Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Ce ma inerveaza


479 raspunsuri la acest subiect

#1
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 13 august 2016 - 18:59

E una din acele zile in care, desi stiu ca ar trebui sa scot in evidenta lucruri pozitive, filosofii optimiste si floricele, sa postez mesaje inspirationale si "I will survive" al Gloriei Gaynor, ma cam doare in cot de toate astea. Si-asa ca mesajul asta e un fel de defulare - poate trece :) E, in acelasi timp, curiozitate: oare aveti si voi nervi de-astia? Su aveti de altii?  Punem de-un fan club? sau, in fine.... un angry birds club?

Ce ma inerveaza pe mine, intr-o ordine aberanta dupa cum functioneaza brainstormingul la ora asta, ce ma inerveaza de-mi provoaca  o reactie la stomac, ce ma inerveaza pe moment si-mi trece in secunda doi sau, in fine, ce ma inerveaza pe perioade constante:

- Aia de zic "ma inerveaza". Si aia de "transverseaza". Si aia care "vroiau" sa "i-si" impuna parerile cu orice pret.

- Scartaitul cretei pe tabla. Asta e cu bataie lunga, cred ca in clasa intai in prima zi de scoala, invatatoarea mi-a provocat o trauma pe viata. Cert e ca mi se ridica parul pe spinare. 

- Buzile (ca de obicei sunt buzi, nu toalete) in care usa se deschide in interior iar spatiul e atat de mic incat ea (usa) atinge, respectiv, buda. Si tu trebuie sa te lipesti ori de una, ori de alta. De regula, alegerea este in functie de care dintre cele doua are pete mai putin colorate. [Aici musai sa fac o paranteza. Ca sa nu ma fac cu totul de ras, am cautat intr-un dictionar online pluralul cuvantului "buda". Si asa am aflat ca respectivul cuvant are, evident, un vocativ: "Buda! Budo!" Parca, deodata, nu ma mai enerveaza chiar asa de tare :)]

- Vinul cu cola. Bleah.

- Soferii de tir care claxoneaza pe strada dupa mine. Mda, nu s-a mai intamplat demult. Ok. Ma mai gandesc daca o trec la lucruri 'inervante' sau deschid un nou capitol intitulat "chestii care te inervau la 20, dar incep sa-ti placa la 40". 

- Small talk. Detest cu toata puterea. Unul dintre cosmarurile mele declarate este obligatia de a participa la  o petrecere simandicoasa in care sunt blocata la masa intre doua dame, una pasionata de horticultura iar alta mama a cinci copii, fiecare cu povestea lui (lunga) de spus.

- Sa corectez, in virtutea meseriei, cu blandete, rabdare si tact, aceeasi greseala de cincisprezece ori intr-o ora. Iar al saisprezecelea sa o repete candid.

- Sosetele albe la barbati, daca nu-s jucatori de tenis. 

- Nuntile cu lautari pe bulevardul central al orasului. Iiiiiii-haaaaa!

- Sa dansez cu un barbat cu camasa uda de transpiratie. Sa-l ating doar cu varful degetului aratator pe umeri, atunci cand refuzul este imposibil din punct de vedere protocolar. 

- Urarile sablon cu diverse ocazii. Pe bune, odata am primit acelasi sms de la vreo cinci persoane. Ceva cu lumina sfanta in combinatie cu un iepuras picat din greseala in mesajul poetic. 

- Cei care suna, gresesc numarul si inchid brusc fara sa spuna macar "scuze".

- Berea. De orice fel, de orice aroma, cu sau fara alcool. Ma inerveaza berea la orice ora, dintotdeauna. Vinul rosu, in schimb.... (fara cola!) 

- Vanzatorii de pantofi care se holbeaza la mine cu o expresie ce combina stupoare si mila atunci cand le cer pantofi numarul patruzecisiunu eleganti. N-au decat slapi. Sunt inalta! Am 1.80! Cat ati vrea sa port, 35?! 

Ei, cam asta e deocamdata, dar I'm just getting started, cum zic englezii. Mai ziceti si voi. Pe voi ce va inerveaza? Sa nu-mi veniti cu de-alea ca nu va inerveaza nimic, ca ma inervati! 

 

 

 



#2
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 13 august 2016 - 19:22

Sa te inervez eu putin! 

 

Pe la 40 de ani, cam asa, m-a pocnit intelepciunea si sunt zen, zen, zen!  [:D]

Nu fac compromisuri, nu ma intereseaza parerea altora despre mine, fac ce si doar cand vreau eu (e drept ca nu mai am nici copii mici), nu particip la discutiile despre altii si nici nu ma incarc cu toate nenorocirile pamantului...Abia acum simt ca sunt eu si ca traiesc cu adevarat.

 

Incercati si voi!

 

 

Ps: Am uitat sa spun ca nu ma uit nici la televizor  [:)]


Editat de mianda, 13 august 2016 - 19:23 .


#3
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 13 august 2016 - 19:33

Daaa, Mianda, adevarat, poate nu mai claxoneaza soferii, dar partea buna a varstei de 40 e ca nu-ti mai pasa de nimic. La modul general si eu sunt tot acolo unde esti tu, cred ca e normal pentru majoritatea femeilor sa fie super independente si detasate. Dar mai sunt nimicurile alea sacaitoare pe care eu, cel putin, nu intotdeuna reusesc sa le ignor. E drept, de cele mai multe ori o fac, din aceleasi considerente ca si tine. 

Dar cateodata... pur si simplu nu se aliniaza planetele deloc. Si-atunci ma enervez, la diferite grade :) 

Super ca nu te uiti la televizor. Sursa majora de stres. Mie nu-mi prea iese. Acum, cel putin, sunt conectata la olimpiada. Si mi-am dereglat rau somnul cu fusul lor orar cu tot. Uite, asta ma mai enerveaza, fusul orar :) 



#4
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 august 2016 - 19:35

Ma inerveaza monstrele. Monstrele alea pe care le primesc in subtitrari.

Ma inerveaza prietenii care imi trimit SMS de ziua mea sau de sarbatori.

 

Cola cu Whisky.

 

Ma inerveaza vecinii,  branza de vaci si ca nu ma mai claxoaneaza soferii de Tir.



#5
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 13 august 2016 - 19:38

Ma inerveaza monstrele. Monstrele alea pe care le primesc in subtitrari.

Ma inerveaza prietenii care imi trimit SMS de ziua mea sau de sarbatori.

 

Cola cu Whisky.

 

Ma inerveaza vecinii,  branza de vaci si ca nu ma mai claxoaneaza soferii de Tir.

Mama lor de soferi... Oare ce-or fi patit, ca-n urma cu 20 de ani erau total diferiti? Cred ca s-au civilizat!  [clo]



#6
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 august 2016 - 19:41

Mama lor de soferi... Oare ce-or fi patit, ca-n urma cu 20 de ani erau total diferiti? Cred ca s-au civilizat!  [clo]

[:-)))]



#7
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 13 august 2016 - 19:44

 

Dar cateodata... pur si simplu nu se aliniaza planetele deloc. Si-atunci ma enervez, la diferite grade :) 

 

 

Eheiiiii... atunci faci exercitii de respiratie si vezi cum se duc imediat planetele la locul lor  [:)]

Serios, la ce bun sa ne enervam ca doar nu ne iese nimic!



#8
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 13 august 2016 - 19:50

De cate ori simt ca imi pulseaza tampla stanga de la nervi  [:)] , ma gandesc la ce am citit acu ceva vreme pe un wall pe fb:

Miniaturi atasate

  • preview.png

Editat de szivarvany, 13 august 2016 - 19:51 .


#9
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 13 august 2016 - 19:59

Ce sunt alea monstre din subtitrari de o enerveaza pe Viviana?

#10
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 13 august 2016 - 20:03

Ce sunt alea monstre din subtitrari de o enerveaza pe Viviana?

Adica e ortografiat cuvantul "monstra" in loc de "mostra". Dar greseala apare peste tot, in presa, in discursuri, e o adevarata molima. Ar trebui inceputa o petitie prin care sa cerem sa devina corect "monstra", daca tot il foloseste atata lume. 
 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -