Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Ghetarul cel de toate zilele


678 raspunsuri la acest subiect

#1
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 11:10

Capitol nou, spor la scris! [:)]



#2
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 11:28

Prezent si eu pe Ghetar!

Un we placut, linistit, la prietenii nostri dinspre munte.Vremea n-a fost grozava, dar nici rea, adica a plouat doar noaptea, ziua ne-a lasat in pace. Am facut treaba, mi-am dezmortit musculatura chinuita (pe bani!) la sala. Zilele astea am avut febra la muschii aia intre picioare, cum naiba s-or numi, ca am stat la sala pe o masa d-aia ginecolocica si apropiam picioarele...atunci mergea usor, dar dupa doua zile ma gandeam sa merg la doctor sa ma anestezieze general, ca nu mai puteam...probabil ca miscarea mi-a facut totusi bine, ca treptat s-a potolit durerea (n-a trecut...). Sa vad azi ce-o sa ma mai doara...nici nu banuiam cati muschi avem de durut.

Urez si eu sanatate bolnavilor, mari sau mici.

Viviana, doar pe 19 februarie? Naspa...bine macar ca e laparoscopic, se recupereaza rapid.

A, stiam eu ca mai e ceva: mai, care tusiti...beti suc de ridiche neagra si mancati ceapa! Dar nu asa, o data-de doua ori...cu pofta, repetat. Stiu ca mai ales ceapa n-o puteti manca oricand...dar macar seara, o portie buna, in we doua zile ...ce bine era cand faceam santier...acolo toti mananca ceapa, usturoi, nu te jenezi deloc [:)]



#3
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 11:38

Ceapa nu pot manca, mi-e rau de la ea.
Ridichea neagră cum arata? E neagră numai la coaja, nu? Inauntru e albă? Am văzut ceva la noi la magazin. Dar se face cumva? Nu se mănâncă numai așa.
Ah, eu stiu de o chestie bănească de mi-a trecut tusea mereu: un morcov mai gros, scobit in interior, umplut cu zahăr sau miere, fiert apoi așa in picioare sa se faca suc zaharul, se bea zeama asta. O sa imi fac diseara. As incerca si ridiche neagră daca asta e ce se găsește la noi, daca imi spuneti cum sa o fac.

Am băut cafea, ma simt mai om :).

#4
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 11:39

Ah, acum am citit mai atent, suc de ridiche neagră. Stii cum se face Rufus?

#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 11:43

m-ar interesa si pe mine un remediu sau medicament impotriva tusei, care sa fie compatibil cu persoanele suferinde de diabet tip 2. majoritatea pastilelor/siropurilor pentru tuse nu sunt chiar ok pentru diabetici.



#6
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 11:48

neata...din nou cred... Mai ma chinuie fierea....de aseara...asta noapte m-a durut de m-a trezit,acum ma doare...am luat no spa...deocamdata degeaba mi-e o greata de mor...daca pana la ora asta n-am mancat eu care la sapte sparg frigiderul.....n-am mancat de ieri de la pranz... Nu stiu cu ce am starnit-o...mi-a fost pofta si am mancat 5(pe numarate) alune)...oare de acolo? Mi-am luat televizor....numa ca e cam mare pentru dormitor....acum trebuie sa modific pozitia mobilei sa-l catar pe perete....cred ca o sa modific si dormitorul... Eva mi-a facut o surpriza....s-a asezat la birouasul ei si a inceput sa...citeasca..destul de cursiv dintr-o carte cu fraze simple... Am ramas masca...a citit o ora vreo trei carti de alea mici...apoi a declarat ca vrea sa doarma....si s-a culcat..cam tarziu....la 22.40...dar... am ramas surprinsa ca ne-am chinuit eu si mama cu literele,dar mai mult in joaca...ea intreba si eu sau mama raspundeam... acu` sa vedem...ca la scris inca nu stie mare branza...scrtie dar mai greu decat citeste.

#7
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 11:50

Sucul de ridiche neagra se obtine scobind o ridiche mare si in gaura (generoasa) facuta sa pune zahar si miere si isi lasa zemurile...de trei ori pe zi cel putin, cate o lingura-doua de suc d-ala...sau doua ridichi daca nu produc multa zeama.

Mihaela, daca nu poti manca ceapa, fierbe-o cu tot cu foi (de fapt chiar extra foi, de la alte cepe) , sparta/taiata si bea ceaiul ala indulcit cu miere. Dar e cam nasol...

Corina, e bun ceaiul asta si la diabetici. Fara miere.



#8
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 11:53

Mersi Rufus! De ceai de ceapa stiam, am incercat, nu pot sa il beau. O sa incerc zeama de morcov sau de ridiche neagră. Multzam inca o data.

#9
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 11:56

Mihaela, eu scobeam ridichea si puneam acolo putina miere, in cateva ore e deja un suc, se secreta multa zeama. Bei sucul si reumpli pana seaca ridichea. Ideal e sa iei mai multe si sa munceasca ele in paralel, sa ai mai mult suc, nu sa tot astepti dupa ele sa se stoarca. Functioneaza, si eu m-am tratat asa se sarbatori, cand am racit rau in tara. Nu mi-a trecut raceala, dar tusea m-a lasat si macar am putut dormi.

 

 

In alta ordine de idei, le-am spus la copii ca mai vine un bebe la noi, e oficial, gata, deja se si vede putin, nu mai am ce sa aman. Isterie curata, wow! daaa? cand,acum, acum ai bebe in burta?...Mami, te iog, te iog, viau sa-l vad putin, putin, dupa aceea il bagi inapoi! si tot asa... Mark, de 6 ani, m-a intrebat serios pe unde iese bebele.Hm. Prin buric? Nu. Pe fund? Nu. Pe la putulica? Nu. Atunci pe unde?.... si a dat-o in urlat, a plans serios si cu lacrimi, ca el vrea sa stie. Buuun. Lectie de anatomie, luata pe dupa ureche intai : cate gauri avem noi in corp? Noi, gauri??? N-avem. Ba avem, doua gauri pentru ochi, doua pentru urechi, doua in nas, o gaura- gura, o gaura pt caca si una pentru pipi. Si una pentru ies copiii. Huhhh, i did it....n-a fost asa greu.

 

 Si unde e gaura asta? UNDE E GAURA ASTA??? vreau sa vaaaaaad.... I-am spus pe unde e si i-am promis ca ii explic acasa, cu poze, ca nu pot sa-i arat ( eram in masina). Pana acasa a uitat, iuupiiii!  Sper sa nu isi aduca aminte, sa ma intrebe iar.

 

Tot asa, le-am spus ca asta e secretul nostru, ca noi ne bucuram, dar pentru alti oameni nu e neaparat  o bucurie, poate nici interesant nu e, asa ca mai bine pastram secretul pentru noi, pana vine bebele. Buun, se pare ca au inteles. Mai tarziu ii surprind pe Mark si pe Anne susotind : ' N-o sa ne creada nimeni la gradinita, cand o sa le spunem secretul nostru, ca mami are un bebe!'... Clar, mi-am dat seama ce urmeaza. Probabil trebuia sa incep prin a le explica din nou si din nou ce e un secret si dupa aia sa le fi incredintat unul.... [:-)))]

 

Ma duc la treaba, apar voinicii imediat, cu secretul violat in public azi, la gradi. [fri]


Editat de Jullia, 26 ianuarie 2015 - 12:57 .


#10
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 11:57

Mie im place mult ceapa, as manca oricand (in combinatie cu branza, rosii).

Partea naspa este Rufus, ca n-o poti manca oricand. Peste zi nu, ca esti la job, dupa masa te mai duci cu copiii colo-colo si iarasi nu merge, iar seara trebuie sa manance toti membri familei  (partenerul mai exact) ca sa nu deranjeze :))

Deci greu cu ceapa asta




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -