Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Parinti de acelasi sex (cupluri de acelasi sex) pot sa fie parinti? (reloaded)


453 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 09 aprilie 2015 - 20:22

Prolog: Avantajul unui forum cu o vechime de 15 ani este ca poti sa vezi "la lucru" mai multe generatii de parinti. Cred ca daca ai timp, poti sa faci chiar studii sociologice cautand in arhiva. 

 

Am cautat de curand ceva pe forum si am dat peste acest mesaj:

 

Adoptarea copiilor in cupluri de acelasi sex???!!! din 2005

 

discutia este de fapt inceputa in 2004 si a fost reluata si in 2005, 2006, 2007, 2010, 2011.

 

Analizand o parte din mesaje mi s-a parut ca parintii romani au devenit de-a lungul anilor mai toleranti.

In acelasi timp (mai precis astazi), Papa refuza acreditarea la Vatican a ambasadorului Frantei pe motiv ca este homosexual!

 

Propun sa redeschidem discutia de mai sus si sunt curios ce parere au parintii mai tineri despre aceste aspecte:

  • Vi se pare corect ca un cuplu homosexual sa adopte un copil? Mai ales cazul: 2 tati pe post de mama si tata.
  • Credeti ca exista sansa ca un copil crescut de 2 tati sa aiba parte de o educatie sexuala incorecta?
  • Un copil adoptat nu isi alege parintii! Ce se intampla daca la maturitate copilul nu este de acord ca a fost dat in adoptie la doi tati? Ce se intampla daca a avut de suferit (la scoala, in viata sa sociala, etc.)

Va rog, o dezbatere corecta, civilizata, fara pumni sub centura. 

 



#2
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 09 aprilie 2015 - 20:29

Si ca sa dam culoare la mesaj cu niste poze iata:

 

Cuplu britanic homosexual, 2 tati:

 

gaydads.jpeg

Cuplu  2 mamici (lesbiene):

lesbianmoms.jpg

 



#3
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 09 aprilie 2015 - 21:53

Dincolo de acceptarea ideii de cuplu si familie de gay, mai este inca o situatie speciala : aceea a unui copil crescut in asa o familie. Am citit pe net un articol, incerc sa il gasesc, despre adulti care au avut parte de asemenea experienta si se declara impotriva casatoriei intre persoane de acelasi sex, mai ales in privinta parentajului.

 Am gasit si articolul , la un search dupa 'children against homosexual families' am gasit sumedenie altele.  [ph34r]



#4
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 09 aprilie 2015 - 22:06

  • Vi se pare corect ca un cuplu homosexual sa adopte un copil? Mai ales cazul: 2 tati pe post de mama si tata.

da. imi imaginez ca exista niste criterii pe care orice parinte-adoptor trebuie sa le bifeze. daca cuplul respectiv le bifeaza, orientarea lor sexuala nu ar trebui sa fie determinanta in luarea deciziei. in paranteza fie spus, sunt barbati heterosexuali care pana se prind cum se 'monteaza' un pampers trec prin furcile caudine [:)] , daca barbatii respectivi homosexuali sunt dornici sa se inhame la crescut copii, go for it!

  • Credeti ca exista sansa ca un copil crescut de 2 tati sa aiba parte de o educatie sexuala incorecta?

mai intai as inlocui '2 tati' cu '2 parinti de aceleasi sex' - nu ar trebui sa consideram automat ca barbatii gay sunt mai 'naspa' ca parinti decat femeile gay [:)]

 

nu stiu in ce context este 'educatia sexuala incorecta'. In sensul ca// copiii vor deveni automat homosexuali? cu siguranta copiii vor avea diverse metode de a afla ca pentru reproducere sunt necesari o femeie si un barbat (macar ca vad in filme); in privinta alegerii partenerului, din cate stiu eu homosexualitatea este innascuta, nu dobandita

  • Un copil adoptat nu isi alege parintii! Ce se intampla daca la maturitate copilul nu este de acord ca a fost dat in adoptie la doi tati? Ce se intampla daca a avut de suferit (la scoala, in viata sa sociala, etc.)

faptul ca nu isi alege parintii este de luat in calcul si daca este dat spre adoptie catre parinti heterosexuali care il bat/ il umilesc/ il lasa nemancat etc. Da, in societatile in care homosexualitatea este perceputa negativ, este posibil ca acei copii sa aiba de infruntat colegi/ adulti etc In orasul meu natal erau aratati cu degetul copiii cu tati betivi sau fustangii nu mai demult de acum 25-30 de ani.

 

Edit ptr greseli gramaticale


Editat de Ioana_Pos, 10 aprilie 2015 - 23:00 .


#5
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 09 aprilie 2015 - 22:08

Nu vad Romania acceptand asa ceva si nu vad copiii apti sa suporte mistocarelile care insotesc asa ceva. Romanii fac bancuri din orice, exista unul si pe seama situatiei cu 2 tati, nu-l scriu, ca e prea vulgar pentru DC.

 

Personal, am limite si dubii privind situatia.



#6
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 09 aprilie 2015 - 22:10

Si la un search "children for homosexual families" gasesti o sumedenie de articole pro.


Editat de DarkBendis, 09 aprilie 2015 - 22:11 .


#7
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 09 aprilie 2015 - 22:39

Cuplul de barbati din poza sint tati naturali aia acelor copii facuti cu mame surogat in state, cind in UK nu era asa ceva posibil. Deci nu e adoptie. Am vazut un documetar despre ei. Si parca au 3 copii acuma. Trebuie sa fie destul de marisori.

 

scuzati, au 6 copii in prezent, toti ai lor cu mame surogat. Si baietii lui Elton John sint ai lor biologic facuti cu mame surogat.


Editat de Letitia1, 09 aprilie 2015 - 22:50 .


#8
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 09 aprilie 2015 - 23:50

 Am gasit si articolul , la un search dupa 'children against homosexual families' am gasit sumedenie altele.  [ph34r]

 

Si exista si acest articol ca raspuns la articolul pus de tine  [:)]

Daca o persoana nu a fost multumita de cele doua mame pe care le-a avut nu inseamna decat ca o persoana a fost nemultumita de familia ei [:)]

 

"When it comes to our family, we don’t have the luxury of being individuals; we are looked at to represent every lesbian home."



#9
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 10 aprilie 2015 - 00:05

Pai... in ce calitate ne dam cu parerea?

Ca parinte : voi  invata copilul meu sa nu judece alte familii diferite de a noastra

 

in rest mi se pare ca ar fi mai îndreptățiți sa raspunda cei implicati oarecum in aaemenea situatii...

Ba chiar mi-ar face placere sa ascult un astfel de parinte, sau un astfel de copil, sau bunici si prieteni, cred ca as avea ceva de invatat despre viata...

Ca atitudinea celor ca mine, care nu cunosc vreo aatfel de situatie , poate fi doar pro sau contra, bazata pe credinte si idei personale dntr-o singura perspectiva.... deci limitata :) no ofense, si eu ma includ aici!

 



#10
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 10 aprilie 2015 - 00:18

Prolog: Avantajul unui forum cu o vechime de 15 ani este ca poti sa vezi "la lucru" mai multe generatii de parinti. Cred ca daca ai timp, poti sa faci chiar studii sociologice cautand in arhiva. Am cautat de curand ceva pe forum si am dat peste acest mesaj: Adoptarea copiilor in cupluri de acelasi sex???!!! din 2005 discutia este de fapt inceputa in 2004 si a fost reluata si in 2005, 2006, 2007, 2010, 2011. Analizand o parte din mesaje mi s-a parut ca parintii romani au devenit de-a lungul anilor mai toleranti. In acelasi timp (mai precis astazi), Papa refuza acreditarea la Vatican a ambasadorului Frantei pe motiv ca este homosexual! Propun sa redeschidem discutia de mai sus si sunt curios ce parere au parintii mai tineri despre aceste aspecte:
  • Vi se pare corect ca un cuplu homosexual sa adopte un copil? Mai ales cazul: 2 tati pe post de mama si tata.
  • Credeti ca exista sansa ca un copil crescut de 2 tati sa aiba parte de o educatie sexuala incorecta?
  • Un copil adoptat nu isi alege parintii! Ce se intampla daca la maturitate copilul nu este de acord ca a fost dat in adoptie la doi tati? Ce se intampla daca a avut de suferit (la scoala, in viata sa sociala, etc.)
Va rog, o dezbatere corecta, civilizata, fara pumni sub centura.

 

Nici un copil nu isi alege parintii, nu doar cei adoptati.

Q0




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -