Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Aici raspund la intrebari legate de trat.nat.!!!


179 raspunsuri la acest subiect

#1
livia

livia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 13 aprilie 2005 - 23:52

Gata fetele am venit si gata de atac!!! V-as ruga sa postati intrebarile legate de trat.naturiste numai in cadrul acestui subiect fiindca mi-e greu sa urmaresc nenumaratele subiecte care apar...si precis ma incurc si nu raspund la toate...Ganditi-va ca primesc si mail-uri muuuulte asa ca...putina intelegere,da? VOI RASPUNDE DOAR CELOR CARE SCRIU AICI!!! puuup! livia

#2
Florinini

Florinini

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 227 mesaje

Postat 14 aprilie 2005 - 10:30

Draga Livia, Ma bucur ca te-ai reantors, si sper ca ai avut o sedere placuta in Ro. Parca ai stat 3 luni, nu trei saptamani, dar asa se intampla cand astepti pe cineva care poate sa te sfatuiasca intr-o problema. Problema mea este legata de un fibrom uterin situat pe partea superioara a uterului deci este cred subseros mare de 12/9/10 cm cam ca un pepenas galben. Nu am probleme cu hemoragii intre cicluri, am un ciclu cat de cat regulat, pana acum 2 luni a fost 25, 26 zile acum este de 28 de zile. De cand am aflat de fibrom, la un control de rutina, asta s-a intamplat la sf. lui februarie, am inceput sa beau ceia de coada soricelului impreuna cu galbenele si urzica. Un timp am pus si putin bitter suedez in acest ceai, dar am renuntat din cauza alcolului. Intrebarea mea este daca crezi ca acest ceai ar putea tine din evolutie acest urias, iar alta daca acest ceai ar putea avea vreun efect asupra unei eventuale sarcini, caci incerc si la bebe in acest timp, doctorita dandu-mi sperante ca as putea ramane gravida chiar si cu acest bolovan pe capul meu, desi e cam riscant din cauza cresterii fibromului care si asa e deja mare, pe per. sarcinii. Stiu ca esti ocupata si bombardata de mesaje, dar sper sa gasesti timp si ptr. nelamuririle mele. Toate cele bune si multe multumiri Florinini

#3
uoana

uoana
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 14 aprilie 2005 - 11:15

Buna Livia, bine ai revenit printre noi. Eu sunt cea cu amenoree primara...partea proasta e ca mie nu mi-a venit inca CM, si voiam sa te intreb daca pot lua si tinctura de branca ursului si elixirul din fructe de soc. Afecteaza in vreun fel tratamentul? Cu drag, Oana [flo][flo][flo]

#4
andicu

andicu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.875 mesaje

Postat 14 aprilie 2005 - 13:20

Buna Livia,multumim mult ca te implici atat in problemele noastre. Crezi ca poti sa-mi sugerezi vreun tratament naturist pentru sterilitate secundara? Am avut SEU acum 6 luni si am ramas fara trompa dreapta; ma chinui de 3 luni sa fac un bb si nimic; dr mi-a zis sa ma duc la el dupa 6 luni de incercari nereusite. Poate pot face ceva naturist care sa ma ajute. (Am uitat:medicul car em-a operat a zis ca a curatat ambele trompe,iar cea ramasa e mai scurta si ma zdravana, ce-or fi insemnand toate astea, nu prea stiu). vreau sa am burtica cu bebica

#5
vikinga

vikinga

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.892 mesaje

Postat 14 aprilie 2005 - 16:12

Oh Livia bun subiect! Hai sa ajutam si o pereche de nemtzi de aici, prieteni buni de ai mei sa faca un pui mic. I-am zis de ceva tratamente naturiste de pe la noi si s-a aratat extrem de interesata. Ea are 34 de ani el 39 de ani. Vor copii ea e disperata, dr a zis ca fizic e ok e apta pt bbi dar de 2-3 ani nimic..(de atunci a intrerupt anticonceptionalele). Cind avea ea vreo 18 ani a avut o sarcina cu el dar ..a avortat..a fost alegerea ei din pacate. Stii cum aici multi se hotarasc prea tirziu sa faca copii. Buuun daca viata sexuala a fost buna pina mai acum un an, in ultimul timp de prea mult stres si tenisune..in sfirsit..nu prea se leaga mare sex intre ei..maxim o data de doua ori pe luna. Auzisem de ceva plante de revigorarea apetitului sexual(branca ursului cumva???) si ceva ca sa o "improspateze" pe aspiranata mama, adica daca e tot rar macar sa se "prinda" ceva..na ca nu stiu cum sa expun problema mai delicat[:I] Deci ceva ceiuri tincturi pt doritori de copii care nu au alte probleme medicale dar totusi nu se intimpla minunea. Multumesc[flo] Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003) "Love like you've never been hurt and dance like you do when nobody's watching."

#6
nicol78

nicol78
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 14 aprilie 2005 - 21:16

Buna Livia, ne bucuram tare mult ca ai revenit.Eu am inceput o versiune a tratamentului tau de si te ro sa te uiti putin peste el sa-mi zici daca e ok. deci , mai intai datele: -26 ani, sterilitate primara -nu stiu inca starea trompelor urmeaza HSG pe 11 mai -cred eu ca nu am ovulatie cel putin nu in fiecare luna -CM pana sa incep tratamentul varia intre 31-38 zile, de cand am inceput s-a redus la 26 zile. Iata ce iau: dimineata: ceai napraznic ( dupa reteta ta) ceai cretisoara+coada soricelului Kamayani+Cat's clow tinctura mugur zmeur tinctura coada soricelului Vit E (5-19) pranz : la fel , mai putin ceai cretisoara+coada sor. seara : la fel ca dimineata. Ce zici ,e ok? , oricum am luat deja aproape 2 luni si ma simt ok, in prima luna cred ca am avut si ovulatie, dar in a doua nu sunt sigura si nu am fost in tara sa-mi cumpar test de ovulatie. Multumesc mult!

#7
issamanu

issamanu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 14 aprilie 2005 - 22:29

Buna! Sunt Manuela va scriu din Iordania acum si am descoperit site-ul vostru cu mare bucurie si sperantza ca aici poate o sa gasesc raspunsurile de care am nevoie cat si suportul sufletesc... Am 26 de ani si in urma unei infectii puternice (cel putin asha mi-a zis doctorul) am facut pelvic adhesions... nu sunt sigura cum se numesc in limba romana. Aceste adhesions sau internal scar tissue acopera ca o manusha ambele ovare si nu permit preluarea ovulului de catre trompe fiind astfel imposibila fecundatia. Am facut o laparoscopie si desi ambele trompe sunt patente exista acest blocaj mecanic din cauza adhesions care s-au raspandit in toata regiunea pelvica. Dupa cate am intzeles se pot opera prin Lysis dar riscul de a rani ovarele este prea mare si oricum adhesions se refac imediat. In afara de operatie si arderea lor cu laserul mi s-a spus ca nu exista nici o alta cale de a le dizolva ... Totushi eu nu mi-am pierdut sperantza si cred ca exista ceva care sa dizolve aceste tzesuturi... Dupa multe cautari pe internet am gasit doua enzime serrapeptase si nattokinese care ar avea puterea de a dizolva any non livig tissue in the body...A auzit cineva ceva de ele? Deocamdata sunt la a doua incercare de fertilizare in vitro sper ca de data asta reushita... Mi-ar fii de mare ajutor sa stiu ca cineva a reushit in lupta cu adhesions caci dupa cate vad sunt ca singura care inca mai spera sa scape de ele fara o operatie... Manuela

#8
Mirona

Mirona

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.247 mesaje

Postat 14 aprilie 2005 - 23:23

Buna Livia,
bine ai revenit printre noi. Ti-am simtit lipsa.
Stiu ca nu ai prea mult timp la dispozitie si incerc si eu sa nu iti rapesc prea mult din el, asa ca incep:
Amenoree secundara, ovare polichistice. Am tinut tratamentul tau 3 luni de zile. L-am oprit, mi-am refacut analizele si acum vreau sa-l incep din nou. Normal ca a dat roade - la unii hormoni.
Din cauza ca rezerva mea ovariana scade as dori o varianta combinata de tratament naturist cu tratament medicamentos. Se poate? Te rog mult, nu mai am prea mult timp.
Deci, iau duphaston din ziua 16 pana in ziua 25 - 2 comprimate pe zi. O comprimata contine 10 mg didrogesteron.
Acum: ce pot lua din tratamentul tau fara sa renunt la duphaston?
Te rog Livia, ajuta-ma.
Multumesc anticipat.

Miro


#9
livia

livia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 17 aprilie 2005 - 19:25

Mirona:Poti tine trat.nat.integral fara teama ca interactioneaza.Trat.nat.nu se tine cand iei contraceptive!!! issamanu:ceea ce ai tu este un fel de vegetatie sau polipi care intr-adevar se refac dar nu foarte repede!!!Ai putea incerca inseminare artificiala dupa stimulare ovariana dar toate astea dupa curatatea ovarelor...care este cam dificila... Daca ai un pic de rabdare o sa-ti scriu un trat.nat.daaaar unde vei gasi plantele si produsele?Sa-mi scrii daca-ti fac trat.sau nu ,ca sa nu ma chinui degeaba,da? nicol78:daca bei 4 cani de ceai de naprasnic/zi inainte de masa impreuna cu celelalte este super ok. Da-i inainte!!! vikinga:ii ajutam cum sa nu...Da poate lua branca ursului dar cu sexul...daca tot e rar sa-l faca macar cand trebuie adica in ziua 12-14 si 16-a zi si popoul 1/2h dupa actul sexual,mai sus pe o perna,ok? Stii cum se adm.branca ursului sau iti scriu!?!Si el trebuie sa ia macar vitaminele care le-am scris la trat.pt.barbati! andicu:poti face trat.meu nat.fara grija daca ai intrebari te voi lamuri! uoana:poti lua branca ursului dar cu grija ca e toxic in sarcina...cum ti-a venit menstruatia intrerupi,da?Vei continua cu celelalte preparate,bine? florinini:poate ai norocul sa nu cresca mai mult fibromul in sarcina si atunci totul este ok dar daca creste si creeaza complicatii(sangerari,dureri,implantarea ouletului unde nu trebuie etc),ce faci? Am mai scris pe forum despre tincturi gemoterapice care dizolva fibromul,le-ai incercat? zisaCami:puteti incerca trat.mele naturiste(am scris trat.pt.amandoi)dar trebuiesc tinute intocmai daca vreti rezultate...daca sunteti hotarati sa incepeti eu va sustin si ajut cu drag!!! livia

#10
nicol78

nicol78
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 17 aprilie 2005 - 20:51

Multumesc din suflet LIVIA parca mi-ai dat aripi. O singura intrebare mai am insa, pe 11 mai sunt programata pentru HSG, este vreo problema ca am luat tratamentul naturist? Multumesc mult, esti o adevarata comoara ( ma simt din ce in ce mai bine in urma tratamentul adica am avut ovulatie, deci am si speranta . Doamne ajuta!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -