Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre gradinarit (9)


153 raspunsuri la acest subiect

#141
Deborah77

Deborah77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 04 aprilie 2005 - 16:21

Fetelor, excelent topic! Cand vad cate stiti despre flori ma apuca groaza. Noi suntem in constructie, si cam din toamna vreau sa ma gandesc cum aranjez gradina. Inutil sa va spun ca n-am nici o idee despre astfel de lucrari, si nici sotul meu. Nici florile pe care le am acum in apartament nu par prea fericite...incep sa cred ca-ti trebuie studii de horticultura ca sa iasa cat de cat. Voi pareti sa stiti atat de multe....Cu gradina o sa va zapacesc eu cu intrebarile la momentul respectiv, acum am insa o alta problema. Am primit un bonsai (de ficus cred) acum 2 ani, ii merge bine - in sensul ca am reusit sa nu-l omor inca, dar in afara de udat, ingrasamant din cand in cand si stropit frunzulitele, nu stiu ce altceva sa-i fac. Oare ar trebui sa-i schimb ghiveciul ...e cam inghesuit saracul? Cum iti dai seama cand e momentul si cum se procedeaza?

#142
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 04 aprilie 2005 - 16:30

quote:
Originally posted by simonab
Uite ca mi-ati dat o idee cu pusul bujorilor in gradina . Multumesc ! Oricum vad ca multe suntem pasionate de gradina ! Si am si eu o intrebare - cum se zice la bujor in franceza ca poate gasesc si eu pe aici ? Multumesc si vreme buna si gradini frumoase ! Simona si Maria Alexandra
Bujor = Pivoine Mik.

#143
gen68

gen68

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 04 aprilie 2005 - 17:09

fetele, cochetele, va rog ajutati-ma. ce as putea sa fac unor trandafiri pe care i-am primit si care s-au blegit? e buchet, nu ghiveci. le-am taiat coditele, le-am pus zahar in vaza, dar...degeaba. si sunt albi, superbi, si mi-e mila de ei sa-i arunc asa repede. gen, mamica doar de [bicla] marius

#144
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 05 aprilie 2005 - 06:02

quote:
Originally posted by gen68
fetele, cochetele, va rog ajutati-ma. ce as putea sa fac unor trandafiri pe care i-am primit si care s-au blegit? e buchet, nu ghiveci. le-am taiat coditele, le-am pus zahar in vaza, dar...degeaba. si sunt albi, superbi, si mi-e mila de ei sa-i arunc asa repede. gen, mamica doar de [bicla] marius
Sunt mai multe secrete! 1 . trebuie taiate coditele cam in jur de 2cm, oblic, cand ii pui in vaza. 2. ca sa infloreasca frumos, trebuie ca apa pusa in vaza sa fie calda. 3. daca vrei sa-i pastrezi mai mult boboci, in vaza in care ii pui, pe pune Sprite (suc) si cuburi de gheata. Orice punct 2, sua 3 vrei sa adopti, principalul secret este la punctul 1 . La toti numai bine!

#145
gen68

gen68

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 05 aprilie 2005 - 08:54

petra, mama, sarumana. stiam eu ca tu imi esti sfetnic.

am folosit primele doua variante. din pacate, nu cred ca am putut salva decat vreo 3 din 7 cati erau. ceilalti au petalele fleoscaite.
interesanta si ultima varianta. o sa tin minte.

pup u.

gen, mamica doar de [bicla] marius


"poze cu de-alde noi"



#146
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 05 aprilie 2005 - 15:35

Gen68, In general secretele pentru pastrarea trandafirilor se pun in aplicatie cand ii primesti si ii pui in apa. Daca sunt deja belgiti nu mai stiu cat efect poate sa aiba. Mie cand m-i se mai intampla asa, rup capurile trandafirilor si las cotita de max.5 cm, acolo si ii pun intr-un bol cu apa sa pluteasca. Uneori isi revin, dar nu mai sunt cu coada lunga. La toti numai bine!

#147
foxy

foxy
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 06 aprilie 2005 - 17:04

MIK -despre rododendron.Cred ca ,conteaza f. mult vremea;aici este mai rece,primavara vine mai tirziu,vara poate fi cam rece. Eu ii pun(le pun,am 5 de fapt,culori diferite) ingrasamint in fiecare vara(la inceputul verii),si ii ud cind este nevoie. Cind am cumparat casa era deja un rodendron,f mare,dar primii 2 ani nu a inflorit nici macar o floare;nu fusese ingrijit deloc,avea multe crengi uscate in partea de jos(pe care le-am taiat).Anul urmator a fost incarcat de flori,o minunatie. Si apoi a continuat.Este important si pamintul. Ideal este cu ph scazut, 4 sau 5.Eu am cumparat pamint special pt. rododendroni si deasemenea ingrasamint.

#148
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 06 aprilie 2005 - 17:27

Mersi, foxy. Nu stiam de ingrasamint special, am sa caut; de curatat ramurile inca nu am facut-o caci al meu e tinar (3 ani). Mik.

#149
valilabrador

valilabrador
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 07 aprilie 2005 - 09:02

Buna dimineata soare!Hai ca am ramas in urma cu productia[biz].Am transplantat florile de regina noptii,nu ma uita si am taiat crengutele mai lungi de la dafin(care creste bine in casa).Crengutele pe care le-am taiat le-am pus sa faca "pui"sper sa se prinda![:)]
Deborah,nu cred ca tre sa schimbi ghiveciul la bonsai dar pentru orice eventualitate vezi www.bonsaiweb.com.
Stie cineva cum se inmulteste leusteanul?Aaaa...apropo de plantele aromatice:oregano al meu isi da toata silinta si creste iiiinceeet iiinceeet dar destul de frumos.Oricum de cand ne-a zis Anto ca nu e prea prietenos m-am hotarat sa-l domesticesc umpic[aerob]N-am uitat de poze dar mai dureaza umpic[iartama]Ca doar "traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul"cum zice Mircea Badea.Va urez o zi plina de lumina si bucurii.
Puterea imaginatiei ne face infiniti. vali si ade

#150
iulia grosman

iulia grosman

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 07 aprilie 2005 - 16:20

Gredinaritzelor Spuneti-mi si mie ce diferente este intre rhododentron si begonie?Ca eu aproape am inebunit cind m-am tot contrazis cu floraresul de la care am vrut sa cumpar rhodobegonia asta.........(greseli intentzionate:))[alcool]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -