Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

CERVICITA


291 raspunsuri la acest subiect

#31
nemessis24

nemessis24
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 21 iulie 2005 - 19:01

nu stiam de treaba cu inelul pus pe uter,mie mi-au spus ca teoretic pot ramane insarcinata...in fine,asta sa fie problema noastra acum...:)..ma bucur ca am fost de folos,pentru ca si eu stiu ce inseamna sa ti se spuna ca ai asa o boala...la biopsia asta de la cluj,si la mine e cin 3...dar mai mult decat conizatie nu au ce sa ne faca...de acum din 3 in 3 luni,testul papanicolau...si multa grija...apropos,fetelor,pentru toate masurile anticonceptionale, MERGETI LA UN CABINET DE PLANNING FAMILIAL,NU LA DOCTORUL GINECOLOG!!!!mai nou am aflat ca la rana pe care o aveam si la faptul ca am tulburari de menstruatie,nu aveam voie sa iau pastilele recomandate de fostul meu doctor ginecolog...asa ca,mare mare grija

#32
grenouille

grenouille

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 193 mesaje

Postat 21 iulie 2005 - 19:21

nemessis24, si noi (mama, dar ma rog, am alegat si eu prin spitale cu ea) am patit-o cu o biopsie proasta prost interpretata. si tot la polizu am rezolvat problema, la fel ca si alinaxeni. te crucesti cand vezi cat sunt de incapabili unii medici, condamna niste oameni fara sa clipeasca din ochi No person is entirely bad or entirely good. Therefore learn to forgive yourself for error the same as you should forgive others...

#33
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 21 iulie 2005 - 20:40

nemessis24, sa inteleg ca si in conditiile in care mi-au facut conizatia tot mai exista riscul sa evolueze? Astept rezultatul la biopsie, pe la jumatatea lui august,iar acum stau cu inima cit un purice. Mi-a dat tratament cu ampicilina ,ovule si ketonal. Oare ce mai urmeaza? Dr. mea este supra solicitata si nu prea da multe explicatii din lipsa de timp. alina

#34
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 21 iulie 2005 - 20:47

stiam ca masurile contraceptive pot fi cauza ranilor pe col, chiar si steriletele, asa ca mai bine nu mai folosesc deloc.....nu ca as mai avea nevoie. alina

#35
nemessis24

nemessis24
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 22 iulie 2005 - 13:31

teoretic,daca avem grija de noi si ne facem testele la 3 luni si tit,nu are de unde evolua,caci noi acum nu mai avem nimic,din moment ce ne-au scos tesutul ala rau...pe mine m-a sfatuit o doctorita ginecolog sa folosesc supozitoare sau ovule cu propolis,in fiecare seara...sunt foarte bune cicatrizante si tot ce avem noi nevoie...plus irigatii cu galbenele,pelin,coada soricelului...ti-ai facut testul papanicolau inainte?cum ai ajuns la conizatie?nu imi mai spunde de doctori,ca ma apuca nervii cand ma gandesc prin ce am trecut din cauza unor IDIOTI!!!stai linistita,caci sigur esti bine..citeste si tu despre ranile astea,sa vezi in cat timp evolueaza in carcinom...multi ani...:)))

#36
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 23 iulie 2005 - 00:25

Da, mi-a facut intii testul PAP si apoi conizare. Cred ca am avut mare noroc cu Dr. mea....cind ma gindesc prin cite ai trecut, eu cred ca innebuneam. Si asa am trecut cu greu. Astept biopsia, ca de, nu zic hop pina nu trec puntea.....si mai e atit de mult pina vine rezultatul....sa sper ca e de bine[:(] alina

#37
martta

martta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 161 mesaje

Postat 23 iulie 2005 - 11:11

Eu tocmai am fost externata dupa o READ + laser(displazie severa, CIN III). Astept rezultatul biopsei dupa 3 sapt.Interventia am facut-o la Giulesti, dr. Puia. Personal, am fost f. multumita de modul in care mi s-au explicat riscurile, procedura interventiei, modul in care a fost facuta interventia. Acum trebuie sa merg la control de 3 ori pe sapt. Momentul critic al vindecarii apare la 2 sapt. dupa interventie, cand poti sa ai o sangerare masiva si trebuie sa ajungi de urgenta la medic. Teoretic, poti avea copii dupa o astfel de interventie. Ma bucur ca v-am descoperit. E nevoie de un grup de sustinere si pt aceasta problema. Eu am fost panicata dupa ce am primit rezultatul de la biopsia de col si medicul de la lab. de anatomie-patologica mi-a zis ca trebuie sa iau legatura cu dr. cat mai repede. Aceasta a fost momentul meu de disperare. Apoi, discutia cu dr. Puia m-a calmat.... mami de Vladut(13.06.03)

#38
martta

martta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 161 mesaje

Postat 23 iulie 2005 - 11:21

Pentru perioada de refacere: - fara contact sexual; - fara spalaturi vaginale; - pe cat posibil, activitati care sa nu te solicite dpdv fizic("fara efort"); - fara expuneri la soare, intrucat e vasodilator - o perioada nu ai voie la mare, la plaja etc; - nu ai voie sa faci baie, ci doar dusuri scurte; - toaleta medicala; Altceva nerecomandat? mami de Vladut(13.06.03)

#39
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 23 iulie 2005 - 12:50

Nu stiam ca nu am voie la mare si al sfirssitul lui august am 3 sapt rezevate. Macar in hotel pot sta, sa vad marea de la balcon[q] Sincer,am observat ca decind merg la mare am inceput sa am multe probleme de sanatate. Plus ca atunci cind ajung acolo am tot timpul o stare de rau general. Oricum,noi am facut exces de litoral in ultimii ani, cam jumatate din vara acolo ne-o petrecem. Constat ca forum-ul asta e o minune, a suplinit lipsa de informatii de la medic alina

#40
nemessis24

nemessis24
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 23 iulie 2005 - 19:43

mie mi-au recomandat doctoritele spalaturi cu ceaiuri,si rana arata foarte bine...plus k am fost de 3 ori la plaja,ma duc de la 8 dimineata la 11,nu depasesc bariera...si pot spune k ma simt foarte bine...mai folosesc si ovule...ideea e sa nu stai intre orele 11 si 16,si sa te dai cu multa lotiune,asa cum fac eu...:)...da,ma mir k nu am innebunit,caci aici,la galati,prima data mi-au zis k e displazie severa si in 2 saptamanai ajunsesem la carcinom microinvaziv...si apoi de la cluj displazie severa,cin 3...constat k e foarte frecventa treaba asta la femei...


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -