Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

CERVICITA


291 raspunsuri la acest subiect

#21
nemessis24

nemessis24
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 20 iunie 2005 - 18:26

INK NU MI-AU DAT RASPUNSUL DE LA CLUJ,SAPTAMANA ASTA ABIA...VA MULTUMESC PT SFATURI SI INCURAJARI... NIHIL SIN DEUS

#22
myrrha

myrrha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 550 mesaje

Postat 23 iunie 2005 - 06:33

Te asteptam sa ne spui de rezultatul biopsiei si iti tinem pumnii. Curaj! [flo]

#23
neopam

neopam
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 27 iunie 2005 - 02:26

Buna fetelor!Aveti o noua membra in forum!De curand am fost diagnosticata in urma pap-testului(papanicolau) cu Ascus si CIN 1.Adica un pre-cancer la 25 ani.La aflarea vestii am fost distrusa,plangeam si cautam pe internet tot ce puteam gasi despre papilloma virus(cel in culpa pt 90% dintre cazurile de cancer de col uterin).Din fericire,si ii multumesc lui Dumnezeu,sunt in Italia si am posibilitatea de a ma trata aici.Pe site-uri italiene am gasit extrem de multe informatii si forumuri cu sute de femei purtatoare de virus.In schimb pe cele romanesto o dezamagire totala...plus multe informatii false si exagerate.Din pacate in Romania cancerul de col uterin se clasifica pe al 2-lea post al mortalitaii dupa cancerul se san la femei in timp ce in tarile occidentale s-a diminuit cu 70 %!!Din ce cauza?Pt ca femeile isi fac un simplu test:papanicolau(care salveaza viata)!Virusul probabil ca l-am contactat sexual pt ca aveam o rana de col netratata,am facut multe tratamente in adoloscenta si sistemul imunitar era slabit.Am f mult de scris dar nu vreau sa plictisesc..cu toate ca poate ajuta macar pt a fi informate.Eu stiam de papilloma virus din auzite si totusi 80% din femei il intalnesc la un partener sanatos dar cu mici sanse,din fericire,de a-l contacta.Am citit mai sus de scos uter,chimioterapie...M-am ingrozit!!!Cum e posibil?Virusul evolueaza in 4 faze pana a deveni cancer si e vorba oricum de 10-15 ani.De la a 4-a faza se vorbeste de scos de uter,dar primele 3 grade se indeparteaza tesutul cu celule pre-canceroase si gata!!Nu va supuneti la aceste barbarii!!Eu fac saptamana viitoare o operatie cu laser iar doctorita m-a asigurat ca mai poate recidiva DOAR o singura data(voi face alt laser).Am facut pap-test,colposcopie(nu am simtit nimic),biopsie(iar nu am simtit absolut nimic)iar acum urmeaza operatia care dureaza 10 min si apoi plec acasa.Voi face un test si pt a afla exact ce tip este virusul meu,cat de cancerigen este.Metodele sunt mai multe,eu am ales laser.Dar in nici un caz scos de uter la gradul 1,2 sau 3!!Stiu ca e greu dar daca aveti nefericirea de a va trezi cu virusul asta blestemat tratati-va la o clinica cu metode occidentale..Eu voi putea face copii linistita insa cu cezariana.E ok pt mine,oricum imi era frica de nastere naturala!!Daca aveti nelamuriri sa-mi scrieti cu curaj. V-am pupat si multa sanatate Pamela

#24
nemessis24

nemessis24
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 01 iulie 2005 - 16:07

dragele mele,ravin mai fericita ca niciodata:NU AM CANCER,E O DISPLAZIE SI ATAT!!!ink nu imi vine sa cred prin ce am putut sa trec si cat de prost pregatiti sunt doctorii nostri...pe vremuri,scoala romaneasca de medicina era printre cele mai bune,acum ne face de ras...sunt mii de oameni diagnosticati gresit si care se supun unor tratamente nenorocite doar DIN CAUZA PROSTIEI DOCTORILOR NOSTRI!!eu una am patit-o pe propria mea piele...si ce spune noua noastra colega,din italia,e incredibil...unde invata acei medici??ai nostri cheltuiesc mii de dolari sau sute de mii pentru a merge prin afara pt schimb de experienta si se intorc mai prosti decat au plecat...ii multumesc MAICII DOMNULUI k nu m-a lasat sa urmez radioterapie,caci ma nenoroceam pe viata... sa aveto mare grija de voi si mai ales la ce doctori mergeti NIHIL SIN DEUS

#25
megbeng

megbeng

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.507 mesaje

Postat 01 iulie 2005 - 16:39

nemesis, ne bucuram din suflet pentru tine!!!...[bis][bis][bis] poti sa fi mai explicita cu doctorii prost pregatiti? un de s-a strecurat greseala? "Cand timpul masoara cu anii pacatul/in el e sentinta, nu-n judecatori!" (Vali Sterian)

#26
nemessis24

nemessis24
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 iulie 2005 - 14:48

greseala a fost k ei nu stiu k o rana ajunge la cancer in 7-10 netratata...si mai e ceva...la prima biopsie diagnostic DISPLAZIE,iar in 2 saptamanai,la o biopsie urmatoare,CARCINOM MICROINVAZIV...o sa postez un site unde e toata evolutia bolii si sa vedeti si voi ce idioti sunt doctorii nostri... http://www.121.ro/co...=1331&page_nr=1

#27
neopam

neopam
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 08 iulie 2005 - 16:56

Nemessis, ar trebui dati injudecata...Dar pana la urma ce tratament ti-au aplicat? Pamela

#28
nemessis24

nemessis24
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 09 iulie 2005 - 13:00

eu nu am acceptat nici un tratament,nimic...m-am dus la cluj pt o a doua biopsie,sa am si o alta parere...spre norocul meu,la galati nu mi s-a facut conizatie,cum scrie in fisa mea de externare,ci o biopsie mai mare...asa k cei de la cluj s-au apucat sa faca conizatie ca la carte si au putut analiza tesutul...dak as fi fost in alta tara,cred k as fi luat o groaza de bani pe treaba asta,dak i-as fi dat in judecata...dar nu am nevoie,eu multumesc lui Dumnezeu si Maicii Domnului k sunt sanatoasa...problema e alta,si ma gandesc cu groaza la ea:CATI OAMENI SANATOSI SE DISTRUG PE VIATA DIN CAUZA INCOMPETENTEI UNOR DOCTORI PE CARE NOI II PLATIM CU BANII NOSTRI??e ca intr-un film de groaza , din pacate...:(((((

#29
neopam

neopam
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 12 iulie 2005 - 03:15

E bine daca ti-au facut conizatie Nemessis!Si doctorita mea mi-a vorbit de metoda asta,adica de a elimina portiunea de tesut afectat de virus,celulele displazice.Mi-a mai spus ca atunci cand voi dori sa raman insarcinata,in a 3-a luna de sarcina si printr-o procedura f simpla,in locul unde a fost facuta interventia se fixeaza un fel de "cercel" pt a ajuta uterul sa tina sarcina!Stiai?Portiunea de tesut nu se mai reface si exista riscul ca uterul sa nu poata tina sarcina.Eu inca mai astept,vreau sa vin in tara sa ma distrez si la toamna imi fac laserul[hot].Peste 3 saptamani imi iese rezultatul analizei tipului de virus si asa doctorita va decide mai exact ce tratament sa-mi aplice.Tu ai facut tipizarea?Stii ce numar de HPV ai? Pamela

#30
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 18 iulie 2005 - 21:07

Buna fetelor. sint o membra f. noua si am ajuns aici din disperare.Vreau sa va multumesc pt. ca povestile vostre m au ajutat enorm. Am trecut si eu prin tot ce a spus nemesis numai ca eu am avut noroc cu o doctorita EXTRAORDINARA (Maior-sp. Polizu) diacnostic-cin 3 eskarioze severe Ce sa va spun, am simtit ca inebunesc,ma gindeam ca viata mea s-a terminat,dar m-a internat imediat, m-a sustinut moral si mi-a facut o conizare si un chiretaj biopsic. Acum astept rezultatul biopsiei si sint ceva mai linistita. totusi nu stiu ce mai urmeaza. Vreau sa va multumesc tare mult pt. tot ce ati spus aici, mi-ati usurat mult chinul. O sa va tin la curent in continuare cu tot ce fac si spuneti si voi daca ar trebui sa mai fac si altceva cucu alina


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -