Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Faceti baita impreuna cu bebelusul?


116 raspunsuri la acest subiect

#1
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 18 aprilie 2013 - 16:58

Unii parintii gasesc acest lucru cat se poate de firesc, altii considera ca nu este o idee buna... Ce parere aveti?[:)]



Fascinatie



Ea si Eu

#2
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 18 aprilie 2013 - 19:34

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny


Nu, nici nu mi-a dat vreodata prin gand. Si nici acum, cand are 4 ani, si nici niciodata.

Nici hainele nu i le spal (si nu i le-am spalat vreodata) impreuna cu ale noastre.



pot sa intreb de ce?

__________________________
Iubeste animalele: Dumnezeu le-a dat gandire rudimentara si bucurie netulburata. Nu le deranja bucuria, nu le hartui, nu le priva de fericirea lor, nu lucra împotriva intentiei lui Dumnezeu. Omule, nu te mandri cu superioritatea fata de animale; ele nu au pacat, dar tu, cu mareti ta, pangaresti pamantul prin existenta ta si iti lasi urmele prostiei dupa tine - aceasta, e adevarata pentru aproape fiecare dintre noi!"(Fyodor Dostoievski)

#3
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 18 aprilie 2013 - 19:44

Spalatul impreuna sau spalatul hainelor impreuna?



Spalatul impreuna: nu ma simt eu confortabil, nu ma simt confortabil nici cand intra peste mine in baie. Plus faptul ca avem alti microbi.

Spalatul hainelor impreuna: piticii de pe creierul meu spun ca nu e OK.







Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Lucrusoare de vanzare...





In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.











#4
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.449 mesaje

Postat 18 aprilie 2013 - 19:45

Dushul se pune ???

Eu prima, apoi vine si fi`mea rapid :-)





Mi-a placut aia cu microbii din cada mai multi ca in piscina :-))) :-)))

Astept insa si explicatiile Selenei :-)



____________________________________________________

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,

empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi

ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,

nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.


_____________________________________________________



Au nevoie de noi:

Copiii Monicai[flo2] Olivia[flo] Ionela[floare3] Rares[flo2]







[iepu] [iepu] [iepu]

Participa si TU la actiunea de Paste

[paste] [paste] [paste]

#5
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 18 aprilie 2013 - 19:57

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Spalatul impreuna sau spalatul hainelor impreuna?Spalatul impreuna: nu ma simt eu confortabil, nu ma simt confortabil nici cand intra peste mine in baie. Plus faptul ca avem alti microbi.Spalatul hainelor impreuna: piticii de pe creierul meu spun ca nu e OK.Din putin se face mult - ajutor umanitar!Lucrusoare de vanzare...In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.
intrebam de spalatul hainelor.... si pana la ce varsta le vei spala separat?__________________________Iubeste animalele: Dumnezeu le-a dat gandire rudimentara si bucurie netulburata. Nu le deranja bucuria, nu le hartui, nu le priva de fericirea lor, nu lucra împotriva intentiei lui Dumnezeu. Omule, nu te mandri cu superioritatea fata de animale; ele nu au pacat, dar tu, cu mareti ta, pangaresti pamantul prin existenta ta si iti lasi urmele prostiei dupa tine - aceasta, e adevarata pentru aproape fiecare dintre noi!"(Fyodor Dostoievski)

#6
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 18 aprilie 2013 - 20:08

Pai, cred ca pana va locui cu noi. [:D] Fratele meu are 25 de ani si mama inca ii spala hainele separat. Nu mi se pare nicio mirare.







Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Lucrusoare de vanzare...





In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.











#7
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 18 aprilie 2013 - 20:13

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Pai, cred ca pana va locui cu noi. [:D] Fratele meu are 25 de ani si mama inca ii spala hainele separat. Nu mi se pare nicio mirare.Din putin se face mult - ajutor umanitar!Lucrusoare de vanzare...In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.
interesant...e prima data cand aud...de asta ma miram [:)] eu i-am spalat hainutele copilului separat pana pe la varsta de 6 luni....__________________________Iubeste animalele: Dumnezeu le-a dat gandire rudimentara si bucurie netulburata. Nu le deranja bucuria, nu le hartui, nu le priva de fericirea lor, nu lucra împotriva intentiei lui Dumnezeu. Omule, nu te mandri cu superioritatea fata de animale; ele nu au pacat, dar tu, cu mareti ta, pangaresti pamantul prin existenta ta si iti lasi urmele prostiei dupa tine - aceasta, e adevarata pentru aproape fiecare dintre noi!"(Fyodor Dostoievski)

#8
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 18 aprilie 2013 - 20:14

Eu nu am inteles-o pe aia cu microbii diferiti. Oricat m-am gandit, tot imi da cu virgula.





"You only live once, but if you live right, once is enough."

#9
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 18 aprilie 2013 - 21:14

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Eu nu am inteles-o pe aia cu microbii diferiti. Oricat m-am gandit, tot imi da cu virgula.





"You only live once, but if you live right, once is enough."


cred ca se refera ca ai lui selene is mai batrani decat ai copilei.
eu vad chestia asta exact ca si dormitul impreuna cu copilul. unora li se pare cat se poate de normal, iar altora inacceptabil ( tot din cauza de microbi, de zici ca astia se deplaseaza numai in apa si cand dormi , ca daca nu e asa va propun sa nu mai puneti mana pe copii decat cu manusi de unica folosinta si in veci sa nu indrazniti sa il pupati.[:I])

alina

#10
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 18 aprilie 2013 - 22:11

Acum sa spun si eu ce gandesc si cum vad lucrurile. Microbii sunt pe corp, in zonele intime ( ma rog, oua de viermi intestinali care au cale de transmitere anus-mana-gura si alte minuni din zonele respective), pe piele, in saliva si ...in multe alte locuri la fel de minunate.

Eu fac dus zilnic, dar cu antibacterial si cu alcool triplu rafinat de 90 grade nu ma dau, caz in care copiii mei alaptati pun gura pe pielea mea, asa impura cum e. Timp in care isi baga mainile in decolteul meu, ma gadila pe subsuori (auch, bad zone!) si evident ca nu alerg de nebuna sa ii spal pe maini dupa aceea. Ma simt daca nu extrem de curata, atunci macar ok pentru mine si familia mea.

Folosim acelasi wc, vai mie, ca ai mei prunci nu au vrut olita, ci au trecut direct din scutece la varianta pentru profesionsti. Unii din ei nu mai vor reductor, ci se aseaza asa, se tin cu mainile de capac. Care e curat, nu colcaie viermi pe el, dar nici dezinfectat zilnic nu e.Spalat da, ars cu flacara nu( apropo de un topic mai vechi). Nici macar saptamanal nu il spal cu antibacterial, pentru ca asa consider eu, ca nu e bine sa fii asa de anti- la tot ce misca in spatiul microscopic in jurul tau.
Dupa ce pleaca pruncii de la wc, se spala pe maini, dar cat stau acolo...e jale. De regula se organizeaza plutoane de excursionisti spre zona WC, din care unul e pionul principal care va activa in forta, iar ceilalti sunt aghiotanti, povestitori, tinatori de urat cat stai pe tronul central. Ei, si cat stau ei si rad, si povestesc, si se mai tin de wc, si iar se scarpina la nas sau se sterg la gura...nu stiu exact, dar banuiesc ca se intampla.

Si-acum sa stau eu sa le spal hainele separat de ale noastre, sa ii culc intr-o incapere aseptica mi se pare frectie la picior de lemn. Copiii sunt sanatosi, nu au burta plina de limbrici, oxiuri sau tenii, nu sunt negri taciune pe fata, dar nici in categoria copil de manastire nu-s. Suntem normali, incerc sa nu las fixatii din astea sa mi se agate de creier. O fi mai velina suprafata, probabil,ca nu ar avea prea multe circumvolutiuni de care sa se prinda... :))


So, cum se recunosc microbii tineri de aia batrani? [:D]





"You only live once, but if you live right, once is enough."


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -