Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sunteti un supravietuitor?


63 raspunsuri la acest subiect

#1
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 21 iunie 2016 - 14:31

Aveti skilluri pentru a putea supravietui in situatii limita ? Eu nu .

Pa masura ce inaintez in varsta cred ca am tot mai putine. sanse sa scap vie dintr-o situatie periculoasa .

In primul rand nu stiu sa inot . Primul minus .

Al doilea , nu cred ca as suporta o temperatura a ei foarte scazuta . probabil si cauza pentru care unii au supravietuit Titanicului . Am mers cu prietena mea sa vizitam un site roman , la sfarsitul lui mai , si de acolo pana la mare , Marea Nordului , era doar o aruncatura de bat . Asa ca ea. ,care a crescut in Kent , a zis sa-mi arate o plaja frumoasa ,la Broadsters . Cand am ajuns desi era soare apa era foarte rece , eu nu am indraznit sa-mi inmoi picioarele , fiica mea da , iar ele , ea si fetele aveau costumele de baie si au intrat in APA . . Nu-mi venea sa cred , au stat vreo 10 min . mai erau si altii dar eu pe plaja am inceput sa ma infofolesc si mai tare numai cand ii vedea, . La sfarsit au mers sa-si faca dush , acolo apa era atat de rece incat si fetele au renuntat . Dupa scena asta chiar mi-am pus mari intrebari cat de cocolosita sunt .

Nu alerg , in cazul in care ma urmareste cineva cred ca imi dau duhul si asta e .

Nu cred ca as rezista sa stau cu hainele ude in frig , ma asigur ca am umbrela de fiecare data , am haine de ploaie , nu am locuit la cort , nu am facut foame , nu am facut multe care sa-mi asigure sravietuirea in caz de .,..
Parca numai altora li se poate intampla.

Editat de Collins20, 21 iunie 2016 - 14:40 .


#2
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 21 iunie 2016 - 15:21

Nu poti stii daca esti supravietuitor decit daca esti pus in situatii limita. Probabil ca organismul reuseste sa gaseasca resurse si sa se mobilizeze, sa faca ceea ce n-ai crede posibil, daca chiar ar fi nevoie.

 

Exemplu la o scara infima: a trebuit sa dau un examen. Nu aveam ce sa invat, ca era pe teme generale. Consta intr-o prezentare de 10 min. Pur si simplu, acasa, nu am fost in stare sa ma pregatesc, nu aveam nici o idee, ma simteam ridicola sa vorbesc singura. Cind am fost in sala, a crescut adrenalina si m-am concentrat impecabil, veneau ideile de zici ca mi le sufla cineva. In fata comisiei am prezentat de aveam de prezentat in 9 minute! Nu stiu cum am reusit.



#3
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 21 iunie 2016 - 15:33

Si asta e o situati limita, ca te-a prins ploaia? Sau ca apa oceanului era rece? Eu ma gindam ca te-o fi prins un urs in padure, sau te-a atacat cineva in lift (cum m-a atacat pe mine cind aveam 15 ani). Sau cum au fost atacati turisti in apele australiei de catre rechini. Sau esti in croaziera si se scufunda vaporul, etc. La mine astea sint situatii limita. Si nu, nu sint echipata deloc pentru ele! Dar cum zicea Marox, numai in situatii limita afli cit poti duce.



#4
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 21 iunie 2016 - 15:59

Si asta e o situati limita, ca te-a prins ploaia? Sau ca apa oceanului era rece? Eu ma gindam ca te-o fi prins un urs in padure, sau te-a atacat cineva in lift (cum m-a atacat pe mine cind aveam 15 ani). Sau cum au fost atacati turisti in apele australiei de catre rechini. Sau esti in croaziera si se scufunda vaporul, etc. La mine astea sint situatii limita. Si nu, nu sint echipata deloc pentru ele! Dar cum zicea Marox, numai in situatii limita afli cit poti duce.

 

 

tii, Letitia, ce situatii extreme iti gandesti! eu ma limitez la ma ataca cineva pe strada, ca la us si la rechin stiu ca nu am nici o sansa :)

 

singurul meu atu e ca nu ma panichez. cand ne-am invartit cu masina pe sosea am fost calma, cu calm l-am avertizat pe sotul meu ca ne buseste o masina, foarte calma cand ne-a oprit politia la 140/ ora si nu aveam acte...

 

acum multi ani cand a inceput sa ma alerge un individ pe strada pana mi-a venit ideea ce sa fac am inceput sa alerg in cerc sa-,mi dau timp de gandire....

 

dar nu stiu daca asta m-ar putea salva dintr-o situatie limita. doar sa acknowledge cu sange rece ca this is it?

 

____

 

ma batea gandul intr-o vreme cu arte martiale (pe cand mai avema genunchi functionali) si la turneu de jiu-jitsu cand au aparut unii in sala bounceri de meserie (mari cat casa, brazilian jiu-jitsu, all tatooed si scary) zice sotul meu: pai cand te intalnesti cu un din asta nu ai alta sansa decat sa fugi si sa speri ca oboseste. si el face nimpo de 5 ani de zile, inainte de asta aikido.

 

asa ca ce sanse am avea noi femei normale?



#5
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 21 iunie 2016 - 16:21

Da, sau un accident de masina pe care il eviti in ultima clipa (daca da Domnul). Si asta e situatie limita.

 

Cit despre apararea personala, in loc sa ma apuc de carate eu mi-as lua un spray de ala de piper de dat in ochii agresorului. 

 

Interesant ca desi de felul meu imi sare tandara repede, in situatii mai periculoase imi pastrez si eu calmul, nu imi pierd capul, Barbatul e exact invers.


Editat de Letitia1, 21 iunie 2016 - 16:22 .


#6
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 21 iunie 2016 - 16:25

Si da, si nu. Oricum, suntem niste rasfatati.

 

Eu nu suport apa rece pe picioare. Reactionez ca si cum as fi curentata, urlu incontinuu. Sa inot nu stiu. Dar stiu altele. Ma panichez tare, dar urlu la altii sa nu mai urle din cauza panicii.

 

Ani de zile am purtat in buzunar un cutitas si un spray cu piper. Ca aparare, sprayul doar pentru caini l-am folosit, cutitasul, niciodata.


Editat de Pepco, 21 iunie 2016 - 16:26 .


#7
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 21 iunie 2016 - 16:29

Da, sau un accident de masina pe care il eviti in ultima clipa (daca da Domnul). Si asta e situatie limita.

 

Cit despre apararea personala, in loc sa ma apuc de carate eu mi-as lua un spray de ala de piper de dat in ochii agresorului. 

 

 

 

maaaama, stii cat mi-ar lua pana l-as gasi in poseta? :))))



#8
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 iunie 2016 - 16:33

Cred ca te referi mai mult la "rezistent in conditii grele", din exemplele tale, pentru situații limita e suficient sa ti pastrezi calmul, ca degeaba știi si poti daca pe moment te blochezi mental. Instinct de supraviețuire avem toti, ceva, ceva ne iese la suprafata daca e cazul. .. Cat despre situatiile grele, extreme, cum fac rusii aceia baie in lacul inghetat, cred ca trebuie sa ai abilitati genetice, plus sa te "calesti" de mic....

#9
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 21 iunie 2016 - 16:36

maaaama, stii cat mi-ar lua pana l-as gasi in poseta? :))))

[:-)))]  [:-)))] Si mie!!! Parca-i sac fara fund poseta mea! Dar cind simti ca te urmareste unul, incepi deja cautarea. [:)]  [:)]



#10
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 iunie 2016 - 16:39

:)) si dupa aia constați ca omul te urmarea sa-ti inapoieze ceva scapat pe jos :)))


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -