Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 6 voturi

la doar o bataie de inima


292 raspunsuri la acest subiect

#1
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 16 octombrie 2015 - 20:53

La doar o bataie de inima -este cartea scrisa de Mark Cahill si pe care am gasit-o in pdf format sa o citeasca cine vrea

 

http://markcahill.or...at-Romanian.pdf

 

"adevarul este ca fiecare din noi poate fi la la orice moment, la doar o bataie de inima de vesnicie...iar intr-una din zile, una din aceste batai de inima va fi ultima .

te ingrijoreaza acest lucru?"

 

esti pregatit pt acest eveniment? multi oameni spun simplu nu cred in Dumnezeu, nu cred in vesnicie...si gata?

 

dar oare au studiat sufficient , au depus effort sa ajunga la aceasta concluzie...sunt 100% siguri de decizia luata si ca au toate informatiile neccesare?

 

eu cred ca in viata atit de mult ne concentram energia si timpul spre evenimente neimportante sau care nu se vor intimpla, dar pt moarte-un eveniment la care 100% cu totii il vom intimpina...nu toata lumea e pregatita.

multi lasa pe mai tirziu, multi lasa pe miine, desi nimeni nu e sigur ca mai traieste o ora.

e o decizie importanta la care trebuie sa te gindesti de pe acum


Editat de michelle-usa, 16 octombrie 2015 - 22:29 .


#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 octombrie 2015 - 17:08

Nu sunt pregatita pentru acest eveniment sumbru.

Mai mult de atat ma simt si inconfortabil sa vorbesc despre el.

 

M-a impresionat, Michelle, povestea vecinei tale, bolnave care cu atat naturalete si impacarea a spus: sunt pregatita sa-mi intalnesc Creatorul.

 

Oare o fi adevarat ca daca avem credinta in suflet e mai usor sa ne impacam cu inevitabilul sau trecem mai usor peste moartea celor dragi?

===

 

Pot sa-ti pun la acest subiect intrebari despre diferente doctrinare? Ca sa nu mai deschid altul.



#3
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 17 octombrie 2015 - 17:52

   Nu m-am uitat sa vad despre ce e vorba in carte,dar sunt realista ca nu suntem vesnici.Si eu si familia mea.Locuiesc intr-un sat unde media de varsta e cam de 60ani,cam la 2luni moare cineva,asta fiind o medie,ca se mai intampla ca intr-o luna sa fie si 2-3morti.Suntem credinciosi,dar nu ne vine mai usor din cauza credintei...vine din acceptare ca fiecare avem un destin si daca e sa vina sfarsitul vietii poate veni si in momentul in care dormim,mancam,megem pe strada sau chiar postand pe acest forum.

   Mie mi-a murit tatal,sora si una din bunici.Sotului,toti bunicii,tatal si multe neamuri mai indepartate.Ieri ne-am ingropat o prietena de familie de 88ani...dar viata merge inainte,cat merge....Dumnezeu stie,noi putem doar sa ne impacam cu ideea ca nu vom trai la nesfarsit.



#4
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 17 octombrie 2015 - 21:41

eu sunt agnostica, cred ca avem viata asta si atat, nu stiu ce se intampla dupa aia dar nu cred ca ne adunam cu totii pe undeva, spun mereu ca o viata avem si trebuie sa ne bucuram de ea pt ca nu stim ce si daca se intampla ceva dupa aceea.

 

daca sunt impacata cu moartea? Cu a me da cu a altora nu :)) chiar ma ingrijorez cateodata ca as putea sa clachez rau de tot la pierderea cuiva drag. Desi stiu ca nimic nu trebuie cu adevarat in viata, doar sa murim, stiu ce as spune cuiva care pierde un om drag, stiu ca viata merge mai departe, ce trebuie sa faci ca s atreci peste, de ce samd.

daca as muri eu inaintea lor nu m/ar afecta, e varianta egoista.



#5
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 00:59

Pot sa-ti pun la acest subiect intrebari despre diferente doctrinare? Ca sa nu mai deschid altul.

 

poate ar fi mai bine sa deschizi altul si o sa scriu si eu acolo....dar daca nu vrei ...e bine oriunde...doar scrie.

 

 asa dde mult mi-as dori ca  cine deschide subiectul sa aiba rabdare sa citeasca si cartea. nu e mare, e sccrisa f frumos, foarte simplu si la obiect.



#6
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 01:10

Oare o fi adevarat ca daca avem credinta in suflet e mai usor sa ne impacam cu inevitabilul sau trecem mai usor peste moartea celor dragi?

 

eu sunt sigura ca da, noua credinciosilor ne vine mai usor pt ca mai avem speranta sa ii vedem cindva. pe cind cei care nu ccred in vesnicie...nu au acest 'lux".

 

dar pt un credincios sa stie ca cei dragi nu cred e o mare , mare apasare.

 

sincer va spun , pe ghetar, pe forum am intilnit atitea personae care mi-au intrat la inima si tare greu imi vine sa stiu ca nu au credinta si de multe ori imi spun ca e si vina mea,, ca nu fac sufficient de mult, nu insist, nu aduc argumentele neccesare.... 

 

iar cind intrebai daca avvem regret...cred ca de fapt si asta e unul din regretele mele ca nu stiu sa ma facc mai mult folosita, ca nu fac mai mult pt cei din jurul meu (chiar si virtual)



#7
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 01:19

eu sunt agnostica, cred ca avem viata asta si atat, nu stiu ce se intampla dupa aia dar nu cred ca ne adunam cu totii pe undeva, spun mereu ca o viata avem si trebuie sa ne bucuram de ea pt ca nu stim ce si daca se intampla ceva dupa aceea.

 

you better be sure...

Xio, imagineaza-ti atunci ca nu se poate, ca sa fie ceva de mijloc...ori unii ori ceilalti au dreptate.

 

ori exista Dumnezeu , ori nu, ori exista vesnicie ori nu exista...si de asta spun daca Dumnezeu exista, Biblia ...vesnicia sunt adevarate...ce faci?

se merita oare sa "jucam la noroc" cu asta?

 

sau ma gindeam la copiii nostri, le dam the best, mincarea cea mai buna...ii ducem la acitvitati, ii vrem fericiti,cu cariere...dar ce folos daca nu le aratam de mici ceea ce au cel mai mult nevoie in viata.

 

cred ca am mai spus la un subiect ccindva, cit traim toata viata ne facem tot felul de relatii, punem trup si suflet, dragoste deplina pt sotii si copiii nostri, pt, parinti,  prieteni sau rude...si nu imi vine sa cred ca toata dragostea asta e ca un abur care cindva se va risipi...si nu ne vom mai vedea niciodata.

nu pot sa cred , pur si simplu refuz sa cred asta.



#8
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 07:25

Pai, sincera sa fiu chiar nu cred in Biblie, exista 'ceva' caruia ii poti spune Dumnezeu, allah sau cum vrei,, dar raiul si Iadul sunt din punctul meu de vedere povesti facute pt a controla oamenii.



#9
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 21:41

Pai, sincera sa fiu chiar nu cred in Biblie, exista 'ceva' caruia ii poti spune Dumnezeu, allah sau cum vrei,, dar raiul si Iadul sunt din punctul meu de vedere povesti facute pt a controla oamenii.

Xio, in primul rind tu nu ai citit Biblia, deci nu ai o baza sa spui ca, crezi sau nu...

in al doilea rind...ce te face sa crezi ca daca exista Dumnezeu...nu poate sa existe si iad si rai.



#10
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 18 octombrie 2015 - 22:10

Xio, in primul rind tu nu ai citit Biblia, deci nu ai o baza sa spui ca, crezi sau nu...

in al doilea rind...ce te face sa crezi ca daca exista Dumnezeu...nu poate sa existe si iad si rai.

Pentru ca la Dumnezeu nu exista bine sau rau. Dumnezeu e iubire si-atat!

Daca Dumnezeu ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui de ce crezi c-ar vrea sa ne arunce in focul vesnic al iadului?




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -