Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pareri despre OB-uri


78 raspunsuri la acest subiect

#51
maggda

maggda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 513 mesaje

Postat 01 august 2005 - 15:28

[bis][bis][bis]Bianca a castigat concursul!!![bis][bis][bis]Multumeste celor care au votat-o [asia]!Nici nu va imaginati ce fericita e! Magda [ispita] si [zana] Bianca http://community.web.../user/danut1965 http://www.tiffanyshop.ro/kids/

#52
alina_v

alina_v

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 03 august 2005 - 08:29

Eu acuma dimineata am descoperit cu uimire tampax cu aplicator. Nu se compara: e mult mai civilizat sa-ti introduci cu aplicator. Ob-urile puteam sa le introduc doar stand in pozitie de ginecolog ca nu alunecau nicicum, iar la serviciu zau ca nu-mi venea sa-mi bag degetu' la locu' faptei. Cu aplicator nu m-am chnuit deloc, am stat in picioare, a alunecat f usor, nici nu mi-a venit sa cred. Ce sa mai, sint fan aplicator de 20 de minute incoace.

#53
cami30

cami30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 03 august 2005 - 11:35

Eu am folosit cred ca vreo 10 ani sau poate mai bine, numai tampoane intravaginale ( ob, libresse) si la fel ca si voi nu puteam trai fara ele. In plus erau extrem de comode si durata menstruatiei era de max 3-4 zile.Ba am mai avut un topic destul de controversat aici pe DC in care faceam apologia tamponului intern la care nu credeam ca voi renunta in veci. Asta... pana in clipa in care m-am dus la medic si acesta a constatat o mare si urata "rana" pe col. Si dupa ce m-a certat ingrozitor vizavi de tampoane care mi-a spus ca e cel mai mare rau pe care si-l poate face o femeie vizavi de colul ei, ca sunt agresive cu colul ( folosite in abuz ca mine). M-am chinuit un an sa scap de cervicita. In plus cervicita mea eroziva era o sursa de infectie, sangeram mereu la contact ( si nu stiam de ce). Am facut un an de zile tratament, injectii si in cele din urma am ajuns la cauterizare. De la prima consultatie nu am mai pus mana pe tampon intern, in parte de frica, in parte vazand ca menstra mea s-a lungit ca durata si e muuuuuuult mai abundenta ( stau si ma intreb ce se intampla cu tot restul de sange cand foloseam tampoanele interne)si mult mai colorata. Nu mi-a fost usor sa trec din nou la "pampers". Si acum plang in primele zile cand am senzaria cu toate aripoarele, ca mi se prelinge pe langa tampon, dar nu am ce face. Frica e cel mai bun doctor. Parerea mea. Daca nu puteti sa renuntati la ele, macar folositi-le doar atunci cand e absolut nevoie ( plaja, petreceri, pe strada)... altfel riscati sa va nenorociti colul. cami

#54
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 03 august 2005 - 11:58

Cami,putin mai in urma trageam si eu un semnal de alarma vizavi de OB.Trec exact prin aceeasi experienta ca si tine si stiu ca nimic nu ne poate convinge sa renuntam la ceva ce ne place pana nu o patim. Acum cred ca nu m-as mai atinge de OB nici daca ar trebui sa ma intorc la vata. alina

#55
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 03 august 2005 - 20:27

Eu una nu inteleg cum iti poti rani colul cu ob - ul. Deschizatura colului e cat un varf de bold, cum bagi tamponul pana acolo? Cred ca mai degraba e vorba de infectiile care pot ajunge astfel mai usor in colul uterin, nu de tamponul propriu-zis! Ca doar nu o sa-mi spuneti ca ajungeti cu ob-ul pana la col, ma scuzati! semnez, utilizatoare fanatica de ob de 10 ani!

#56
maggda

maggda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 513 mesaje

Postat 03 august 2005 - 20:34

Rory[floare3] de acord cu tine. Magda [ispita] si [zana] Bianca http://community.web.../user/danut1965 http://www.tiffanyshop.ro/kids/

#57
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 03 august 2005 - 21:36

Nu se ajunge cu OB-ul pina acolo dar pastrindu-l citeva ore acolo formeaza un mediu propice pt. infectii,mai ales ca singele nu e absorbit imediat.Daca nu ar reprezenta un pericol nici medici nu s-ar criza cind aud ca le folosim.Poate mai stiu si ei ceva. alina

#58
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 03 august 2005 - 22:01

quote:
Originally posted by alinaxeni
Nu se ajunge cu OB-ul pina acolo dar pastrindu-l citeva ore acolo formeaza un mediu propice pt. infectii,mai ales ca singele nu e absorbit imediat.Daca nu ar reprezenta un pericol nici medici nu s-ar criza cind aud ca le folosim.Poate mai stiu si ei ceva. alina
Exact, trebuia sa precizati clar: datorita infectiilor sunt periculoase, nu datorita actiunii lor mecanice. Poate mai citesc subiectele astea si fete mai tinere, care nu prea merg la doctor pentru o intrebare oarecare, nu?

#59
cami30

cami30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 04 august 2005 - 00:13

Ba se poate ajunge cu OB-ul pana acolo daca ai un vagin scurt ca al meu..( mi-a zis dom doctor ca ar trebui sa ma bucure asta) Anatomia fiecarei femei difera, iar colul meu nu e doar o deschizatura mica mica ci e mai lung si atunci da, tamponul actiona mecanic asupra colului meu ( poate si datorita uterului retrovers toate sunt anapoda) cami

#60
BiancaM

BiancaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 473 mesaje

Postat 15 septembrie 2005 - 03:17

Buna, fetelor! Pana mai acum un an eram si eu adepta tampoanelor interne.Asta pana am fost la un medic ginecolog si m-a sfatuit sa o las mai moale,si sa renunt la ele. Mi-a zis ca sunt foarte periculoase in primele zile, atunci cand menstra e plina de cheaguri si abundenta.Imaginativa ca ati pus un dop absorbant pe o teava si dati drumul la apa.Cat poate el absoarbe, dar la un moment dat apa nu mai curge si umple teava in sus de dop.Pericolul este sa faceti complicatii pe trompe. In plus mi-a mai zis ca pana nu fac un copil sau doi(dupa cati vreau eu) sa nu mai folosesc.N-am mai intrebat ce treaba are cu ei dar m-a speriat rau de faza cu trompele.Pot sa spun ca le mai folosesc doar in ultima zi(cel mult si penultima).Si pe caldura e cel mai groaznic sa ai si "plapumioara" intre picioare, dar asta e...better safe than sory! Sa fiti iubite(iubiti)!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -