Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Varsta De 17 Ani


5 raspunsuri la acest subiect

#1
Ccarmen1

Ccarmen1
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 27 aprilie 2013 - 21:44

Buna seara mamici! Ma numesc Carmen,am 53 de ani si 2 fiice. Cea mare are 26 de ani,iar cea mica 17 ani. Am apelat la acest forum,deoarece nu stiu daca gresesc sau fac ceea ce este corect in privinta educatiei fiicei mele cele mici. Incep prin a va zice ca eu si sotul meu (54 de ani) le-am oferit de mici ceea ce si-au dorit,neavand probleme financiare. Amandoua sunt niste fete inteligente,dar diferenta este ca fata cea mare este mai naiva,adica parca vede toata lumea ca prin vis. Cea mica este mai cu picioarele pe pamant,stie cum sa puna problema de fiecare data,chiar daca pe ea am rasfatat-o mai mult,in sens ca nu-i prea interzicem nimic. Aici este vorba de incredere. Am incredere in ea c-o sa spuna "stop" cand nu-i convine ceva/cineva. Am invatat-o sa aiba incredere in mine,de fiecare data cand ia o nota mica imi spune (am mers pe mentalitatea ca atunci cand ia o nota mica sa-mi zica ea,nu sa aflu de la altii,ca sa putem rezolva problema impreuna),imi povesteste despre prietenii ei,despre profesori,ce parere are despre generatia din care face parte etc. Chiar si cand vrea sa lipseasca de la liceu imi zice "Mami,azi sunt obosita,ia tu scutire.". Asta se intampla cam odata pe luna. Chiar eu i-am zis ca are si ea dreptul,asa cum avem si noi adultii, sa-si ia "liber" macar o zi ca sa se odihneasca acasa. Din vara trecuta insa (cand avem 16 ani jumatate) am avut impresia ca imi ascunde ceva. Adica in vacanta de vara iesea in fiecare zi cu un nou antuaj,din care face parte prietena ei cea mai buna,care este de asemenea o fata minunata cu parinti pe masura. Anturajul nu era unul periculos... Era alcatuit din 2 colege cu care a fost in generala,prietena ei cea mai buna si alti adolescenti pe care i-a cunoscut prin intermediul acestor foste colege. Toata vara a iesit in fiecare zi,ceea ce ma deranja este ca iesea seara tarziu. Nu mi-am facut probleme,deoarece in acel grup erau si baieti de a 11-a,iar eu consider ca daca intr-un grup sunt si baieti,acel grup nu este asa predispus primejdiilor. Au mers chiar si la mare cu unii din parintii acelor colege. Fata mea nu avusese niciun prieten pana atunci. Incepusem deja sa-mi fac griji ca poate exista un baiat in viata ei. Imi faceam griji mai ales pentru faptul ca nu intelegeam de ce imi ascunde asa ceva. In toamna am avut o discutie cu ea in care mi-a recunoscut ca are prieten din vara,din acel grup,care este mai mare cu 2 ani decat ea (acum el este clasa a 12-a,la anu' trece la facultate). L-am cunoscut si eu,am inteles ca are foarte multi bani. Baiatul sincer mi s-a parut cu foarte mult bun simt! Si nu numai el,ci si restul baietilor din grup! Aveam toata increderea s-o las pe fata mea cu ei. Iarna au plecat la munte,tot cu parintii unui baiat din grup. Cat a fost plecata mi-am facut griji. Mi-era frica intr-un fel sa nu profite de ea,dar ma linisteam cu gandul ca l-am cunoscut,este un baiat ok,si grupul este ok. Cand s-a intors am inceput sa ma pripesc,nu stiam cum s-o intreb daca a facut ceva cu el... Ceva nu neaparat contact sexual... Daca au dormit impreuna etc. Mi-a recunoscut ca au dormit impreuna,dar atat,nu au facut nimic mai mult. Sincer,o cred! Problema mea este pentru la vara. Logic ca va vrea din nou sa plece cu ei la mare si va dormi cu el in aceeasi camera,dar de data asta sunt sigura ca se va intampla ceva! Si sincer,nu imi este frica,dar am o stare ciudata. Ma simt ciudat sa ma gandesc ca altcineva imi va atinge fata si o va "transforma" intr-un fel... Sigur vor face dragoste! Au fost foarte apropiati in acest an cat au fost impreuna,in plus ca in grupul ala mai sunt cupluri. Ce ziceti sa fac ca sa-mi scot ideile astea din cap? Totusi,va trebui sa-si inceapa viata sexuala,dar imi este frica ca nu va fi fetita mea cea de dinainte. Ce ma sfatuiti sa fac? Oare este corect ce gandesc si cum o educ?

Va multumesc!



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 27 aprilie 2013 - 22:13

  Inainte de toate buna Carmen  [:)] Nu ai nici o problema. Esti pur si simplu parinte. Asa cum spuneai ai reguli, aveti reguli, aveti un stil propriu, aveti obisnuinta de a gasi fiecare lucru acolo unde va asteptati sa fie si orice modificare se simte. De scos nu ai cum sa iti scoti ideile din cap. E natural. Iar fiica ta va fi "fetita ta" chiar si peste ani de zile cand va fi mama de copii si tu bunica. Asa o sa mori. Acesta iti este destinul.

Dar:

   Timpul trece si vine momentul cand trebuie dat Cezarului ce este al Cezarului. Sta in firea lucrurilor. Se spune ca daca iubesti cu adevarat pe cineva trebuie sa ai puterea sa ii oferi libertatea. Poate va avea relatii intime, poate nu. Insa ar fi foarte bine daca ai avea puterea sa o lasi pe ea sa decida cum de asemenea sa ii lasi libertatea de a-ti spune sau nu despre acest aspect al vietii ei personale. Pentru ca deja este teritoriul ei  si consider ca trebuie respectat. Daca ea va decide sa iti spuna o va face. Daca nu inseamna ca trebuie respectata decizia ei. Ceea ce este important (desi citind ceea ce ai scris cred ca va fi inutila precizarea aceasta in ceea ce va priveste) este ca ea in calitate de fiica sa fie convinsa ca in orice moment al vietii ei tu vei exista cu adevarat daca va avea nevoie.

 

Desigur din punct de vedere tehnic chiar daca suna rece - cred ca este foarte important sa stie despre protectia sexuala si sa o aplice neconditionat si permanent. Asta la modul cel mai serios si fara exceptii.



#3
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 27 aprilie 2013 - 22:31

Eu am o intrebare: ai avut aceleasi sentimente si la cea mare? ma gandeam ca la al doilea copil toate vin mai normal, mai natural, pentru ca ai trecut o data prin ele...cel putin asa am constatat eu.  [:)]



#4
Ccarmen1

Ccarmen1
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 28 aprilie 2013 - 08:52

mihaela_s: Ca sa-ti raspund sincer,la fiica cea mai mare n-am avut atatea emotii si cred ca acest lucru i se datoreaza faptului ca erau alte vremuri. Nimeni nu era obsedat dupa "sex",anturajele erau altele etc. Cei drept,la fiica mea cea mare am avut anumite restrictii... Nu am lasat-o pana la 18 ani in excursii singura cu colegii.

La cea mica insa mi-e din ce mai teama. Nu pot sa ma obisnuiesc cu gandul ca a crescut...



#5
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 28 aprilie 2013 - 10:42

Eu am o intrebare: ai avut aceleasi sentimente si la cea mare? ma gandeam ca la al doilea copil toate vin mai normal, mai natural, pentru ca ai trecut o data prin ele...cel putin asa am constatat eu.  [:)]

 

 

Asa am crezut si eu ca la al doilea ai deja experientza(tu ,ca parinte)si e totul mai usor,chiar daca personalitazile,carcaterele sunt diferite!

 

Carmen,mie mi se pare foarte,foarte firesc ce simtzi tu(eu am baiat,tot de 17 ani si ma mai gindesc si eu la una alta cam din aceasi categorie [batcap] ),eu mi-as fi pus intrebari daca n-as fi simtzit asa!

 

Dana



#6
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 29 aprilie 2013 - 08:36

fetelor, va citesc ca sa stiu ce ma asteapta [:)]

 

Acum, gandindu-ma la tineretile mele, imi dau seama ca si mama isi facea griji pentru mine si eu nu intelegeam de ce se "agita" asa [flo2] ..cred ca toate mamele trec prin ce treci tu !

 

Ingrid si Cristi 10 ani




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -