Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pot schimba nasii de botez?


13 raspunsuri la acest subiect

#1
dananita

dananita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 23 august 2006 - 18:44

Salut!



Am botezat copilul acum 4 luni si nasii nu se mai intereseaza deloc de el si nici de noi (pe mine nici nu m-au sunat de ziua mea, si cu toate astea eu i-am iertat si tot eu i-am sunat). Sa fie oare de vina noua lor pereche de fini? Adica or fi prea ocupati cu ei de nu mai au timp si de noi? Sunt si nasii nostri de cununie, sunt tineri ca si noi si ii credeam prieteni, dar totusi sunt mai bine de doua luni in care ei n-au sunat nici macar sa intrebe de copil.

Eu stiu ca motivul "ascuns" al nasei a fost sa i se ierte un avort dar totusi nasirea nu se limiteaza doar la momentul botezului.

O sa fim si noi nasi de botez sambata asta si tocmai am invatat ce trebuie sa faca un nas, ce indatoriri are si nu-i lucru usor, dar o facem cu bucurie in suflet.

Sa trec la ce ma/ne framanta: PUTEM SCHIMBA NASII DE BOTEZ DACA ACESTIA NU MAI ARATA NICI UN FEL DE INTERES FATA DE COPIL?

F.IMP: Nu ne-am certat, n-am zis si n-am facut nimic care sa-i deranjeze. Am analizat impreuna cu sotul meu ultimele luni si noi consideram ca ne-am purtat frumos, ca si cu toti prietenii.

O sa ramana puiul meu fara nasi toata viata? Decat un nas-fantoma...mai bine lipsa?

Drept urmare am intrebat azi un preot care zice ca nu se poate si totusi o sa mai intreb si sambata asta...eu nu pot sa las situatia asa. Cine o sa-i taie motul? Nu ca n-ar avea cine...ma doare sufletul de decizia pe care am luat-o cand i-am ales. Au fost teribil de insistenti si au si plans de bucurie cand le-am zis ca pe ei i-am ales. Regret ca nu mi-am ascultat intuitia de atunci.



M-am lungit cat o zi de post!

Astept sfaturi crestinesti si nu numai!





Dana & Alexandru [copil]

POZE cu DANA





#2
hanako2004

hanako2004

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 961 mesaje

Postat 23 august 2006 - 23:47

dananita si eu am fost in situatia ta cu nasi de botez la fetita noastra[xx(]

la noi a fost ca ne-am si ciondanit asa putin si de schimbat nu iam putut schimba insa la taierea motului ..la taiat altcineva..

dar pe unde mam interesat mia spus ca nu se poate boteza de doua ori

...dar totusi mai intreaba si pe alti preoti ..multa bafta





pozici MALAYSIA

malaysia2006



[colegi][majoreta]

[testoasa]irina &emilica2005.01.06[copil]

[foto]POZICI NOI[colegi]EMILY zana noastra[zana] poze[papica]

#3
Qamar

Qamar

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.663 mesaje

Postat 24 august 2006 - 00:35

dananita dear, nu stiu daca se poate, insa daca reusesti, ce bine ar fi...fix asa au fost nasii mei,nici nu retin cum ii cheama, nu m-au sunat niciodata de ziua mea, sau la vreo ocazie, desi ai mei au incercat sa tina legatura cu ei (culmea ca erau si rude..)...si , noah, mereu m-am simtit cam aiurea, mai ales ca sora-mea, cu 6 ani mai mica, are niste super nasi, de nota 10...



oricum, numai bine tie si puiului , si...mai hai si pe la scutece[pup]



Noe si Anne-Bianca (14.03.2006)



[cit]


Ce mai citim noi

#4
Marilena12

Marilena12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 997 mesaje

Postat 24 august 2006 - 23:31

Taina botezului este de o mare sfintenie si este mare pacat sa vrei sa o repeti. Copilul tau este deja crestin si nu aparentele lumesti conteaza in fata lui Dumnezeu. Taiatul motului este doar o traditie care nu are nici o insemnatate in biserica noastra ortodoxa. Nasii de botez sunt parinti spirituali pentru vesnicie, buni sau rai, ei s-au lepadat de satana in numele finului lor si ei vor da socoteala la judecata de apoi, daca nu se ocupa de desavarsirea spirituala a copilasului pe care l-au increstinat. Nici un preot ortodox nu va savarsi Sf. Botez a doua oara deci sub nici o forma nu puteti face asta. Ar insemna ca nu puneti pret pe o sfanta taina a lui Hristos deja savarsita cu harul Sfantului Duh. Voi, ca parinti veti prelua responsabilitatile nasilor, daca acestia le-au uitat, oricum voi sunteti cei care o sa dati tot ce aveti mai bun pentru ca puiul vostru sa aiba o viata si o dezvoltare frumoasa. Asa ca, aveti datoria sa impartasiti copilul cat de des puteti, sa-l familiarizati cu biserica, sa-l pomeniti la Sf. Liturghie si la alte slujbe, prin pomelnice si acatiste, sa-l invatati rugaciuni usoare pentru copii si sa-l ajutati sa devina un bun crestin. Si fata de nasi nu trebuie tinute resentimente, chiar daca au gresit. Ii lasati in pace si poate Dumnezeu ii va lumina. Nu sunteti obligati sa-i mai invitati la mot sau ca nasi de cununie, decat daca se trezesc si insista ei.
Eu sunt licentiata in Teologie, si am aceeasi problema privind nasii fetitei pe care o vom boteza in septembrie.
V-am dat cu placere, sfaturi si indrumari pe care le-am primit si eu de la parintele duhovnic. Sa fiti sanatosi si Dumnezeu sa va binecuvanteze copilasul si familia!

Mary si Anna (pisicuta lacomita)08.04.2006

#5
Darria

Darria

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.695 mesaje

Postat 25 august 2006 - 00:13

1. nu din lipsa de timp nu mai suna nasii vostri. Ca mai au si alti fini nu este un motiv. 2-3 minutele pt. un telefon se gasesc, daca se vrea. Asa ca altul este motivul si tb. sa-l descoperi. Vb. deschis cu ei si aflati ce-i deranjeaza.
Sau: poate au alte probleme de care nu vor sa se stie si nu au dispozitia necesara pt. discutii.
2. nu poti schimba nasii de botez.
Nu-i nimic daca nu mai iau legatura cu copilasul vostru, nu o sa le simta lipsa.
Taiatul motului este un obicei care nu are legatura cu biserica. Este pt. distractie. Noi nu-i acordam importanta si nu o sa facem nici taitul motului si nici alesul de pe tava si orice alt obicei o mai fi. O sa sarbatorim aniversarea unui anisor fara obiceiurile acestea.

Marilena: daca mai intri la acest subiect poti sa imi spui daca taiatul motului are explicatie religioasa(biserica ortodoxa). Oricum o sa intreb un preot pana atunci.
Preotul taie motul la botez dar este cu totul altceva.

[copil] Andreia, ingerasul nostru mic (23.05.2006)

#6
Marilena12

Marilena12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 997 mesaje

Postat 03 septembrie 2006 - 23:53

Iti raspund cu placere: taiatul motului este doar o traditie care nu are legatura cu religia ortodoxa. Ceea ce taie preotul la botez se numeste tundere la crestinism si are o simbolistica speciala si o mare importanta. Dar ceea ce se face la noi la un an, taiatul motului sau ruperea turtei (la fete), nu este decat ceva ce le place oamenilor sa faca, o petrecere in plus. E pacat sa chinui totusi un copilas cu pletele pana la un an ,doi, mai ales daca e foarte cald afara, doar pt. ca se aud tot soiul de prostii cum ca nu e bine sa tunzi copilul pana nu-i ia nasul motul, etc. Eu mi-am tuns fetita la 3 luni pt ca avea parul des si lung si transpira foarte tare la cap.
Si chestia cu tava de obiecte, care , in functie de ceea ce alege copilul de pe ea influenteaza profesia sau aptitudinile viitoare, este tot o mare prostie. Sau suvita de par (motul) pusa pe o moneda si picurata cu ceara si legata cu funda (cum se practica in anumite zone ale tarii) este tot o chestie care tine doar de datini si obiceiuri.

Mary si Anna (pisicuta lacomita)08.04.2006

#7
Darria

Darria

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.695 mesaje

Postat 05 septembrie 2006 - 23:45

Marilena: multumesc frumos pt. raspuns [flo]
Banuiam ca nu are legatura cu cerintele bisericii dar nu eram sigura. Atunci nu o sa fie taiat de mot la un anisor.

Alesul de pe tava stiu ca e doar pt. distractia adultilor si ca nu are legatura cu viitorul copilasului, nici asta nu o sa fie.

[copil] Andreia, ingerasul nostru mic (23.05.2006)

#8
dananita

dananita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 13 septembrie 2006 - 00:14

Multumesc mult!



Dana & Alexandru [copil]

POZE cu DANA





#9
ardeiash

ardeiash

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.960 mesaje

Postat 05 octombrie 2006 - 02:16

marilena : si eu iti multumesc.. raspunsu ltau m-a luminat si pe mine ... nu stiam mare lucur despre asta!

cat despre nasi.. eu cred ca o singura data in viata mi-am vazut nasii.. si nu-i bai! ar fi fost mai bine daca-i cunosteam.. insa am trait ff bine si far de ei! dac-au uitat de mine!!

eu am botezat 2 copii... care-s maricei acum.. insa vin ff rar la mine! eu mi-am inteles mai bine indatoririle! insa nu prea am cu cine!! la mine-i situatia inversa!
insa... sper ca voi reusi sa fac si eu mai multe pentru ei!

s-auzim numai de bine! si [pup][pup][pup]

#10
Natasa

Natasa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.248 mesaje

Postat 07 octombrie 2006 - 20:24

Tare ma bucur ca mai aud ca sint si altii care nu taie motul si nu fac circul ala asa zis traditional cu alesul de pe tava. Si noi am intrebat un preot care ne-a spus acelasi lucru: obiceiurile astea n-au nimic de-a face cu crestinismul, sint doar prilej de petrecere si de multe ori de adunat bani! Tare ar fi bine daca mai multi oameni care se considera crestini ar renunta la obiceiuri pagine pe care le tin doar pentru ca asa spun altii sau ca "asa se face".


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -