Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 2 voturi

Voluntariat


233 raspunsuri la acest subiect

#1
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 11 mai 2016 - 21:24

dar spuena cineva de voluntariat.
eu cred ca voluntariatul are o mare valoare, nu in sensul ca poti sa oferi timpul tau societatii, dar efectiv ajuta in a cunoaste mai bine scoala, copiii, profesorii. pur si simplu e o cunoastere mai profuna in e bneficiul celui care voluntariaza.
stiu ca sunt mame care lucreaza, sau single moms care se impart in 10...e f greu sa se mai duca si la scoala.
dar e extraordinara experienta si o recomand, daca nu se poate 1 x/saptamana, macar 1x pe luna.

#2
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 11 mai 2016 - 22:04

dar spuena cineva de voluntariat. eu cred ca voluntariatul are o mare valoare, nu in sensul ca poti sa oferi timpul tau societatii, dar efectiv ajuta in a cunoaste mai bine scoala, copiii, profesorii. pur si simplu e o cunoastere mai profuna in e bneficiul celui care voluntariaza. stiu ca sunt mame care lucreaza, sau single moms care se impart in 10...e f greu sa se mai duca si la scoala. dar e extraordinara experienta si o recomand, daca nu se poate 1 x/saptamana, macar 1x pe luna.

 

 E inseamna o cunoastere mai profunda a scolii, copiilor, profesorilor ? Si care este exact beneficiul ? Ce pierde un parinte care nu voluntariaza ?



#3
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 11 mai 2016 - 22:38

 E inseamna o cunoastere mai profunda a scolii, copiilor, profesorilor ? Si care este exact beneficiul ? Ce pierde un parinte care nu voluntariaza ?
 


nu ma pot pune in situatia unui parinte care nu voluntariaza pt ca nu am fost in situatia asta. dar din ce am vazut pana acum, cand ai mai mult si mai deep contact cu scoala in anumite situatii e de ajutor ca nu te iei dupa aparente, ca poti avea "avantajul"n de a cunoastea partile implicate, de a stii cum functioneaza scoala, profesorii, cunosti un pic din mentalitatea altor parinti...bottom line ai mai multe informatii....in caz , ca e nevoie.

Editat de michelle-usa, 11 mai 2016 - 22:39 .


#4
Iris2014

Iris2014

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 11 mai 2016 - 23:41

Buflea, iti raspund si eu la intrebare din experienta mea: eu voluntariez 3-4 ore pe saptamina la scoala copiilor mei (lucrez parttime, 28 ore pe saptamina) si sotul meu cand si cand cate o ora. Trebuie sa adaug ca aici e mai mult regula decat exceptie sa ajuti la scoala, doar parintii care nu vorbesc olandeza bine nu o fac, in rest din doi parinti unul sigur o va face, in mai mare sau mica masura. 

Strict referitor la copiii mei: sunt incantati cand vin la scoala, cand facem exercitii/teste impreuna si eu sunt profesoara lor ( sunt copii care au mult mai multa nevoie de ajutor si care de fapt au mai mult profit din munca mea voluntara acolo, dar tot e placut sa fiu in plus si in alt context la scoala) . Cunosc toti copiii (in ordine alfabetica) din clasele copiilor mei (sunt si clase mici, 18 copii la o clasa si 20 la alta). Cunosc invatatoarele si directoarea si indrumatorii speciali (pt copii care au nevoie de ajutor in plus sau de munca in plus) si observ copiii mei in contextul scolar. Cunosc bine si parintii. Sunt foarte constienta de nivelul copiilor fata de nivelul mediu. (poate pare ciudat dar aici nu se dau premii, nu se fac comparatii, nu se stie care e nivelul clasei de fapt si ce inseamna anumite rezultate in testele nationale... poate ca juma`de clasa e foarte slaba, sau poate nivelul e ridicat}. Nu ai cum sa stii daca primesti doar rezultatele copiilor tai. Mi se pare in interesul copiilor ca nivelul clasei sa fie ridicat si, sincer, cred ca eu contribui la asta, alaturi de ceilalti parinti voluntari. Pe langa cele mentionate eu am introdus, la initiativa copilului meu, un cerc de lectura, tinut de mine si care are toti copiii grupei inscrisi si a stimulat interesul pt citit al copiilor. (nu era nevoie la copilul meu dar important e rezultatul). Sunt foarte mult in centrul situatiei, stiu ce se intampla la scoala, cunosc copiii si in context scolar (altfel ii cunosc pt ca aproape toti au fost la noi la joaca, petreceri, samd) si imi cunosc si proprii copii mai bine, ii surprind in interactiuni care altfel mi-ar ramane necunoscute. Ma simt bine sa fiu la curent cu situatia lor exacta, Am copii care, pana acum, se descurca excelent la scoala, dar sunt o gramada de activitati de care nu as fi stiut daca nu as fi fost implicata.... un copil participa doar 50 procente la ore, in rest invata pe cont propriu si cu un alt invatator, lucruri ce ni se comunica sumar... ce face efectiv acolo nu as sti pt ca teme nu are... asa ca, fiind in scoala, am ocazia sa ii rasfoiesc portofoliul cu studiul suplimentar. Celalat copil a invatat engleza fara sa imi dau seama... dintr-o data o vorbeste aproape fluent si uimirea mea fiind mare, am vazut ca, avand multe ore de munca independenta, si-a ales sa lucreze pe computer in engleza (are 7 ani) si progreseaza extraordinar.... sunt lucruri pe care la auzi de trei ori pe an la sedinta cu parintii (daca nu sunt chestiuni deosebite de discutat) si asa, fiind zilnic aproape in scoala, aud mai devreme... o invatatoare imi arata entuziasmata un test... anul trecut copilul meu cel mare a facut un test de nota 6.... profesoara mi-a aratat imediat, a zis ca probabil nu e nimic, poate nu a fost atenta, dar sa o testez la anumite chestiuni de gramatica... sa ne intelegem, nu ma intereseaza notele, dar profesoarei i s-a parut ciudat, cunoscand copilul... si eu am discutat acasa, lejer, in gluma, si am vazut ca intr-adevar, o chestiune de gramatica fusese interpretata gresit... am explicat notiunea si a inteles imediat... sunt lucruri care nu sunt raportate imediat parintilor neprezenti... la urma urmei 6 e nota minima de trecere, nu isi face nimeni griji pt asa ceva... a iesit o poliloghie dar sper ca ti-ai facut o idee... 


Editat de Iris2014, 11 mai 2016 - 23:55 .


#5
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 12 mai 2016 - 15:54

Aqai, eu m-am referit la scoala românească, e singurul șistem pe care il cunosc, nu am idee cum e in alte tari si ce se face deja, mie asa mi s-a parut logic sa incepem aici, unde deocamdata nu se face chiar nimic, cum scria si in articol, aproape nimeni nu cunoaste exact termenul de bullying

 

 

pai mi-am dat seama la ce te-ai referit, eu iti spun ca daca aici e greu, unde exista o cultura a voluntariatului, apoi in ro e aproape imposibil. si nu din lipsa de vointa, ci pt ca circumstantele sunt de asa natura incat nu prea inteleg cine poate sa-si ia o ora asa in cursul zilei de munca sa mearga la scoala sa faca treaba dascalilor.



#6
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 12 mai 2016 - 15:59

Michelle, cu tot respectul, ceea ce castigi cu voluntariatul in scoala e un fel de cireasa de pe tort, dar daca ai in general o relatie buna cu scoala si copilul si daca ai canalele de comunicare deschise chiar nu e cazul sa voluntariezi ca sa afli lucrurile pe care le pomenesti tu.

 

e bine, e frumos, dovedeste ca iti pasa de comunitate si de copii, ca spijini personalul din scoala DAR nici un sistem nu ar trebui sa abuzeze de asta.

 

daca eu aveam veleitati de a fi in scoala intre copii, teacher ma faceam. dat nu am, asa ca prefer sa fac ce stiu eu in timp ce scoala (generic) tre' sa faca ce stie ea.

 

si copilul al carui parinte face voluntariat ar trebui sa fie exact in aceeasi oala ca si copilul al carui parinte nu face voluntariat. asa cum invatatoarea gaseste 5 min sa stea sa despice firul notei in 4 cu parintele la fatza locului, la fel de bine se poate face si prin telefon daca exista vointa si fair-play.



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 12 mai 2016 - 16:07

pai mi-am dat seama la ce te-ai referit, eu iti spun ca daca aici e greu, unde exista o cultura a voluntariatului, apoi in ro e aproape imposibil. si nu din lipsa de vointa, ci pt ca circumstantele sunt de asa natura incat nu prea inteleg cine poate sa-si ia o ora asa in cursul zilei de munca sa mearga la scoala sa faca treaba dascalilor.

chiar si asa, nu cred ca dascalii ar fi de acord ca parintii sa-si bage nasul peste tot, in treburile si aranjamentele din scoala.



#8
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 12 mai 2016 - 17:47

michelle-usa, eu nu ma invart in cine stie ce medii elitiste, sunt in randurile celor cu venituri medii, unde mediu inseamna sub salariul mediu net pentru 2015. Am prietene mame pe care nu le mai vad cu lunile din cauza alergaturii cu serviciul. Femeile alea, cand prind putin timp liber, dorm, ca-s rupte in doua.

 

Si nici voluntariatul nu este promovat cum trebuie, multa lume cred ca il considera o "pierdere de timp, ce, nu am ce face mai bun cu timpul meu?"

 

Din pacate, in jurul meu, vad foarte mult stres, foarte multa framantare pentru traiul zilnic si acoperirea nevoilor familiei.

 

nu stiu ce vrei sa spui cu mediu "elitist"...

 

stress este peste tot , dar in anumite tari,  lumea se mai gindeste si la comunitate nu numai la buzunarul si confortul propriu.

 

eu chiar as face din "voluntariat"ceva mandatoriu , in care orice angajat sa permita angajatiilor macar 1 ora pe luna  sa se duca sa voluntarieze la scoala copiilor.

 

nu iti trebuie calitati deosebite pt a face asta, doar o inima deschisa.e o experienta deosebita de neegalat, a carui valoare odescoperi doar practicind.

 

as recomanda mai ales parintilor ai caror copii au "probleme' de comportament



#9
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 12 mai 2016 - 17:52

 

daca eu aveam veleitati de a fi in scoala intre copii, teacher ma faceam. dat nu am, asa ca prefer sa fac ce stiu eu in timp ce scoala (generic) tre' sa faca ce stie ea.

 

si copilul al carui parinte face voluntariat ar trebui sa fie exact in aceeasi oala ca si copilul al carui parinte nu face voluntariat. asa cum invatatoarea gaseste 5 min sa stea sa despice firul notei in 4 cu parintele la fatza locului, la fel de bine se poate face si prin telefon daca exista vointa si fair-play.

aqai,

tu ai voluntariat vreodata la scoala, la clasa baietilor tai?

 

te intreb fara ironie...doar stii cat de mult te respect si te admir...e doar o intrebare cca sa stiu cum sa imi continui "conversatia"

 

edit.

 nu ma refer voluntariat la petreceri, evenimente....


Editat de michelle-usa, 12 mai 2016 - 17:54 .


#10
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 12 mai 2016 - 18:06

Pe mine ma enerveaza ca tot aceeasi oameni sunt rugati mereu sa ajute. Pai daca ar face toata lumea o data pe an ceva, nu ar mai fi atata lipsa de voluntari. Nu cred ca e imposibil o data pe an sa faci ceva! La excursii si chestii fun se inghesuie dar la facut curat sau control de paduchi nu prea! 


Editat de jenn, 12 mai 2016 - 18:06 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -