Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre gradinarit (10)


154 raspunsuri la acest subiect

#141
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 25 mai 2005 - 12:24

Ardit si Relya, si au mei socri (viticultori din sudul Frantei) tin cont de fazele lunii pentru tot ce fac. Principiul e acelasi cu cel enuntat. Eu, insa, sunt cu capul in nori si nu prea tin cont de asta. Ana, eu am cumparat acum 4 ani un pui de tarhon si l-am plantat direct in gradina si creste foarte bine. Peste iarna ramine unde este cu zapada pe el cu tot, se usuca complet in partea aeriana si primavara apar lastari fragezi din radacina. In rest, il ud doar daca e prea seceta. (imi place la nebunia tarhonul proaspat si cel uscat si cel pus la otet). Sa va spun ca la mine narcisele sunt pe trecute idem lalelele, au inflorit lacramioarele si liliacul mov, pe cel alb il mai astept. Magnolia o duce foarte prost saraca, are abia 10 muguri pe ea si ma intreb daca ii prieste la mine. Voi stiti ceva de magnolie : vint, zapada, trebuie protejata ? Spor la lucru, gradinarese ! Mik.

#142
ardit

ardit

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 25 mai 2005 - 13:18

mik [flo] de manolie stiu doar ca ar trebui sa infloreasca inainte de liliac, si ca nu-i place umbra (vrea spre sud) dar sa fie ferita de vant [biz]

#143
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 25 mai 2005 - 15:47

quote:
Originally posted by ardit deci problema: am incercat sa scurtez-inmultesc muscatele mele bengoase, si anul asta stupoare, nu au vrut si pace! Ei, avetzi vro idee ce se intampla?
imi pare rau, ardit! nu stiu ce se intampla, dar se mai intampla si-asa ceva. la mine a fost o furtuna nasoala ieri de mi-a distrus toata gradina, am de lucru serios s-o refac. si cum intram in sezonul furtunilor si uraganelor, o sa tot am de refacut de fiecare data. :)

#144
Guest__*

Guest__*
  • Guests

Postat 26 mai 2005 - 15:00

A luat cineva bulbi de begonie de la florarie, sau Metro? Oare se prind? Fac plante asa cum sunt cele de la florarie, sanatoase, si cu flori multe? Imi plac atat de mult begoniile si as incerca si eu cu bulbi. Stiu ca se planteaza in luna mai. Tatiana http://community.web...m/user/TatianaS

#145
ardit

ardit

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 26 mai 2005 - 15:14

conchita cum sa-ti spun, imi pare rau de ele, ca se pierd, erau niste culori tare frumoase, ka de munca... in gradina e tot timpul chiar daca-i mica si suspendata in balcon ca a mea.. imi pare rau de gradinita ta, problema la voi cu uraganele astea, iti dau o idee poate faci ceva cu ea: am vazut odata intr-o revista o gradina englezeasca, bine ei au alta clima.. dar in fine: stii cum sunt astea englezesti facute sa para asa un pic salbatice, nu sunt riguroase ca cele frantuzesti, si in plus gradina asta avea numai ierburi, toate felurile de ierburi, multe soiuri, unele mai pitice, unele mai inalte si unduitoare, altele argintii, altele cu spice verzi, tare frumoasa, in bataia vantului toate erau elastice si unduitoare, cum sa-ti spun ea o gradina catifelata, pentru zone vantoase [biz]

#146
ardit

ardit

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 26 mai 2005 - 15:23

tatiana am luat bulbi de lalea, mai multe soiuri, bulbi de crin alb (facusem o fixatie voiam crin alb si nu reuseam), in diferiti ani, nu mi-a prins niciunul, am luat si bulbi de gladiole, s-au prins toti dar au facut numai frunze, nu au facut flori pentru ca eu nu stiam ca cresc doar in gradina iar eu ii pusesem in ghiveci, am luat si seminte o gramada, preponderent de ierburi aromatice, singurele care s-au prins in ghiveci a fost iarba pentru mate, pisica mea a fost fericita, a pascut la ea si o tundea de ziceai ca e gazon in ghiveci concluzia: e cam la noroc, mai bine ia de la sere sfat: daca totusi iei de aclo, pipaie prin punga sa nu fie bulbul uscat [biz]

#147
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 26 mai 2005 - 19:26

Ardit, ai mare dreptate, asta este cea mai buna solutie si exact asta este ceea ce vreau sa fac in gradina. in spatele casei asa este, am tufe inalte de ierburi aromate si multe flori salbatice care isi revin imediat dupa vant puternic. in fata casei e diferit. am inspectat eu mai indeaproape si am descoperit ca nu am chiar asa mari ravagii, gradina arata infiorator dupa furtuna, dar florile doar au fost culcate la pamant, vad ca sunt pe cale sa-si revina. doar gladiolele au fost rupte, ca astea eram mai inalte ca mine. trandafirii au pierdut crengute, dar nu au murit. legat de incercarea ta de a multiplica muscatele, ai incercat sa folosesti o solutie care stimuleaza formarea de noi radacini cand vrei sa multiplici prin lastari? cu bulbii care nu fac flori: nu exista posibilitatea sa returnati marfa daca nu a fost okay?

#148
ardit

ardit

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 27 mai 2005 - 18:21

conchita gladiole mai inalte decat tine?!?! moooama! am mai vazut eu pe unul care avea o floarea soarelui pana la etajul unu inclusiv al casei! cat despre solutie de stimulat... stii, aici inca nu cred ca stiu despre asa ceva, eu nu am vazut, o sa intreb insa iar cu returnatul bulbilor... nu cred, aici sunt tentati sa-ti spuna imediat ca n-a mers pt ca nu ai respectat instructiunile, deh, drumul catre civilizatie, cum era vorba?, e pavat cu erori! iti urez succes cu gradina! [biz]

#149
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 28 mai 2005 - 00:11

Cine stie cum se ingrijeste acest trandafiras pitic?
http://community.web...354291942gKpFoM

L-am primit aseara si n-am nici cea mai mica idee daca ii place mai mult soare sau mai multa umbra sau mai multa umezeala in sol.
Poate ati mai avut asa ceva si vreau sa invat din experienta voastra.

Simina
Fotografii

#150
iulia grosman

iulia grosman

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 28 mai 2005 - 00:25

[bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang] Daca nu-mi vine sa sparg toate capetele si toti peretii caci mi-am adus un fir de leustean si iar incepe sa se usuce........ Mi-am mai adus acu din Rom. si niste crini mirositori si o tulpinita firava de lacramioara.Ma rog de ea sa se prinda ca-i tare dragutza.....si-o iubesc tare mult.Visez sa am un colt plin cu lacramioare. In leg. cu muscatele am adus o bucatica de muscata englezeasca mov cu visiniu de la mama din ghiveci si vad ca-i merge. Eu toate muscatele care in urma cu vreo 2 ani le-am shutit de pe la vecini (bineinteles bucatele mici) le-am pus direct in pamint si s-au facut mari si frumoase. Am o intrebare:florile de la amarilis dupa ce se trec le ramin casa de seminte.Ma gindesc sa incerc sa le pun in pamint dar nu stiu sigur ce sa fac sa astept sa se usuce tija de tot sau sa tai casuta si sa le plantez asa verzi?voi ati incercat?Mersi.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -