Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

o incurajare......


35 raspunsuri la acest subiect

#21
candy24

candy24

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 217 mesaje

Postat 07 mai 2005 - 10:50

Poate mai aveti o sansa.Incearca sa fii cat mai calma ,ca sa puteti discuta.CEre-i oo explicatie,cum de s-a ajuns aici.Arata-i ca te poti descurca si singura.Multa bafta

#22
mi-ela

mi-ela
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 07 mai 2005 - 11:49

Sunteti atit de drågute,nici nu stiti ce mult må ajutå faptul cå sunteti alåturi de mine[flo][flo][flo]A venit aici si am discutat mult..mi-a spus cå deocamdatå nu vrea decit så ne separåm pentru o perioadå deoarece am ajuns in situatia de a ne certa in fiecare zi in fata celor mici si nu este deloc bine pentru ei...Avem nevoie si de putin timp singuri,mai ales cå noi si lucråm impreunå, deci tot timpul ne vedem si nu e prea bine citeodatå.El spunr cå-si iubeste mult båietii si de fiecare datå cind vor avea nevoie de el,va fi pentru ei.Eu sunt confuzå si nu stiu CE SÅ CRED!!!Vå pup dulce si mai astept vesti de la voi![q][q][q]

#23
Idora

Idora

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 363 mesaje

Postat 07 mai 2005 - 13:33

Mi-ela, mai ales ca lucrati impreuna,eu zic sa faci asa: nu lasa sa te vada ca suferi, fi mai indiferenta, mai zambitoare (stiu ca-i greu, dar incearca),glumeste cu colegii tai de fata cu el, aranjeaza-te, parfumeaza-te si nu-i da ocazia sa te vada ca esti down.Demonstreaza-i ca esti puternica si ca se poate si fara el.Eu zic ca asa-l faci sa se intoarca inapoi la tine (daca chiar mai vrei).Barbatilor nu le plac femeile plangacioase si slabe asa ca arata-i partea ta puternica!! Succes si fii tare[pup]

#24
lilanda

lilanda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.366 mesaje

Postat 07 mai 2005 - 13:55

mi-ela, uite un site specializat de unde poti afla mai multe informatii. In principiu, trebuie sa consulti un avocat, iar in tabelul din site, vad ca exista in Greve, posibilitatea de a obtine consultanta jurdica gratuita, joia....Stii ca in DK, divortul se obtine la 6 luni de la separare, cu conditia ca cei doi soti sa nu mai locuiasca impreuna, iar unul dintre ei sa fi depus la comuna fisa de separare...intereseaza-te daca sotul tau a depus sau va depune asa ceva!!! Apoi, mergi la avocat!!! Ai drepturi, iar daca ai cetatenie daneza, situatia nu este complicata deloc, material vorbind!!! Mai dificila e acum, pentru tine, partea afectiva ...dar, uite, fetele care au trecut prin asta iti spun ca tot cosmarul e trecator...Iti doresc multa putere!![flo]



pozulici si calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

#25
mi-ela

mi-ela
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 07 mai 2005 - 14:14

Multumesc mult pentru site[flo]A trimis deja hirtiile de separare.Din påcate eu nu am incå cetåtenie danezå, numai permis de sedere (permanent)Am intrebat dacå v-a fi o problemå si mi-au spus cå nu pentru cå am si 2 copii mici care au cetåtenie danezå.Economic nu stiu cum va fi...o så aflu mai multe detalii såpt viitoare!Sper så mai trec si peste asta....[help][help]pupici la toti[pup][pup][pup]

#26
gweno

gweno

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 09 mai 2005 - 22:41

Sa stii ca nu esti singura,aici vei gasi totdeauna pe cineva sa te asculte.Si eu am divortat si aveam doi copii deci stiu cum este.Nu te izola incearca sa nu iti plingi de mila sau sa te culpabilizezi.Inconjoara-te de prieteni,fa ceea ce nu aveai timp pina acum,acorda-ti mai mult timp,pt tine si sufletul tau.Te pup,nu esti singura adu-ti aminte!!![pup][pup][pup][pup] LORY mamica gemenilor ERIC[copil] SI FILIP[copil] -20 August 2004 "On ne voit bien qu'avec le coeur...l'essentiel est invisible pour les yeux" Antoine de Saint-Exupery

#27
ralualexandrei

ralualexandrei

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 10 mai 2005 - 02:14

Nu am ce sfat sa-ti dau,nu am trecut prin asa ceva ,insa cred ca de dragul copiilor trebuie sa fii tare si sa lupti pt drepturile tale si ale lor.Incearca sa ii arati ca esti puternica si fi, pt copiii tai.Imi pare rau pt tine si mai ales pt copii.Uite:[flo][pup]poate te mai inveselesti putin, macar.

Andra ,mamica lui Robert si a Mariei album no1 album no2 albumul no3

#28
a2p

a2p
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 12 mai 2005 - 00:04

mi-ela, Trist, dar imbucurator... ...si desigur greu... dar atit de simplu si deloc imposibil... 1. Alege tu pentru tine, pentru baieti, si pentru viitor... 2. Nu lasa sa fie alegerea altora (familie, prieteni, avocati, sot etc.) ci numai a ta: ce vrei _tu_ 3. Oricare iti e alegerea, retine ca e cea corecta. Nu lasa pe altii sa te influenteze/convinga de contrariu, sau sa te faca sa te indoiesti de alegerea ce ai facut-o... 4. Intelege ca si el are acelasi drept ca si tine, la o alegere. Respect-o pe a lui cum te astepti ca a ta sa fie respectata. 5. Copii trebuie sa fie afectati cit mai putin cu putina de alegerile voastre, ale parintilor, oricare ar fi. Daca ar putea alege, alegerea lor ar fi cu siguranta sa ramineti impreuna... Respecta si tu si el acea alegere a copiilor (facuta acum prin voi doi), in limita posibilului... 6. Fa posibila acea alegere, consistent, insistent, cu forta si putere, cu incredere in tine, si prin tot ceea ce faci... Fa-o posibila pentru viitor incepind de _acum_, din clipa asta... 7. Nu regreta nimic, si nu te uita inapoi... ci numai inspre viitor... Intrebari de tipul "de ce mi se intimpla tocmai/numai mie?", "cu ce am gresit?", "daca as fi facut la momentul tau actiunea X nu cumva ar fi fost mai bine?" sint inutile si nu te duc nicaieri. Te fac doar sa suferi inutil... Trecutul nu-l mai poti intoarce, asa ca nu te lasa blocata in el... Ce a fost a fost, acolo ramine... Concentreaza-te pe viitorul ce incepe in prezent, si pe angajamentul tau pentru alegerea ce ai facut-o, oricare ar fi ea... 8. Cu timpul si cu exercitiu vei invata sa te bucuri din nou de viata... de fiece clipa... din nou, indiferent de ce drum ai ales... 9. Mai degraba cere sfatul unui profesionist in psihologia de cuplu decit a unui avocat. Dar pastreaza-ti alegerea. Avocatii tind sa vrea sa iti/va ia banii (si multi), si lor nu le pasa prin ce treceti voi si copiii de fapt, sau ce se intimpla dupa ce ei si-au incheiat treaba... Nu uita ca hirtii legale (in orice situatie, fie separare, fie divort...) nu inseamna de fapt ca ceva s-ar fi terminat... ci doar ca trece intr-o alta etapa... Din cele (minim) trei divorturi (legal, emotional si al parintilor), cel legal e cel mai simplu (si mai scump de multe ori) dar si cel mai putin important pentru ce si cum simtim... Un terapeut de cuplu care are si pregatire legala in dreptul familiei ar fi cea mai buna optiune... DAR: asculta si integreaza sfaturi, insa pastreaza-ti _tie_ alegerea, pentru ca e a _ta_, tu va trebui sa traiesti cu ea... 10. Infringe-ti teama, si mentine focusul pe copii... Fereste-i de tot ce ar fi o influenta rea pentru ei... Aici sint multe de spus desigur, dar pe scurt: a. ei nu au nici o vina b. si mama si tata ii iubesc mult mult de tot c. faceti impreuna intre voi tot posibilul sa continue sa simta cit sint de iubiti de amindoi d. daca trebuie sa invatati voi doi cum sa tratati problemele cu care se confrunta copii, nu ezitati sa apelati la un profesionist (psiholog de copii). Terapia prin joc este de exemplu o chestie extrem de puternica, si ajuta sa intelegeti amindoi f. bine prin ce trec copiii, si cum sa reactionati ca sa ii ajutati in momentele acestea dificile pentru ei... e. ca de obicei, distrageti-le atentia de la suferinta cu diverse activitati interesante pt ei f. daca va intilniti intre voi doi de dragul copiilor, nu vorbiti decit banalitati, nu atingeti subiecte delicate, despre separare, avocati etc., nimic! nu riscati... evita tu daca poti (si poti!) subiecte de acest gen daca apar... pastrati toate acestea intre voi si numai intre voi doi, cind copiii nu sint de fata, sau si mai bine poate: in scris pe e-mail... Doar citeva idei... in esenta: daca vrei asta vei putea sa-l faci sa revina asupra deciziei lui (tbuie insa sa o faca pt ca vrea el sa revina, nu pt ca il fortezi tu). Daca insa vrei insa contrariul (sa va despartiti), vei supravietui si vei gasi bucurie si oportunitati pentru tine si copii, si pentru voi toti, intr-o "familie restructurata" cum numesc psihologii americani ce se intimpla de fapt in divorturi cu copii... Stii vorba aceea: "ce nu te omoara te intareste"... Acest forum este o resursa senzationala in a te invata prin ce vei avea de trecut in diverse etape din viitor... insa din pacate informatia nu e extrem de bine structurata, pe puncte, componente (legala, emotionala, financiara, responsabilitati si datorii parintesti, cariera, independenta etc.) dar iti poti face o idee foarte buna daca citesti mult/tot si cu aceasta structura in minte... Bafta multa multa multa si mai ales putere si minte inteleapta si luminata... Doar doi centii mei... Copiii au dreptul la doi parinti... si ei n-au nici o vina... "Let's keep it that way!" (Haideti sa pastram lucrurile asa)

#29
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 12 mai 2005 - 11:33

Incearca sa te calmezi si, mai ales, ascunde-ti disperarea. Timpul va clarifica multe necunoscute. Nu lua nici o hotarare in conditii de criza. Daca poti, incearca sa nu faci nimic concret. Trage de timp, pentru tine . Poate si pentru el. http://community.web...com/user/tora97 "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#30
mi-ela

mi-ela
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 12 mai 2005 - 19:37

Så vå spun ultima bombå[biz]A venit si-a spus cå nu poate fårå copii, så-i mai dau o sanså.Oare ce så fac?Mi-a frint inima o datå, dacå se-ntimplå din nou?MI-e fricå!Ajutati-må cu un sfat, vå rog[iartama]A zis cå este foarte stresat si ii pare råu.Ce så mai cred[huta]Vå doresc la toatå lumea numai bine si astept cu neråbdare sfaturile voastre[flo][flo][flo]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -