Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Educația sexuală – Războiul împotriva copilăriei. De la vârste fragede, copiii sunt învățați cum să obțină plăcerea sexuală


338 raspunsuri la acest subiect

#221
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 16:47

Nu inteleg ce vrei sa spui cu asta ...

 

 

Pai ce am spus.

Nu cred ca lumea a inceput sa se casatoreasca ca sa-si transmita drepturi economice.

Altul era scopul. Intre timp, s-au adaugat altele pe parcurs. Difera si asta...ce crezi ca eu am asigurare Family?



#222
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 16:48

Interesant ce spui ... asta inseamna ca valorile religioase au aparut dupa normele sociale, contrazicand astfel convingerile lui Rufus.

 

In normele sociale ale civilizatiilor antice homosexualitatea era acceptata si inteleg ca uneori admirata, pana cand au aparut valorile religioase ca sa o conteste.

 

Q.E.D.

Hai sa zic ca atenienii mai luau ceva din drepturile pederastilor dar spartanii, oau!

 

"Moravuri greceşti

În unele cetãţi un adolescent putea sã-şi aleagã un partener mai tânãr, în altele bãrbatul matur putea sã-şi curteze alesul mai tânãr, dar se pare cã în Sparta pederastia era obligatorie. Legãturile între cei doi se oficializau prin banchete, pãrinţii tânãrului suportau cheltuielile şi îl invitau pe învãţãtor sã petreacã o primã noapte în compania celui ce urma iniţiat în rãzboi…şi nu numai. Homosexualitatea spartanã era destul de comunã în rândurile armatei, deoarece se credea cã legãtura afectivã îmbunãţea performanţele militare. Normele cu privire la cãsãtoriile heterosexuale erau şi ele prezente, pentru cã trebuia asiguratã şi menţinerea natalitãţii.

Astfel, tinerele fete erau obligate sã execute exerciţii fizice în preajma rãzboinicilor, fãrã a purta vreun obiect vestimentar, cu scopul de a le reaprinde acestora instinctele normale. Dar vechile obiceiuri persistau. În noaptea nunţii, şi eventual şi în nopţile urmãtoare, miresele îmbracau tunica militarã dupã ce, în prealabil, le era tãiat pãrul, pentru a obţine cât mai multe trãsãturi masculine în vederea acceptãrii de cãtre soţii obişnuiţi cu altfel de realţii amoroase."

http://www.historia....a-ordinea-zilei

Din acest punct de vedere, tinand cont de moravurile vremii, homosexualitatea era o alegere, fie ea si temporara.

Nu am ajuns inca la Egiptul antic.



#223
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 16:48

Epoca actuala in coltul tau de lume nu este modelul universal. Este doar in coltul tau de lume si desigur in alte parti. In coltul meu de lume nu este asa, sau nu inca Eu, cu ochii legati vad si stiu cum este si mai ales cum a fost. Tu, cu ochii liberi nu vezi decat ce-i la tine, in coltul tau asa cum spui. Cat despre trecut...ti-a iesit complet din raza vizuala.

Da, nu stim cum va fi viitorul. Dar sa nu stim cum e prezentul si, mai ales sa uitam asa senin trecutul, nu vad cum poate insemna modern.

 

Ai dreptate cand spui ca fiecare simte conform coltului de lume in care traieste.

 

Important este sa realizam ca normele se schimba si odata cu ele si mentalitatile ...cel mai greu este sa intelegem ca nu exista un adevar absolut, asa cum il vad comunitatile religioase pentru ca "adevarul" nu sta in mana/decizia nimanui ... el se schimba odata cu noi, oamenii ...pentru ca principiile definesc preferintele noastre si nu sunt in antiteza cu ele, asa cum spuen Michelle.

 

Atunci cand principiile sunt in antiteza cu preferintele, apar, in underground fireste, abaterile de la ele ...si vorba aceea, toata lumea stie ce colcaie in uderground-urile moralei absolute.



#224
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 16:51


stiti ceva? nu ma intereseaza abolut deloc ce valori si principii aveti tu sau michelle sau oricine altcineva de la subiectul asta sau altele. doar ca atata superioritate si intoleranta intru iubire crestina mi-a cam aplecat stomacul azi.

 

 

Trece, nu-ti fa griji.

Cand nu mai avem ce spune o bagam pe aia cu intoleranta.

Ma intreb unde-i toleranta ta, aia de locul 6...nu, nu vreau sa raspunzi.

Chiar nu ma intereseaza, ca stiu raspunsul, oricare ar fi el.



#225
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 16:52

Nu prea, buflea.

Cam cum crezi ca arata societatea in Galileea, de exemplu, sub ocupatie romana? Numai cinste si respect era, nu? Ca de pace...era cu musai.

 

Rufus, probabil ca in Galileea, ca in orice structura sociala, existau reguli, existau paturi sociale in care principiile tale existau ...poate nu exista respect intre straturile sociale, dar in cadrul aceluiasi nivel exista respect, cinste, pace ...

 

Ca si in ziua de azi, intre ramurile religioase ...



#226
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 16:52

ba mai am ceva de zis :D

 

am povestit la cafea de cursul de "political corectness"

 

m-am gandit mult saptamana trecuta la asta, mergand eu pe jos acasa. 

 

si am concluzionat ca daca asta e pretul pt ca o persoana sa poata merge in siguranta pe strada, fara a fi agresata verbal sau fizic, daca asta e ceea ce ii face pe bigoti sa nu aiba voce, daca asta ii tine in frau pe bully-i consacrati istoric-social, then i'm all for it de fapt.

 

fiindca asta ne obliga pe toti sa avem un discurs si o atitudine civilizata fatza de ceilalti. 



#227
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 16:53

Trece, nu-ti fa griji.

Cand nu mai avem ce spune o bagam pe aia cu intoleranta.

Ma intreb unde-i toleranta ta, aia de locul 6...nu, nu vreau sa raspunzi.

Chiar nu ma intereseaza, ca stiu raspunsul, oricare ar fi el.

 

 

o, dar o sa-ti raspund, totusi. e undeva intre 50 si 6.



#228
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 16:57

Eu n-as merge asa, cu ochii legati, sa definesc societatea asta moderna.

Pentru ca s-a schimbat si se schimba mereu notiunea.

Maine o societate moderna inseamna sa te casatoresti cu cainele, capra pe care o iubesti si te iubeste.

Si gata...ne largim notiunea de societate moderna.

Cred ca cu cat repeta cineva cat e de normala o chestie, unuia care nu vede asa, rezultatul (raspunsul) nu poate fi decat o respingere. Mai ales cand o face vehement si superior.

 

Daca tu pui semnul de egal intre o casatorie intre doi OAMENI si o asemuiesti cu o casatorie cu un animal, permite-mi atunci sa am imense indoieli ca vom putea vreodata sa avem ceva puncte in comun in viitor pe aceasta tema. Mie se pare PROFUND jignitor ca poti imagina asa o paralela. Vorbim de iubire de semeni...mi-ar fi cam rusine...sincer.


Editat de antmil, 06 iunie 2016 - 16:58 .


#229
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 17:00

Ai dreptate cand spui ca fiecare simte conform coltului de lume in care traieste.

 

Important este sa realizam ca normele se schimba si odata cu ele si mentalitatile ...cel mai greu este sa intelegem ca nu exista un adevar absolut, asa cum il vad comunitatile religioase pentru ca "adevarul" nu sta in mana/decizia nimanui ... el se schimba odata cu noi, oamenii ...pentru ca principiile definesc preferintele noastre si nu sunt in antiteza cu ele, asa cum spuen Michelle.

 

Atunci cand principiile sunt in antiteza cu preferintele, apar, in underground fireste, abaterile de la ele ...si vorba aceea, toata lumea stie ce colcaie in uderground-urile moralei absolute.

 

Buflea, stiu ca observi ca peste tot se schimba normele astea, mai repede sau mai incet. S-au schimbat multe in toata lumea, evident si la noi.

Nu stiu pe ce loc esti tu (mai sus, mai jos de 6 [:D] ) insa daca poti afirma ca nu exista adevar absolut, deja ai facut un pas pentru a putea intelege cum functioneaza societatea, cu principii religioase la baza sau nu. Mie mi se pare asta foarte important si cred ca in viitor vei putea privi religia macar ca pe ceva oarecare, daca nu un pas inainte, atunci candva, catre o societate moderna.



#230
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 17:03

Daca tu pui semnul de egal intre o casatorie intre doi OAMENI si o asemuiesti cu o casatorie cu un animal, permite-mi atunci sa am imense indoieli ca vom putea vreodata sa avem ceva puncte in comun in viitor pe aceasta tema. Mie se pare PROFUND jignitor ca poti imagina asa o paralela. Vorbim de iubire de semeni...mi-ar fi cam rusine...sincer.

 

Ei lasa, nu mai fii asa jignita...

Candva, homosexualitatea era privita ca o boala de neconceput, erau si tratamente pentru asta. Acum este ceva normal.

Poti sti ca zoofilia, astazi o boala si in afara legii, nu va deveni ceva normal?

Hai, nu te mai rusina, ca n-ai de ce.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -