Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Camera copilului: ce, cum, cand, unde?


11 raspunsuri la acest subiect

#1
pisi-si-boscu

pisi-si-boscu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 24 august 2006 - 13:14

Pana acum am stat in apartamentul mamei mele, foarte mare de altfel, insa am stat cu copilul in camera; lipsa de spatiu si de intimitate evident. Am hotarat sa ne mutam si sa amenajam in noua locuinta o camera pentru copil, in care sper sa isi gaseasca atat linistea cat si confortul specific varstei lui.

Am inceput prin a imi pune niste intrebari la care sper sa ma ajutati sa gasesc raspunsuri:

Ce ar trebui sa ii pun in camera in afara de mobila pentru confortul si dezvoltarea lui?

Cum ar trebui sa amenajez in asa fel incat sa aibe si spatiu si lumina si loc de joaca si pentru jucarii?

Cand ar trebui sa ii ofer confort suplimentar gen televizor, DVD, muzica, etc?

Unde ar trebui sa ii asez un birou/ spatiu pentru calculator pentru a beneficia de lumina potrivita?



Intrebarile le-am formulat, insa incercand raspunsuri, mi-am dat seama ca felul in care ii voi amenaja camera ii poate intrun fel influenta dezvoltarea fizica si psihica ulterioara.

Voi ce parere aveti?



Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

#2
GeorgetaR

GeorgetaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 24 august 2006 - 13:47

Este foarte bine ca poate avea camera lui. Nu stiu in ce masura isi doreste el asta pt. ca s-a obisnuit sa fie tot timpul cu voi in camera, asa ca ar trebui sa il atraga decorul f. mult si sa isi doreasca sa stea acolo.
Cel mai bine ar fi sa aiba cat mai putin mobilier, doar strictul necesar, sa-i ramana cat mai mult loc liber de joaca.
Poate ar fi bine chiar sa-i cereti si lui parerea in legatura cu decoratiile din camera (culori, lustra, aplice etc).
Televizor sau calculator eu nu i-as pune in camera, dar asta cred ca depinde de fiecare parinte si copil in parte.
In legatura cu biroul, cel mai bine stiu ca e sa vina lumina din stanga, daca se poate cea naturala (fereastra).

[hopsieu]

#3
pisi-si-boscu

pisi-si-boscu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 24 august 2006 - 15:00

Si eu ma gandesc sa il atrag in alegerea tuturor accesoriilor, pentru ca deja e destul de mare; in plus schimbarea il afecteaza foarte tare, deja isi face 1000 de probleme cum va fi, cum va dormi singur in camera, etc.



Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

#4
GeorgetaR

GeorgetaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 24 august 2006 - 15:09

Eu cred ca daca in final camera va fi si pe gustul lui nu va avea probleme " de adaptare".

[hopsieu]

#5
dienutagraviduta

dienutagraviduta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 24 august 2006 - 15:14

[pis], eu n-as merge chiar asa de departe cu presupunerile de influentare a caracterului, psihicului, etc. dar este important sa-i faci un spatiu in care sa se simta bine; eu ti-as da cateva sugestii :

- zugraveala sa fie deschisa la culoare; gandeste-te cat de mari sant sansele sa deseneze pe perete; daca sunt mari, alege albul, fiindca vii usor cu trafaletele peste picturile rupestre; dar nu prea repede, fiindca apoi va avea impresia ca are la dispozitie o mare tabla cu burete ... daca nu se ocupa cu asa ceva, poti sa folosesti si o culoare gen bleu pal, verde deschis, glaben pai, in functie si de preferintele lui; o culoare slaba face o camera mai primitoare; ca sa nu mai spun ca peste un bleu se fac niste norisori traznosi cu alb de moare pisu ... (no offence) sau un curcubeu :)

- pe jos neaprat un parchet, ca n-are rost sa nu pui nimic sub mocheta, si peste covor cat mai mare si mai cu motive , ca mereu se va tavali si e bine sa nu aibe ceva rece pe jos, si mereu va umple de diverse scame, si sa nu te zgarie pe retina :)

- la geam ii poti pune o perdeluta d-asta cu desene, cred ca sigur o va indragi; alege tu genul de covor, mobila, perdea, insa lasa-l sa aleaga el modelul, imprimeul, ca sa simta ca el si-a ales ce-i in jurul lui si sa-i faca placere;

- mai aveti 1 an si intrati la scoala; gandeste-te la faptul ca nu merita nici sa faci piese intermediare de mobilier, nici sa dai banii pe raha... , si fa-i mobila in asa fel incat sa se potriveasca statutuli de bobocel; in primul rand, vezi ca biroul sa fie suficient de mare ca langa tastatura si monitor sa isi poata face lectiile ! eu ti-as recomanda un pont deasupra patului care intr-o parte sa aibe dulap de haine, sus policioare si in partea cealalta sertare, polite, etc, si jos un mare cutioc pentru jucarii; iar sub geam as pune calculatorul in asa fel incat monitorul sa fie in partea stanga a geamului si partea pe care va face diverse activitati chear sub geam, la lumina.

- in rest, e bine sa nu fie prea incarcat spatiul, fiindca oricand va vedea o mare (la propriu) jucarie si va pleca acasa cu ea, o sa o parcheze la voi daca la el n-ar unde; si ma refer aici la ursii aia stupizi de 1 m3, la vreo bicicleta asa de draga la inceput de nu va putea sta decat cu ea in camera, etc.

- eu i-as lasa si un perete simplu, precis va gasi cateva postere care ii plac sa le lipeasca pe ici-colo ... si pana va gasi, poti sa folosesti sugestia cu norisorii ...

- cu televizorul as mai astepta, asa, pana pe la vreo 17 ani; iti dai seama ca nu ar fi bine pentru nimeni daca universul lui ar fi intre 4 pereti; e bine sa decida singur daca vrea sa mai joace zuma sau sa vada vreun serial de desene pe jetix; nu de alta, dar daca el s-ar juca si in aceelasi timp ar merge tv-ul pe desene, e posibil sa nu reuseti niciodata sa il inveti ca nu se poate totul, mereu. isi face si el niste prioritati, va intelegeti de comun acord ce desene urmareste, si in rest, televizorul e al adultilor; binenteles ca daca nu-l folositi poate el sa treaca in cealalta camera si sa se uite, dar calculator + tv in acelasi timp mie mi se pare prea mult; despre dvd, muzica si alte chestii, pana pe la vreo 10 ani cred ca e imatur sa discutam. iar astea nu tin de confort, in nici un caz.

- mai interesant ar fi sa-i duci undeva pe birou o plantuta de care sa aibe el grija, sa-i dea un nume si sa ii tina companie cand e singur in camera, si care sa fie responsabilitatea lui.

acum ca am debitat toate astea, cred ca da, cum ii amenajezi camera poate sa ii influenteze dezvoltarea; calculator + tv s-ar putea sa il obezeasca, asa mai face ture intre el, si de asemenea s-ar putea sa il faca sa refuze alte activitati potrivite varstei lui, plimbari, jocuri p-afara, etc.

in orice caz, eu i-as pastra la amenajarea camerei specificul varstei si as face-o sa semene cu una de copil, nu de adolescent ...



poze

dienuta si bebe-luca

#6
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 24 august 2006 - 15:40

Uite un patut fain sau masinuta de curse.

Aici ai o sursa de inspiratie.

Aici ai mese de scris.



__________________________



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

#7
dienutagraviduta

dienutagraviduta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 24 august 2006 - 15:43

papadie, superb, pacat ca n-avem si noi cameroaiele pe care le au nemtii astia ...



poze

dienuta si bebe-luca

#8
ancamironiuc

ancamironiuc

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 24 august 2006 - 19:37

Pisi, daca Boscu are obiceiul de a picta peretii [:D]se gaseste vopsea latex. Dai pe un perete sau pe o portiune si poate scrie in voie ca se va sterge!



Noi am decis sa facem macar o portiune ca nu se stie ce indeletniciri va avea!



POZE: EMANUEL[testoasa], LA MARE[beach],MAMININA[8**],MOTI[pis], CASUTA[pegeam],FLORI[bis]

#9
bebe03

bebe03

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 25 august 2006 - 17:23

copilul meu are tot 5 ani dar...e fetita, de curind i-am amenajat si noi camera( ne-am mutat de la bloc la casa), si e tare incintata, totul am ales impreuna, mobila, veioza, lustra, covor...
camera fiind destul de mare am ales un mobilier de pal culoarea cires, si am respectat dorintele copilului culoarea camerei sa fie roz, asternuturile sunt tot roz, jaluzeaua roz, perdea cu alba ca zapada si piticii;
mobilierul are pat mare 1,60 pe 2 metri ca sa aibe copilul loc suficient si sa nu-i cada iarna pilota pe jos sa ramina dezvelita
deasupra patului sunt rafturi multe si dulapioare unde si-a aranjat jucariile de plus, papusile, cartile de colorat, albumele de poze si alte lucruri personale[:D]la care nu avem noi"adultii" acces
mobilierul mai cuprinde intr-o parte un sifonier unde si-a aranjat "domnisoara" rochitele si un dulapior cu sertare pentru celelalte hainute
biroul inca nu l-am amenajat, ca mai avem inca doi ani pina la scoala, dar va fi in alta camera destinata exclusiv studiului, acolo sta si calculatorul in prezent, unde are oarecum program( ca daca ar fi in camera ei...) nu are nici televizor in camera se uita in living la desene,mai are in camera o masuta mica din plastic si cu scaunel la fel pe care le avea de la trei ani, unde coloreaza sau mestereste diverse chestii...
cam asta cuprinde camera Ralucai
numai bine
nicol
aaaa si apropo de o saptamina doarme singura in camera ei, cu usa deschisa catre hol si ...[:D]verifica daca si usa de la dormitorul nostru e deschisa( pina la 5 ani nu a dormit decit rar singura, ca nu avea un loc al ei, aveam doar app. cu 2 camere)

#10
nanna

nanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 25 august 2006 - 17:53

Bebe03[cool] Camera fetitei tale cred ca e asa cum va fi si a fetitei mele!!! Incurand trebuie sa i-o amenajam si imi doresc sa fie tot pe nuante de roz (ea nu are inca 3 ani si nu ma pot baza in totalitate pe ea). Insa imi este teama pitin la alegerea nuantei pt lavabila, as vrea ceva f pal, voi cum ati procedat sa fie totul ok. Ar fi super daca ai pune niste poze, nici nu stii cat mi-ai veni in ajutor...
Parchetul este f deschis la culoare, asa as vrea si mobila, inca nu m-am hotarat pe care sa i-o iau, desi m-a cam cucerit una de la Mobexpert!
Mai vino cu sfaturi, ca tu deja ai trecut prin asta si stii mai multe! Si poze, daca se poate pls!!!
[dual][dual][dual]

http://indra.designit.ro


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -