Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

impas


32 raspunsuri la acest subiect

#1
val77

val77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 260 mesaje

Postat 03 mai 2005 - 16:05

am discutat cu prietenul meu de foarte multe ori sa facem un copil si m-am sustinut in ideea mea saptamana trecuta am facut testul si spre surprinderea mea am aflat ca o sa am un bebe i-am spus prietenului ca o sa fie tata si a reactionat foarte dur... mi-a spus sa merg sa fac avort, am spus ca eu nu sunt de acord cu lucru asta si in afara de asta imi doresc acest copil si il pot creste si fara ajutorul lui am discutat cu mama si sora mea si m-am bucurat de sprijinul lor voi ce ati face daca ati fi in locul meu? A sti, a putea sã te opresti exact unde trebuie, iata marea putere in viata

#2
bruxinha

bruxinha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 03 mai 2005 - 16:16

Nimeni nu se poate pune in locul tau, nici macar cineva care a fost intr-o situatie similara. Oamenii sunt diferiti, drept pentru care reactioneaza diferit in aceleasi situatii. Problema ta e una serioasa, dar se pare ca tu ai ajuns deja la un raspuns, si te bucuri de sprijinul alor tai. Daca iti doresti acest copil si daca poti sa-l cresti cum se cuvine, pastreaza-l. Daca nu... gandeste-te bine inainte de a face ceva ireparabil. Probabil ca ai citit deja destul pe acest forum, ca sa stii ce parere au 80% din mamici despre avort - in fond este un forum desprecopii. Sa-ti ajute Dumnezeu si sa-ti dea gandul cel bun. [pup] Our lives begin to end the day we become silent about the things that matter.

#3
pumpkin

pumpkin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 290 mesaje

Postat 03 mai 2005 - 16:50

Curaj, Val ! Numai TU poti sa hotarasti ce e mai bine, numai tu stii cat de mult iti doresti acest copil si daca il poti creste singura, daca poti sa te descurci singura cu toate analizele, controalele, cheltuielile, deciziile, travaliul, bucuriile si primul zambet al copilului... Ai deja sprijinul mamei tale si al sorei....iar prietenul tau se mai poate razgandi pe parcurs, nu? Si daca nu se razgandeste poate ca nu va merita pe tine si pe bebe! Citeste povestile nasterilor, citeste povestile fetelor care se straduiesc de ani de zile sa aiba un bebe, gandeste-te ca viata ta nu va mai fi la fel de-acum inainte si mai vorbeste si cu viitorul tatic. Curaj, si sa te ajute bunul Dumnezeu sa iei decizia potrivita pentru VOI.

#4
val77

val77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 260 mesaje

Postat 03 mai 2005 - 17:19

[pup]sunteti niste dragute imi doresc acest copil si am posibilitatea sa il cresc singura, dar oare o sa reusesc sa trec peste prejudecatile oamenilor stiti si voi destul de bine care este parerea oamenilor despre femeile care fac copii fara a fi casatorite A sti, a putea sã te opresti exact unde trebuie, iata marea putere in viata

#5
Freia

Freia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 03 mai 2005 - 17:52

asta cu prejudecatile s-a tot discutat. Aceste prejudecati nu prea mai exista. In schimb exista birocratia. De ce spun asta? Fica mea si cu mine nu avem acelasi nume si de multe ori trebuie sa iau certificatul de nastere dupa mine cand vreau sa fac ceva. gandeste-te bine la ce vrei sa faci si de ce vrei sa iei aceasta decizie. iti urez succes si cap limpede la luarea deciziei. noi suntem alaturi de tine [flo] Freia si [copil] Alexa

#6
MirelaV

MirelaV

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.194 mesaje

Postat 03 mai 2005 - 23:45

depinde cum ati obtinut acest bebe. ca daca el "nu vrea" si totusi a iesit, ma gandesc ca oarecum nu v-ati protejat. poate doar il sperie ideea de casatorie, de responsabilitatea de a fi tatic.. voi locuiti impreuna? cum e acum relatia voastra? eu cred ca ar fi bine sa-l mai lasi sa se dezmeticeasca...va accepta ideea. nu vad un motiv ptr care refuza categoric.. [flo] MirelaV pupicei pe burticei

#7
adivio

adivio

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 04 mai 2005 - 01:48

Val, nu conteaza ce spune lumea. Nu conteaza daca s-a intimplat pur si simplu sau nu te-ai protejat intentionat. Nimic nu conteaza mai mult decit ca il doresti indiferent de ce ar insemna asta pentru tine. Prietena mea s-a aflat cu ani in urma in situatia ta. La ei a fost si mai complicat, initial taticul a fost de acord, ca dupa citeva luni, adica prin luna a 6 a sa spuna tuturor, inclusiv ei, ca am inteles cu totii gresit, ca de fapt a fost doar alegerea ei. Nu stateau impreuna, nu stau impreuna nici azi. La nastere s-a declarat ca tata, dar copilul poata numele de familie al mamei, a spus el ca nefiind casatoriti nu vede de ce sa-i dea numele lui de familie. Anii au trecut, isi viziteaza constant copilul, are grija sa nu-i lipseasca nimic, dar e acelasi calator. Prietena mea creste singura copilul si o face foarte bine, ca sa nu-ti mai spun ca nu este nici prea tinerica si sincer iti spun, chiar nu am auzit comentarii in cercul nostru si daca or fi fost, nu au interesat pe nimeni. Adivio&Ioana-nazdravana

#8
val77

val77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 260 mesaje

Postat 04 mai 2005 - 10:53

noi stam impreuna de trei ani , in primul an ne-am protejat, dar dupa aceea nu am mai folosit metode contraceptive si stia lucru asta relatia noastra este la fel ca inainte, am discutat o singura data despre bebe si de atunci nimic A sti, a putea sã te opresti exact unde trebuie, iata marea putere in viata

#9
ankalaura

ankalaura

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.302 mesaje

Postat 04 mai 2005 - 15:30

De cand n-ati mai discutat nimic? Dupa ce v-ati gandit ca poate veti face un bebe, sau dupa ce i-ai confirmat ca testul e pozitiv?
Adaug la ce spune Freia despre birocratie - asta daca nu va casatoriti pana nasti - va mai trebuie si un livret de familie, plus cand nasti trebuie sa fiti amandoi prezenti la externarea din maternitate, sa dati cu subsemnatul la ce nume va purta copilul, aopi da-i cu copii si originale pe la toate institutiile, nu mai vorbesc daca nu aveti buletin emis de politia de apartenenta, sa vezi atunci circ.
Plus sa vezi circ cand iti va trebui pasaport pentru copil.....

Ideal ar fi sa aveti acest copil, si mai bine ar fi macar cununia civila sa o faceti pana atunci. Nu sunteti copii, din cate vad.
P.S. Multi barbati se ascund sub pretextul ca nu se pricep la calendar, si considera ca este obligatia femeii sa se ocupe de contraceptie. Dar multi reactioneaza negativ dora la inceput. Apoi incepe sa le placa, pentru ca merita!

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza mea


#10
Kehleyr

Kehleyr

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 974 mesaje

Postat 04 mai 2005 - 15:37

Eu nu inteleg cum vine asta din partea lui, acum vrea, acum nu vrea copil. Daca stia ca nu va protejati, ba chiar te-a sustinut in ideea de a avea un copil, de ce acum reactioneaza asa? Trebuie sa discutati, sa vedeti ce s-a intamplat de si-a schimbat parerea, trebuie sa existe o explicatie. Eu consider ca nu trebuie sa faci avort doar pentru ca asa iti cere el. In conditiile in care stia ca exista riscul de a ramane gravida, nu se poate spune ca tu l-ai manipulat, sau ca nu se astepta la asta. Prietenul tau dovedeste lipsa de responsabilitate. Faptul ca ai sustinerea familiei mi se pare un lucru extraordinar! Nu te impiedica de prejudecatile oamenilor. Cine vrea sa te vorbeasca de rau va gasi oricum un motiv. Nu sunt insa de acord cu ideea de a te casatori numai pentru asta. Daca oricum aveati in plan, asta e una, dar altfel... Iar raspunsul simplu la intrebarea ta: eu as pastra copilul si as discuta cu prietenul meu sa stiu exact cum stam in relatia noastra.
Our planet is a lonely speck in the great enveloping cosmic dark. In our obscurity, in all this vastness, there is no hint that help will come from elsewhere to save us from ourselves. -- Carl Sagan


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -