara de asta ma nemultumeste faptul ca ptr a face un pui la rotisor trebuie sa stau vreo 2 ore... ca se invarteste contoarul nu ma deranjeaza asa mult dar ni se face rau de foame pana e gata puiul[:D]

Ioana

#19
nemary

nemary

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.723 mesaje

Postat 01 septembrie 2006 - 18:31

IEPU
spune-mi, te rog, ce marca este cuptorul tau? ai aragaz sau cuptor si plita?

o zi minunata,
Mari

#20
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 01 septembrie 2006 - 19:47

Mai ce a evoluat lumea la aragaze! Cool! Au remediat tot ce ma enerva pe mine la cuptorul cu gaze!

Mincarea insa la gust mi-i se pare la fel. Singura diferenta: daca faceti mamaliga la tuci: merge la aragaz, dar nu la plita electrica . [bis]

Cum ramine cu reglarea temperatrii? E acuma si la cel cu gaze scris in ° sau numai in trepte si ramine sa ghicesti tu care sa o alegi?

-------

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -