Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

FIV cu ovocite donate Cap(46)


193 raspunsuri la acest subiect

#1
fivdonate

fivdonate

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 23 aprilie 2013 - 15:36

mami_vreau dixit:



De multe ori acesta este un subiect tabu datorita implicatiilor sociale, implicatiilor emotionale asupra vietii de cuplu dar si datorita faptului ca in RomaSnia trfaficul de ovocite este ilegal. Conform legii, organizarea sau efectuarea prelevarii de celule umane pentru transplant, in scopult obtineri unui profit material pentru donator sau organizator constituie infractiune. Ce inseamna de fapt acest lucru? Inseamna ca poti face fertilizare in vitro in Romania dar ca trebuie sa iti gasesti o persoana care sa iti doneze ovocite fara sa accepte nici o compensatie materiala. Pentru cei care doresc sa apeleze la rude sau prieteni, varianta FIV-ului cu ovocite donate in Romania este o solutie viabila. Dar din pacate nu exista nici o posibilitate de a face fertilizare in vitro in tara cu donatoare anonima. Sau cel putin eu, nu am gasit-o. Asa ca singura varianta este cea a FIV-ului in tari in care donarea de ovocite este permisa: Cehia, Slovacia, Spania, Grecia, etc. Din pacate costurile sunt destul de ridicate si perioada de asteptare este de multe ori destul de indelungata. Aceasta sunt de multe ori motivele care ne fac sa ne fie destul de greu sa ne hotaram asupra unei clinici. Va invit sa discutam aici si sa ne impartasim experientele legate de clinicile din afara tarii care fac fiv cu donare de ovocite dar si despre posibilitatile de a face fiv cu ovocite donate (de la donator anonim) in Romania. O sa fac o lista a clinicilor pe care le-am gasit eu in cautarile mele si va astept si pe voi cu completari la aceasta lista. Asteptam si alte informatii utile precum costuri, posibilitati de cazare, transport, etc.



__________________________________________________________________________________

CAPITOLELE PRECEDENTE:

Cap.1,Cap.2,Cap.3,Cap.4,Cap.5,Cap.6,Cap.7,Cap.8,Cap.9,Cap.10,Cap.11,Cap.12,Cap.13,Cap.14,Cap.15,Cap.16, Cap.17,Cap.18,Cap.19,Cap.20,Cap.21,Cap.22,Cap.23,Cap.24, Cap.25,Cap.26 Cap.27 Cap.28 Cap.29 Cap.30 Cap.31 Cap.32 Cap.33 Cap.34 Cap.35 Cap.36 Cap. 37 Cap. 38 Cap. 39 Cap. 40, Cap. 41 Cap. 42 Cap. 43 Cap44Cap45

__________________________________________________________________________________

INFORMATII UTILE

Transport avion (Buc-Viena)+autocar(Viena-Brno)

Cazare Brno apartament , apartament (la 10 min de clinica Reprofit de mers cu transport), hoteluri (recomandate de Clinica Reprofit) Hotel Garni (550 m de clinica Reprofit, impresii despre hotelul Garni)

Farmacii: Farmacia de la parterul Clinicii Reprofit, FarmaExpres

Calculator dublare BHCG , transfer embrioni de 3 zile, transfer blastocisti

__________________________________________________________________________________

SCHEME DE TRATAMENT

ET cu embrioni donati sau embrioni ramasi la FIV (criogenati): schema 1 (Ella43), schema 2(embrioni donati Reprofit)

FIV cu ovocit

#2
amaliaro

amaliaro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.335 mesaje

Postat 23 aprilie 2013 - 15:45

Sa fie un capitol plin de vesti bune va[pup][pup] matusica pe toate intru mai rar ca nu prea sunt bine am insomni si arsuri dar imi fac curaj singura mult a fost putin a ramas, incet incet una dintre voi trebuie sa invete sa faca capitol eu cat o sa pot o sa va ajut dar cand voi naste sigur nu o sa am timp cine vrea sa imi spuna si o sunsi facem impreuna un capitol si asa va fi mai usor [pup][pup][pup]

amalia tsakoniati
[gravired]28+ Maria-Anastasia [fetita] Irini-Ioanna[fetita]
DOAMNE ITI MULTUMESC!
FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota .












#3
daniela74

daniela74

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 23 aprilie 2013 - 17:07

yuhuu,

bun gasit in casuta noua,sa fie cu noroc [barza1]



#4
O_luptatoare

O_luptatoare

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 243 mesaje

Postat 23 aprilie 2013 - 17:28

Hai, ca ma ratacisem [:)] .

Amalia, eu as ajuta cu drag, doar sa ma mai asez un pic pt. ca trebuie sa ma mut, apoi plec de Paste acasa. Cand ma intorc, iti zic sigur! Ai grija de tine si de dansatoare!

Da!  [barza1]



#5
mirivili

mirivili

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 697 mesaje

Postat 23 aprilie 2013 - 19:41

Eu nu ma familiarizasem inca nici un forumul "vechi" si azi cand sa va scriu cate ceva mi-am pus mainile in cap... [zirea]

Mai intai [flo] [floare3] pentru TOATE!

Multumim Amalia de noul capitol. Sa dea DD sa fie numai cu vesti foarte bune! Banuiesc ca au copiat administratorii capitolul facut de tine dar nu s-a copiat tot. Vad ca lipsesc o multime de informatii care erau pe prima pagina. [batcap]

Gravidutei noi2 vreau sa-i urez sarcina usoara saptamanile care i-au ramas pana la intalnirea cu MINUNEA ei! [flo2] SI nastere usoara! Si sa ne mai scrie. Eu, Miracol si Sandy suntem pregatite sa preluam stafeta de la ea cu grasuneii lipiciosi in burtici.
[gravi] [gravi] [gravi]

Sandy, sa fie cu NOROC [gravi]. Ai vazut ca au rezistat tot trei la dezghet? [bis]

Eu maine incep munca dupa vacanta [:)] din Grecia si trebuie sa recuperez. Ca sa fiu sigura ca tratamentul merge foarte bine la Daniela [deziuata] si Cezara [deziuata], cat mai lipsesc de langa voi, fac galerie de acum cu sarg [cor] [disco] [disco] . Daniela, le-ai scris celor de la Brno de reactiile adverse de la tratament? Eu n-am simtit nimic ciudat (in afara de raceala cu tuse care m-a chinuit) pana ieri cand mi-am simtit picioarele de plumb, parca statusem toata ziua in picioare.

Multumesc pentru galerie, mamicutelor de nazdravani irilac si tusferi . [pup]Va mai astept cu drag cu aventurile puilor vostri.

Wish Ma bucur tare ca ti-ai vazut puiutii la eco chiar daca nu au vrut sa iti arate prea multe detalii [indecent] . Incet-incet o sa se obisnuiasca cu lumina reflectoarelor. [;)] Important e ca hematomul l-ati dat gata. [disco]

Alynutza26 Multumesc mult de sustinere. Tu ce faci? [flo]


Editat de mirivili, 23 aprilie 2013 - 19:45 .


#6
mirivili

mirivili

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 697 mesaje

Postat 23 aprilie 2013 - 19:45

Acum vad ca apare groaznic ce am scris, tot mesajul e bolduit. Offfffffff

 

O_luptatoare Mutare placuta!



#7
daniela74

daniela74

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 23 aprilie 2013 - 20:31

 Mirivili [flo2]  nu le-am mai scris nimic,stiu ca mie astia aici mi-au zis sa iau estrace-ul seara ,pentru ca provoaca greata,dar o sa il iau conform schemei de la Brno,deocamdata dimineata si seara,abia ma obisnuiesc cu greturile [soricel] .Alta problema e ca mi-a venit c.m cel adevarat ,sunt déjà in ziua a 8 a si parca,parca da semne ca s-ar opri,dar am avut niste dureri de burta infioratoare,plus ca a venit foarte abundent,cu siguranta de la depot lupron.Ar trebui sa se opreasca ca sa am timp sa cresc endometrul [fri] 

iti trimit pupici cu lipici [pup] 

 

 



#8
needa

needa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 709 mesaje

Postat 23 aprilie 2013 - 21:28

Multumim pentru capitol nou  [flo2]

Sa avem un capitol cu vesti bune, astept 3 beta babane cat de curand  [bib]  [bib]  [bib]

 

 

Va pup, apropo nu prea imi place platforma asta  [fal]  [barza1]  [barza1]  [barza1]

 

Noapte buna fetelor!



#9
needa

needa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 709 mesaje

Postat 24 aprilie 2013 - 07:18

Buna dimi fetele! [clo]... imi plac emoticoanele astea de mooooorrr. [flor]

 

Eu nu imi gasesc mesajele private  [soricel] , voi le mai aveti? Sau nu stiu sa le caut?  [ascuns]

 

Va pupic si va doresc o zi frumoasa si calda.Si va invit la o  [cafea]   fierbinte.  [flo2]



#10
miracol11

miracol11

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 991 mesaje

Postat 24 aprilie 2013 - 07:58

Buna fetelor....si bine v-am gasit in cap nou si casuta NOUA NOUA!!!

Sincer...stateam si ma intrebam de ce nu ma mai pot loga de pe tel [batcap] si uite unde era raspunsul....of of...

 

amaliaro, mulumim pt capitol nou....esti o scumpa ca in starea in care ersti acum mai ai timp si pt noi....o sa facem o mica sedinta si cineva iti va prelua stafeta! [pup]  ti esi zanelor mele

 

Mirivili, cum te simti?succes azi prima zi la munca...sa nu te solicizi prea tare [pup]

 

eu sunt bine, am inceput munca de ieri, ce e drept mai usor...mai mult ma plimb si trag chiulul...suntem in ziua 4 de la et...si eu sunt ok...ma simt bine, nu am nici un simptom care sa ma alarmeze...am avut luni mici dureri abdominale si o usoara balonare....dar in rest nimic....nu vreau sa ma gandesc la prostii pt ca e prea devreme...insa am emotii ce e drept [:)] ...deocamdata sunt constructive....si ma rog lui DUmenzeu ...acum sunt in mana lui...si il las sa aleaga EL pt mine!

Sandy...ce noutati ai?

fetelor ce urmati....ma gandesc la voi!totul va fi bine!! [pk]

 

nici mie nu imi prea place noul format...nu mai gasesc nimic....of of

o zi buna va doresc




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -