Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Despre abuz: viata ca o alegere

abuz domestic violenta domestica

54 raspunsuri la acest subiect

#1
Eleni

Eleni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 10:57

Mereu facem alegeri. Sau le fac altii pentru noi. Asta ne deosebeste de animale, liberul arbitru… discernamantul, alegerea si luarea de decizii in cunostinta de cauza.

 

Alegeri bune sau proaste. Ne bucuram de unele, suferim din cauza altora. Dar nimic nu e iremediabil. Si nici o alegere nu trebuie sa dureze o viata daca nu te mai face fericit sau fericita.

Viata e facuta sa te bucuri de ea. Poate fi singura ta viata. Sau poate fi una din multele tale reveniri pe pamant. Dar daca tot o ai acum, bucura-te de ea.

Abuzul si violenta in familie nu reprezinta “crucea ta de dus”. Nu inseamna un canon cu care te vei izbavi si vei accede la paradis. Raiul e acum, pe pamant. Ti-l faci. Asa cum iti faci si iadul. Indurand o alegere gresita.

 

Sunt Elena si am iesit cu greu dintr-o relatie abuziva. Cu greu pentru ca orgoliul meu nu putea accepta ca eu, desteapta desteptilor, am facut o alegere proasta. Si pentru asta, mi-am gasit zeci de motive sa ma prefac ca asa e bine. Ca asa imi trebuie, ca asa merit. Ba deloc! Dar pana nu mi-a fost frica pentru viata mea, nu am fost in stare sa ies de acolo.

De ce scriu asta acum, dupa 4 ani de la divort? Intamplator sau nu azi se fac 4 ani de cand el s-a mutat de acasa. Si in mai se implinesc 4 ani de cand sunt propria stapana a vietii mele.

Acum 2 luni, cand ma pregateam sa plec in prima vacanta lunga cu partenerul meu de viata, am primit un mail, din care redau pe scurt niste fragmente:

"Elena, ne-am cunoscut pe DC acum cativa ani… atunci eram ca si acum in aceeasi relatie abuziva. Atunci nu te-am ascultat. Acum insa mi-a dat foc si sunt in spital”.

A cazut cerul pe mine. In momentul ala m-am transformat in HULK, monstrul care ar fi omorat necontrolat toti abuzatorii.

Am luat legatura cu M. Ne lasa sa ii folosim povestea. Poate foloseste si altora. Am vizitat-o in spital. Am vorbit cu ea, cu membrii familiei ei, care au sprijinit-o atat de putin… Inimoasele s-au alaturat demersului meu fara ezitare. Cat de departe poate merge un abuzator?

Foarte departe. Te poate omori! Si copiii in spatele carora te ascunzi raman fara nici un parinte. Si mai rau, raman niste angoasati, niste dezechilibrati, care vor ajunge cu siguranta ori abuzati, ori abuzatori. Pentru ca nu stiu altfel.

Putem sa schimbam incet lucrurile. Putem vorbi despre asta. Cu mine, cu fetele din gasca de Inimoase care se implica cu pasiune in orice strigat de ajutor. Le luam pas cu pas. Mai intai sa stii ca ai niste prietene care nu iti vor intoarce spatele. Chiar daca nu ne cunosti. Apoi gasim o solutie unde sa stai… Si rezolvam si partea legala… si nu vei ramane fara copii, indifferent ca nu ai o sursa de venit.

Si daca totusi, inca ti se pare ca mai exista o sansa in relatia ta… bine, te inteleg. Dar incepe sa faci niste lucruri pentru tine. Studiaza, nu-ti pierde fluenta unei limbi straine, fa un curs online de programare calculatoare, de web design, de orice… incepi sa te gandesti cum sa iti asiguri o minima independent financiara. Chiar daca mica… nu e vorba de banii castigati, ci de valoarea ta ca om.

Sunt Elena, am stat 10 ani intr-o relatie abuziva. Am incercat tot ce se putea sa o salvez (inclusiv consiliere de specialitate). Unele lucruri pur si simplu nu pot fi salvate… si atunci am decis sa plec. Si acum, dupa 4 ani, iti spun ca exista viata dupa asta. Si exista chiar si dragoste! Si da, nu vei sfarsi singura, crede-ma. Dar Dumnezeu iti da atunci cand esti vindecata de toate traumele si cand renunti sa mai cauti cu disperare. Pentru ca disperarea atrage alegeri gresite.

As vrea sa fac mai mult dar nu vreau sa transform acest subiect intr-un fluviu… si doar sa ne unim fortele. Va puteti face conturi special pentru acest subiect… ca sa nu va puneti in situatii inconfortabile.

 

Va strang tare in brate!

 

 

 

 

 



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 11:02

[flo2]

super mesaj, suberb topic de discutie.



#3
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 11:05

Bun si util subiect.

Minunate inimoasele [flo]



#4
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 11:20

Sunt Alina ...

si sunt mandra sa am prietene ca Elena sau ca altele care au gasit resurse de a iesi din situatii de abuz casnic.

 

Am cunoscut-o pe M.

Alaturi de prietenele de aici am incercat sa fim alaturi de ea, sa o incurajam sa continue drumul inceput.

Avocata care o reprezinta este si ea o membra a acestei comunitati, cu care noi am pus-o in legatura.

 

PROtv a facut un material despre povestea in care intr-un fel sau altul, din umbra ne-am implicat:

 

http://stirileprotv....i-teroarea.html


Editat de alinuk, 26 martie 2015 - 11:37 .


#5
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 11:24

Haideti sa incercam sa facem acest topic o tribuna a mamelor, a femeilor care au nevoie de ajutor

 

E minunat sa stii ca nu esti singur...


Editat de alinuk, 26 martie 2015 - 11:36 .


#6
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 11:30

Elena, esti un om frumos , puternic, curajos. Stiam ca aici sunt oameni frumosi si speciali , asta e inca o dovada. [flor]



#7
Eleni

Eleni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 11:42

Multumesc dar nu e despre mine, Jenn. Eu am avut sansa sa am un creier incredibil de rational... si sa am un simt al umorului care m-a scos din multe situatii de criza. Si m-am inconjurat mereu de prieteni pe care mi-i fac cu usurinta.

Dar aici as vrea sa vina si sa ceara suport oamenii care au nevoie. Care citesc pe ascuns si se gandesc: "poate vreodata"...

Se poate! se poate! va promit ca se poate!



#8
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 12:02

Pe mine, la vremea aia, m-a ajutat sa bifez pe o foaie ceea ce am gasit in articolele de pe net: semne ca esti intr-o relatie abuziva. Acel moment a fost confirmarea ca nu sunt nebuna.



#9
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 12:43

 

 

Ce te-a facut sa iei decizia de a iesi din relatia abuziva? Cum ai reusit?

Chiar daca ai mai scris, experienta ta cred ca poate fi de ajutor acum, altor femei care poate traiesc ce ai trait si tu acum mai multi ani.



#10
Eleni

Eleni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 13:08

E ceva in neregula cu relatia:

cand incepi sa te gandesti ca e ceva in neregula cu tine si ca nu faci nimic bine...

cand incepi sa te stresezi ca vine el acasa si ti se accentueaza nervozitatea...

cand incepi sa te stresezi cand iti suna telefonul si e el...

cand raspunzi la intrebari de genul: cine rade langa tine? ce se aude vocea aia?

de ce vrei sa slabesti? nu te mai place? de ce ii zambesti vanzatorului?





Etichetat si cu abuz domestic, violenta domestica

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -