Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Descoperirea sexualitatii


3 raspunsuri la acest subiect

#1
katle

katle
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 15 aprilie 2005 - 15:32

Am un nepot care anul acesta implineste 14 ani, acum isi descopera sexualitatea si as vrea intr-un fel sau altul sa-l indrum. Parerea mea conteaza pentru el (sau cel putin asa imi place sa cred) eu fiindu-i mai mult ca o sora mai mare. Zilele astea mama lui a fost chemata la scoala ca a prins o fata de san. Cand il intreb de ce a facut asta se uita la mine si atat..... Eu cumva il cred ca e derutat, si eu am fost adolescenta. Nu stiu cum sa-i vb, pentru ca nu sunt de acord cu pedepse, mai ales ca el nu simte ca a facut ceva grav. Voi care ati avut copii de varsta lui spuneti-mi si mie ce as putea sa-i zic?

#2
marcellinna

marcellinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 16 aprilie 2005 - 21:59

Eu am fata.Una doar.I-am vorbit despre tot ceea ce m-a intrebat si ce-am crezut eu ca o poate interesa la subiectul sexualitate,asa cum stiu ca as fi vrut sa mi se fi vorbit la varsta intrebarilor mele.

M-am decsurcat destul de bine zic eu...dar nu m-am pus niciodata in pielea unei mamici de baiat...pur si simplu pt ca stiam ca nu voi mai avea al doilea copil.
Cred ca de-ar fi fost sa fi avut un baiat...sau ma rog,de-ar fi sa fiu in pielea ta,i-as explica nepotului de ce nu se face sa "prinzi fetele de sani".
Pedepsele sunt absolut inutile ,ba chiar mai mult rau pot face.
Cred ca nepotul tau e curios de schimbarile ce sa produc la fete la aceasta varsta.
Anii trecuti colege lui aveau toate pieptul plat probabil ,iar anul asta mai toate au rasarit cu rotunjimi ce starnesc curiozitatea baietilor cu atat mai mult cu cat mari schimbari la ei inca nu sunt.
Cred ca i-as explica nepotului ca aceste schimbari sunt nu intotdeuna usor de acceptat pt fete,iar faptul ca unii baieti le pipaie nu le face placere, din contra.
Cred ca baietii la varsta asta sunt foooooarte curiosi sa vada "din ce material" e facut un san.Nu pot sa-i ceara asa ceva mamei si atunci recurg la ...colege.
Spue-i sa nu ia exemple negative de la cei ce totusi fac acele gesturi.
E ca si cum (lucru ce nu prea cred sa se intample)cineva s-ar pune sa-i controleze pe coridoarele scolii,pe ei baietii sa vada cat de "mult au crescut"in pantaloni.
Spune-i nepotului tau ca pe langa curiozitatea lui,deloc de neglijat si normala,la varsta asta e foarte bine sa invete ce inseamna sa respecti intimitatea celuilalt.
Daca gaseste o fata ce e dispusa sa-i arate tot ce el e curios sa afle...e o treaba.Dar ca trebuie sa respecte intimitatea lor,nu sa o invadeze.
Spune-i sa aibe un pic de rabdare.
vorbeste-i clam si incearca sa-i raspunzi la intrebari asa cum ai face cu fratele tau mai mic.Asa cum ai vrea sa i se explice copilului tau,sau cum ai fi vrut tu sa ti se fi vorbit daca ai fi un baiat de 14 ani.

#3
katle

katle
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 18 aprilie 2005 - 12:41

Multumesc mult. Intradevar se vede ca esti mamica. O sa incerc sa pun in aplicare sfaturile tale, dar e atat de greu sa fiu calma in fata lui. Acum e in perioada aceea cand e un pic impertinent.....stii despre ce vb si aceasta atitudine a lui ma enerveaza. Dar o sa ma gandesc ca e copilul meu si va e ceva destul de serios. oricum e o practica destul de buna pana voi fi si eu la randul meu mama.
Inca o data multumesc!
Catalina


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -