Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Clasa a VIII-a, batalia pentru liceu


214 raspunsuri la acest subiect

#1
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 25 august 2006 - 16:12

Aici imi doresc sa fie un fel de jurnal, in care sa scriem ce fac copiii nostri anul asta, simt o povara imensa pe umerii mei si nu voi reusi s-o car fara sa vorbesc cu voi.

Am rezolvat cu meditatiile, la matematica si romana, 50ron sedinta, destul de mult, la geografie vom lua doar testarile de la sfarsit.

Nu am cumparat rechizite, le vom cumpara pe 17 septembrie pe toate, Diverta e deschisa si duminica, pana la 10 seara. Acum ne pregatim de concediu, copiii pleaca la mama la intensiv romana/gramatica.

Este 25 august, sper ca peste 11 luni sa ne intalnim toti sa chefuim [grup]



Nu certati copiii cand viseaza!



Poze





#2
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 25 august 2006 - 16:21

Lista cu trupa victorioasa (in ordine alfabetica):



1. Alina (anemona_an)

2. Anca (alinaxeni)

3. Bogdan (Corina)

4. Cristi (KUKI)

5. Vlad (craciunitza)


Daca mai este cineva, punem pe lista.

Bafta! [colegi]





Nu certati copiii cand viseaza!



Poze





#3
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 25 august 2006 - 18:38

Cred ca va fi un subiect cu multe pagini si sper sa le umplem cu bucurii de la copii nostri.Si eu am reusit sa rezolv cu meditatiile la matematica azi.Am avut noroc cu fosta mea profa din liceu si nu-mi ia decat 350.000 pe sedinta.Ramane sa rezolv cu romana.
Concediu placut tuturor.

In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

#4
Kikina

Kikina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 25 august 2006 - 19:45

Raman alaturi de voi, cu emotiile mele inca proaspete si pregatita sa tin pumnii stransi. Sa aveti rabdare si tact, iar candidatii, pofta de invatat! Dar, pana atunci, bucurati-va cu totii de ultimele zile de vacanta![bis]

#5
KUKI

KUKI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 25 august 2006 - 22:44

Craciunitza, multumiri pentru initiativa. Am un gol in stomac, pentru mine emotiile au inceput deja, nu stiu cum o sa traversez anul asta singura. Noroc ca va am pe voi alaturi.

Cristi deocamdata nu da semne de ingrijorare, e foarte relaxat, inca mai e in vacanta si eu asa vreau sa-l las. Vreau sa inceapa anul scolar odihnit pentru ca anul trecut a fost unul foarte greu pentru el: divortul nostru, ne-am mutat din Iasi in Galati, implicit a schimbat scoala, profesorii, colegii...vreau sa-l las sa simta putina liniste si stabilitate.

Cu meditatiile am rezolvat-o si noi la matematica si romana. La geografie o sa invatam impreuna, singuri si poate spre sfarsitul anului sa facem cateva teste cu cineva.

Kikina, multumim ca ne esti alaturi.

Iulia



#6
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 25 august 2006 - 23:11

Kuki,nu esti singura.Noi suntem aici si ne sustinem reciproc.Si eu trec printr-o despartire si tocmai pt. copil am ales sa fac pasul asta acum,inainte de inceperea anului scolar ca sa avem liniste pt. anul care vine.

In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

#7
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 26 august 2006 - 13:08

KUKI, senzatia mea era ca ai divortat cu mai multi ani in urma, imi pare asa de rau pentru Cristi, acum inteleg mai bine anumite chestii, of!

alinaxeni, tu ce ai patit, ce s-a intamplat de ai ajuns la divort? Poate era mai bine sa mai astepti 1 an, sa nu fie Anca afectata.



Cum stati cu temele de vacanta? Baiatul meu a citit Baltagul si schitele lui Caragiale, zilele astea reciteste Ciresarii pe care l-a citit acum doi ani si din care nu mai tine minte nimic. La matematica are o groaza, tema de clasa e aproape gata dar are mult pentru cercul de mate, mult si greu. Bine ca au venit ploile, macar 2-3 zile sa fie urat ca sa aiba copilul spor la lectii.



Nu certati copiii cand viseaza!



Poze





#8
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 26 august 2006 - 18:38

Ce sa-ti spun Craciunita?M-am trezit dupa 4 ani ca traiesc in minciuna,ca omul pt. care as fi bagat mana-n foc mi-a indrugat numai minciuni.Jocurile de noroc ne-au distrus relatia.A inceput sa joace din ce in ce mai mult pana s-a ajuns in situatia sa nu poata justifica 35 mil.Eu ma stresez pt. copil,meditatii si alte probleme iar el imi spune ca nu ma intereseaza ce face el cu banii.Trebuia sa plecam in concediu si mi-a explicat senin ca trebuie sa-i dau bani daca vreau sa merg,ca el nu are sa ma tina si pe mine,de parca nu eu plateam cazarea.Tu stii bine cu ce ma ocup si nu ma pot plange de bani dar felul cum a pus problema m-a desgustat.Am renuntat sa merg si i-am dat preaviz pana pe 15 sept. cand va trebui sa-si ia hainele de aici.Nu e genul de despartire cu cearta si scandal,pur si simplu am hotarat de comun acord si gata.
Am ales s-o fac acum,inainte de inceperea scolii,tocmai pt. Anca.Discutii au mai fost si ea m-a rugat sa pun punct dar am crezut ca pot repara ceva.Acum nu mai am ce sa fac.Avem nevoie de liniste pt. anul care vine.

In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

#9
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 26 august 2006 - 19:19

Foarte urat din partea lui. Ai un caracter puternic daca il mai suporti pana pe 15 septembrie, eu sunt muuuuuuuult mai colerica [mariaj]

Lasa ca va fi bine, avem un an foarte greu inainte si nu avem timp de prostii.



Nu certati copiii cand viseaza!



Poze





#10
KUKI

KUKI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 26 august 2006 - 19:43

Off, Alina, prin ce mai treceti si voi!
Craciunitza, am doar un an de la divort, iar partajul inca nu e terminat de tot. Doar furculitele nu mi le-a calculat, in rest am platit pana la ultimul leut pentru tot, inclusiv pentru calculatorul baiatului, si pe ala mi l-a pus la socoteala. Mi-am revenit tare greu, ba chiar nici acum nu pot spune ca mi-am revenit complet. Dar e o poveste lunga si urata. Bine ca s-a terminat si abia acum incep sa simt o oarecare liniste la orizont.

Acestea fiind zise, sa revenim la copiii nostri, caci nimic nu e mai important decat echilibrul nostru si implicit al lor.

Cu temele de vacanta...ce sa zic, suntem cam in urma, dar vom incerca sa recuperam.

Iulia




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -