Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Platfus la copil de 2.5 ani


3 raspunsuri la acest subiect

#1
Bella

Bella
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 02 martie 2005 - 08:19

Fetita mea are platfus si inca nu am intrebat doctorul despre ce este de facut(astept sa merg in Romania, pe cei de aici nu prea contez). Voi, care v-ati confruntat cu asa ceva, ce ati facut? Mihaela

#2
andreea_tx

andreea_tx

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 478 mesaje

Postat 02 martie 2005 - 12:28

Si noi am avut asa ceva.Alex are 4ani sitot mai are putin. In primul rand trebuie consultat un ortoped(daca vrei iti pot recomanda unul la care am apelat noi de la Gr.Alexandrescu).Apoi iti pot spune ce am facut noi.Avand in vedere ca fetita merge in picioare trebuie obligatoriu sa poarte incaltaminte cu taloneta si staif inalt.Prin casa trebuie sa mearga desculta sau numai cu ciorapei.Gimnastica ca:mers pe varfuri sau apucarea diferitelor obiecte cu degetele picioarelor.La mare sa mearga descuta pe nisip.Mai poate ajuta si mersul pe bicicleta sau tricicleta. Succes! andreeat

#3
alina023

alina023

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.775 mesaje

Postat 02 martie 2005 - 13:01

Dragele mele, platfusul nu se poate diagnostica decat in jurul varstei de 6-7 ani. Toti copilasii mici au piciorul plat (mai mult sau mai putin) din cauza stratului de grasime de la acel nivel. Solutiile gen taloneta, mers descult in casa, mers pe varfuri nu au nici un efect. Garantat. In plus, daca va fi diagnosticat copilul (la varsta pe care am precizat-o) ca avand platfus, nu se va putea face nimic altceva decat sa poarte talonete (care il vor ajuta la mers dar nu vor remedia problema). Si chiar nu este o drama acest platfus. oate aceste informatii le am de la domnul doctor Jianu, seful sectiei de ortopedie la spitalul Gr Alexandrescu. Multa sanatate PS Eu am platfus (se mosteneste) si nu am probleme. Chiar sunt o mare amatoare de mers pe jos Alina si puiul Luca

#4
Bella

Bella
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 02 martie 2005 - 17:23

Multumesc pentru sfaturi, ati reactionat foarte prompt! Am inceput sa intru la idei ca din cauza piciorului plat merge un pic cam ... ca tati, cu genunchii apropiati si cu labele picioarelor orientate in afara. Si am observat si ca nu-i place incaltamintea cu talpa plata( prefera chiar pantofii mei cu toc). Sa vedem ce va spune si ortopedul.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -