Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

HELP! - Caloriferele


32 raspunsuri la acest subiect

#21
iepumic

iepumic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.843 mesaje

Postat 08 septembrie 2006 - 13:54



copilutzu, n-am de ce sa ma supar, stai linistita.Si dintr-un anumit punct de vedere ai perfecta dreptate: chiar au tot interesul sa ne ia banii si nu numai atat, chiar fac tot posibilul sa ne ia banii atunci cand pot (de ex. cand in luna martie sunt 15 grade afara si ei furnizeaza caldura la greu, de mori in casa). Insa exista "curba clasata a necesarului de caldura urban" care tine cont de variatiile necesarului de caldura pe o perioada de un an, in acest necesar fiind inclus si necesarul de agent termic pentru prepararea apei calde consum. Spre deosebire de necesarul de caldura pentru incalzire (care este oarecum constat pe o perioada mai lunga de timp-de ex.24h), necesarul de apa calda menajera prezinta variatii mai mari in decursul a 24 h, inregistrand doua varfuri: intre 06-08 dimineata, si intre 8-10 seara (aproximativ). Asta nu inseamna ca noaptea nu se furnizeaza apa calda menajera, insa se furnizeaza mai putina, deci energia consumata este mai putina.

Cat despre recircularea acm, intr-adevar s-au reabilitat punctele termice si s-au montat pompele de recirculare, insa, cum spuneai si tu, ce folos daca nu exista si conductele de recirculare??? (din cate stiu exista, dar nu pana la ultimul consumator, cum ar fi normal, ci doar pana la intrarea in bloc, adica intre bransamentul blocului si punctul termic; nu stiu insa daca este valabil in cazul tuturor punctelor termice).

Am fost cam off-topic dar am vrut sa clarific aspectul asta.

Androix, intra-adevar se pare ca la tine s-au adunat toate dezavantajele.....esti "consumatorul cel mai defavorizat". [:(] Sper totusi sa se amelioreze situatia prin schimbarea radiatorului.





Iepumic [iepu]

Pozici cu Iepi-Mici

Noi pozici cu Iepi-Mici



All's Well That Ends Well.So...MAKE IT END WELL.

#22
andanii

andanii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 08 septembrie 2006 - 17:49

eu am calorifere de otel in casa , sunt f multumita de caldura, am costatnt 28 grade iarna ... nu am probleme cu ele , nu am centrala proprie .

ANDANII [flo][hia][hia]



#23
anelize

anelize

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 393 mesaje

Postat 08 septembrie 2006 - 19:21

OK............eu care urmaresc subiectul de ceva vreme,care trebuie sa imi renovez noul apartament,unde nu am gaz si in care am calorifere din cele vechi,de fonta,nu stiu ce sa fac.Sa le schim cu cele de otel,sau nu?????
Nu m-am lamurit dom'ne!!!!![help][help][help]

#24
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 08 septembrie 2006 - 19:43

Pai nici nu vei stii sigur ce sa faci daca nu ai vazut cum functioneaza cele pe care le ai deja. Parerea mea e ca daca merg bine cele din fonta sunt mai bune, basca bani economisiti care i-ai da pe alte calorifere. Pe de alta parte nestiind ce si cum si renovand acum e aiurea sa faci iar mizerie in casa la anul daca o fi nevoie. Basca o iarna cu dintii clantanind in gura...
[:D] Te-am ajutat, nu?

Andreea mamica lui [copil] Filip Stefan
Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia.


#25
anelize

anelize

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 393 mesaje

Postat 08 septembrie 2006 - 22:10

quote:
Originally posted by Androix

Pai nici nu vei stii sigur ce sa faci daca nu ai vazut cum functioneaza cele pe care le ai deja. Parerea mea e ca daca merg bine cele din fonta sunt mai bune, basca bani economisiti care i-ai da pe alte calorifere. Pe de alta parte nestiind ce si cum si renovand acum e aiurea sa faci iar mizerie in casa la anul daca o fi nevoie. Basca o iarna cu dintii clantanind in gura...
[:D] Te-am ajutat, nu?

Andreea mamica lui [copil] Filip Stefan
Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia.





[bang][bang][bang] Sa sti ca m-ai ajutat!!!!! Fostii proprietari mi-au zis ca nu are rost sa le schimb pt ca ei iarna stau in maieuri prin casa (si ACUM nu ar mai avea motive sa ma minta),asa ca nu cred ca le voi schimba.

#26
codruta_grg

codruta_grg

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.600 mesaje

Postat 08 septembrie 2006 - 23:58

Noi neam pus centrala termica si ne-a recomandat sa le schimbam cele vechi cu altele noi. Din cauza ca se pot desprinde mizerii din ineriorul caloriferelor vechi care pot bloca centrala.

Daca nu ai centrala, e indicat sa le ti pe cele de fonta, care le speli o data pe an si folosesti si aerisitoare.

Caloriferele pot sa nu se incalzeasca bine daca sunt prea mari si intrarea cu iesirea apei din calorifere nu este facuta in diagonala.

Dyadya, poti pune termostat la calorifer sa nu iti dea atata caldura, poate doar un robinet.



Codruta &[8**]Petra Alexandra (9 august 2005)



[foto] & Poze noi & [tv]



SCOALA SKI

parinti clujeni



#27
dyadya

dyadya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 09 septembrie 2006 - 13:27

quote:
Originally posted by codruta_grg



Dyadya, poti pune termostat la calorifer sa nu iti dea atata caldura, poate doar un robinet.








Nu pot sa zic ca ma plang, eu care mi-s friguroasa, prefer sa fie iarna prea cald in casa decat prea frig.

Dar explica-mi ce-i cu termostatul asta? Pot sa-l pun daca nu am centrala?



Creta



#28
codruta_grg

codruta_grg

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.600 mesaje

Postat 09 septembrie 2006 - 15:52

Dyadya eu cred ca se poate pune, pentru ca, inainte sa avem noi centrala mi-a recomandat instalatorul. Trebuie pus si la tur si la retur robinet. La tur cred ca merge termostatul. Acum e la noi la apartament instalatorul si am sa il intreb cand merg si eu acolo. Sper sa nu uit.



Codruta &[8**]Petra Alexandra (9 august 2005)



[foto] & Poze noi & [tv]



SCOALA SKI

parinti clujeni



#29
tincutza

tincutza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 10 septembrie 2006 - 14:56

Pana la urma am optat pentru fonta si calorifere din alea rusesti, zdravene. Vorba vanzatoarei, sunt la fel ca orice marfa ruseasca - nu sunt grozave la vedere (sunt cam butucanoase), dar sunt cele mai trainice si au randamentul cel mai mare.
Vopsite un pic, arata super. De la magazin ni s-a spus ca acelea "finutze" sunt numai pentru centrale de apartament, deci in nici un caz nu ar face fata substantelor si apei din instalatiile de la centrala termica.

#30
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 10 septembrie 2006 - 15:05

Oau, pai eu numai cand ma gandesc ca trebuie sa sui un calorifer d-ala ghiolbanos la etajul 10 imi piere cheful. Oricum trebuie sa cobor unul. Dar totusi de curiozitate: unde ai gasit si cat costa unul?

Andreea mamica lui [copil] Filip Stefan
Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia.



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -