Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici(24)


66 raspunsuri la acest subiect

#41
danasima

danasima

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 16 octombrie 2012 - 18:16

Fetelor am fost in primul concediu fara copii.Dupa 2 zile care au trecut relativ repede, am inceput sa simt atit de acut nevoia de a le auzi vocile, de a-i tine in brate ca imi venea sa plec spre casa imediat, dar eram destul de departe.
In schimb, ei au fost mai mult decit linistiti, stiau ca mami si atti sint in excursie si ca daca sint cuminti si maninca tot le vor aduce cadouri.Am realizat ca am copii mari!
In rest sintem bine, am punctat si noi sosirea toamnei cu o raceala si tuse.
De citeva zile i-am pus Carinei ochelari de vedere, de care e incintata 10-15 minute, pe urma vrea sa ii dea jos, ii punem din nou de citeva zeci de ori pe zi.Trebuie sa purtam si un ocluzor la unul din ochisori pentru ca are strabism, dar o las putin sa se obisnuiasca cu ochelarii.Sper sa reusesc sa o fac sa il poarte.
Sper ca toata lumea e bine, ca vad ca e tare liniste pe aici.
[pup]

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
Am mai crescut putin- http://s1122.photobu...¤t=IMG_0101.jpg

#42
sweetcrina

sweetcrina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 61 mesaje

Postat 13 decembrie 2012 - 17:41

Ce mai faceti fetelor? nu mai zice nimeni nimic? ce va mai fac copii?
Dana, si noi am fost plecati 4 zile departe de casa si a fost super....Le-am gasit super ok cand ne-am intors. Ce mai fac gemenii tai? ati implinit 2 ani jumate, sunteti mari ....;)
Noi mai avem 5 zile si implinim 2 ani!!! si stam cam asa Ana 10.800 kG si 87 cm, si Maria 9.200 si 79 cm.
Dar cel mai important lucru este faptul ca vorbim aproape orice, facem propozitii din 2-3-4 cuvinte., stiu sa spuna 5 poezii, capra cu 3 iezi si fredoneaza cantecele. Multumim lui Dumnezeu ca ne-a ajutat sa recuperam si sa fim bine.


http://photobucket.c...weetcrinastwins
crina, mami fericita de Ana si Maria, 18 dec 2010

#43
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 01 ianuarie 2013 - 18:41

Salutare fetelor! Am mare mare nevoie de ajutor...daca ne puteti ajuta cu orice fel de informatie.

O colega de odisee a nascut prematur la 35 de saptamani in Constanta si bebe a facut pneumotorax. Vrea sa il mute pe bebe in Bucuresti la Marie Curie, este un loc disponibil dar din spitalul din Constanta nu ii da voie sa plece. Aveti idee ce se poate face pt a putea fi trasportat bebe intr-o sectie unde are sanse de supravietuire? Aveti cunostinte unde ne putem adresa? Joklk stiu ca tu ai avut nevoie de trasportat-o pe Karla...care a fost procedeul?

Va rugam frumos, orice fel de informatie ne-ar ajuta in acest moment!



______________________________________

Monica, mami de Claudiu, de Luana, si de ingeras Alma

Un bebe de Craciun ~Matias Rafael, darul nostru perfect


#44
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 01 ianuarie 2013 - 22:18

Monica in primul rand ma bucur sa aud din nou de tine. De la semnatura ta inteleg ca mai este un bebe si ma bucur mult pentru voi.



Referitor la intrebarea ta, la noi totul a rezolvat medicul neonatolog care a cerut transportul al Targu Mures. Dar eu cred ca daca parintii cer ca bebe sa fie transportat unde cred ei ca ii e mai bine nu cred ca cineva ii poate impiedica.

Histamina poate va poate ajuta cu un contact al domnului Arafat care sigur va ajuta.



Sper sa reuseasca. Sanatate multa lui bebe si putere parintiilor.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze

Zambetul Karlei

#45
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 09 ianuarie 2013 - 22:13

Buna seara mamicute de minuni,spre rusinea mea nu v-am mai citit si vizitat de multa vreme...acum am citit pe fuga doar cateva pagini....sa va dea D-zeu sanatate multa la pitici fie ei mari s-au mici si incet,incet va veti aminti cu drag de aceste perioade care acuma va par grele.



Poze Luca Daniel

varsta noastra

nascut pe 22.10.2008

#46
mihaela_let

mihaela_let

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 14 ianuarie 2013 - 12:53

Buna fetelor!!!
LA MULTI ANI CU SANATATE!!!
Nu am mai scris de mai multa vreme... Ce sa va zicem de noi?... Avem 1 anisor si aproape 1 luna, cantarim 9.3 kg si masuram 78 cm. Mergem in picioruse dar inca nesigure, mai cadem cateodata... Spunem cateva cuvinte: tata, mama, papa, baba si tataie (tataie e in culmea fericirii) aaaa si uitam un lucru esential: dansam! (ne leganam de pe un picior pe altul la auzul muzicii).
Eva e un copil vesel, sanatos, rade si se stramba la noi toata ziua! Acum imi este foarte dor de ea deoarece am fost nevoita sa o duc la mama in provincie, neavand cu cine sa o mai las acasa. [q] Ma linisteste doar gandul ca acolo e foarte bine ingrijita si ca ea e fericita (aer curat ...) Si incerc sa ne revenim ca si cuplu un picut zdruncinat de schimbarile petrecute in ultimul an.
Va pupam pe toti si va dorim un an cat mai bun!!!



Mami de Eva Ioana Cristina 17.12.2011


#47
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 07 iunie 2013 - 12:26

Dragele noastre [:)] 

 

Avem pentru voi un grupulet al Esentelor tari [bib]  AICI va puteti aduna toate fotografiile, informatiile, link-urile utile, puteti adresa intrebari urgente care nu vor ramane in urma cu paginile si multe alte lucruri frumoase - de asemenea grupul poate fi facut privat, doar pentru membri inregistarti sau cei ai grupului.

 

Va asteptam cu drag in Grupulet [flor]



#48
Mimimici

Mimimici

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 11 iunie 2013 - 14:29

Buna, fetelor. As vrea sa ma alatur si eu grupului vostru daca se poate. Sunt insarcinata in 8 saptamani cu tripleti si sper din tot sufletul sa trec de saptamana 30 macar:(

Mai e careva dintre voi care a nascut tripleti si sunt bine? Eu incerc sa ma pastrez optimista insa nu e usor cand orice medic la care merg ma indeamna sa renunt la unul dintre ei pentru a elimina din riscuri:(

Va multumesc anticipat pentru orice sfat mi-ati putea da.


Editat de Mimimici, 11 iunie 2013 - 14:31 .


#49
adarev

adarev

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.583 mesaje

Postat 16 iunie 2013 - 08:20

Fetelor nu am mai scris de multa vreme.Nectarel, a crescut. Avem un an si o luna necorectate. Suntem la stadiu de a merge singurel. Are 10 kg si 80 de cm. La vorbit, doar ne certam si zicem ta ta, da da, ma ma si cam atat. Daca prinde vreo pernuta si ii zicem sa faca nani, imediat isi pune capul pe ea. in rest suntem sanatosi ceea ce va dorim si voua.

#50
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 26 septembrie 2013 - 08:27

Desprecopii.com urmeaza sa publice o serie de articole noi despre Copiii Prematuri. Avem nevoie de sustinere in acest proiect! Vom publica materialele spre revizuire atat aici cat si la GRUPUL DE PARINTI:

  Prematurii - Esentele tari se tin in sticlute mic


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -