Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Criza creditelor in franci

credite

357 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 10:55

De catava vreme tot aud despre criza creditelor in franci... si despre cresterea cursului francului elvetian. Inteleg ca exista o serie de persoane in Romania care au facut credite in aceasta moneda si acum trebuie sa plateasca mult mai mult. In schimb, au ales acel credit pentru ca era dobanda foarte mica.

Acum situatia s-a schimbat.

 

Ce nu inteleg este DE CE  trebuie sa plateasca statul contravaloarea acestor cresteri valutare ....

asa ceva este de ne-auzit in alte tari. Zau, lamuriti-ma si pe mine ce se intampla ... si de ce aceasta isterie.



#2
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 11:39

Sunt doua aspecte:

-creditul in sine (cu toate implicatiile lui)

-actiunea statului

Despre credit: in vria aia imobiliara toata lumea voia credite. Din motive care-mi scapa (nu sunt finantist) unele persoane nu indeplineau conditiile pentru calificarea la un imprumut bancar in lei, euro, dolar. Dar indeplineau conditiile pentru credit in CHF. Nimeni nu explica acum ce inseamna "calificarea" aia, de ce nu puteau primi lei dar primeau franci, sau daca pur si simplu a fost o strategie a bancilor, pentru nu stiu ce interese. Si au luat oamenii credit in franci, ca le era egal in ce plateau. Situatia este intalnita in mai multe tari, nu numai Romania, tari cu monede nationale. A urmat cresterea paritatii franc/euro si, evident, scaderea monedelor nationale fata de franc. Ratele, si-asa intinse pe zeci de ani, s-au dublat, chiar mai mult, iar salariile au scazut sau chiar au disparut, adica oamenii au ramas fara job.

Despre actiunea statului: statul nu se simte raspunzator pentru situatia de fata, dar se simte obligat sa ajute un numar mare a cetatenilor sai aflati in necaz, problemele fiind adesea foarte grave. Are chiar obligatia teoretica sa ajute.

Aici incepe adevarata problema a acestor credite: cum sa ajute statul oamenii astia?

Se vehiculeaza mai multe posibilitati, o parte imprumutate de la vecini (ungurii, croatii deja au luat ceva masuri), alta parte emanata de gandirea politicienilor nostri.

Oamenii cu credite sunt cam dezbinati, in sensul ca nu stiu ce vor (situatiile lor sunt diferite si particularizate), adica unii zic sa plateasca la cursul la care au luat creditul, altii la cursul ala +20% (nu stiu de ce), altii sa aiba poprire pe salariu (maxim 30%), altii sa se legifereze falimentul personal si deci sa nu mai plateasca deloc, sa ramana in administrare judiciara, etc. Oricum, sa nu se faca nici o executare silita.

Dincolo de modul in care se simt cei care au credite in alte valute, credite care s-au marit si alea dar nu asa dramatic, dar nu-i scuteste nimeni de plata, cred ca un asa mare numar de oameni nu pot fi lasati de izbeliste, dar nici nu pot fi favorizati flagrant. De aceea cred ca problema trebuie privita mai serios decat se face acum, prin convocarea BP a Camerei deputatilor, ca sa discute legea falimentului persoanelor, legea trecand prin Senat tacit (adica nu s-a discutat in termen).

In cazul asta falimentul persoanelor nu este corect, nu putem lua credite ca mai apoi sa nu le mai platim, din indiferent ce motiv.

Poate bancile (la fel de interesate de o solutie, nici lor nu le convine sa le ia casele oamenilor, ce sa faca cu ele, nu le pot vinde la valoarea evaluarii, evaluarile au fost umflate cu pompa) cu statul, prin ministerele de resort, sa gaseasca o solutie, mai lasa bancile din pretentii, mai scuteste statul de ceva taxe (asa vor sa faca in Croatia), oricum, nu in graba si prost, asa cum se vede treaba ca se va face.



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 12:14

pai ei au luat credite, au facut investitii cu banii aia, si acum sa fie lasati sa nu mai plateasca? Asta e incredibil.



#4
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 12:21

Teoretic ai dreptate, dar daca pur si simplu nu au de unde plati, ce te faci?



#5
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 13:47

@Marius: unii s-au incadrat doar la credit in franci deoarece gradul de indatorare acceptat era intre 60-70% din venituri.

 

Oamenii si-au facut ceva calcule, s-au gandit la cresterea dobanzii, la cresterea cursului dar nu la o astfel de crestere: in 2008 francul era 2.46ron acum este 4.5. 

 

Intr-adevar, sunt multi care nu ar vrea sa mai plateasca deoarece imobilul cumparat nu mai valoreaza cat valora initial si considera ca nu merita sa mai dea atatia bani. Ce nu inteleg ei este ca nu au luat de la banca un apartament ci o suma de bani pe care trebuie sa o returneze.

 

Cei mai multi, insa, vor sa plateasca pentru a-si putea pastra casele dar efectiv nu mai pot sustine o rata care este dublul celei initiale. Nu a cerut nimeni ca statul sa plateasca ci doar s-au cerut solutii asa cum au fost gasite in alte tari: Ungaria a convertit de ceva timp creditele din franci in moneda nationala la un curs mult mai mic decat cel oficial, Croatia a inghetat cursul, etc. 



#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 14:00

eu am fost reticenta inca de cand a aparut struto-camila asta numita creditarea in CHF.

hodoronc-tronc, peste noapte, ia uitati ce credite avantajoase avem noi bancile, in CHF.

dintr-odata era CHF valuta importanta, cand inainte nici nu stiam cum arata bancnotele.

n-am avut deloc incredere, instinctul mi-a spus ca ceva nu e in regula, plus ca imediat a venit intrebarea fireasca : ok, de unde cumperi valuta sa-ti achiti rata lunara ? la casele de schimb valutar, unde cursul de schimb este mai bun decat la banca, nu se gasea CHF la inceput, asa ca erai nevoit sa cumperi tot de la banca, la un curs dezavantajos pentru tine ca si client.

mie mi s-a parut putreda toata chestia asta de la inceput si ori de cate ori am avut ocazia, i-am sfatuit pe unii si altii sa nu se lase pacaliti de acest miraj, creditul in CHF. povestea aia cu elvetia, tara neutra si stabila, era valabila in al doilea razboi mondial, ca sa zic asa.



#7
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 14:55

Falimentul personal nu inseamna ca nu mai platesti, sau asa ar trebui sa fie! Ca nu mai ai veniturile alea, ca ti s-a dublat rata, ca te-ai inbolnavit, etc... ar trebui ca bancile impreuna cu clientul sa gaseasca o solutie, sa vada ce venituri au, sa stabileasca de comun acord o suma pe care clientul s-o poata plati si gata! Ca mai bine primesti ceva, acolo, cat de putin, decat nimic!



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 15:52

Teoretic ai dreptate, dar daca pur si simplu nu au de unde plati, ce te faci?

La noi se mostenesc si datoriile! [:D]



#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 16:09

Am inteles  ca se pregateste o lege a falimentului personal. Adica iei credit si daca nu platesti, te declara falit ... si nu patesti nimic.

 

Pfff, va dati seama cate abuzuri se vor face?



#10
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 16:14

Da, stiu, e o varianta...

Oricum, cursul francului a fost tinut artificial in jos, pentru ca Elvetia nu a trecut prin tulburarile economice care au afectat UE, cu cel putin doua tari membre falimentare...

Iar asta nu s-a vazut in diferenta de curs, pana acum, cand a fost lasat la liber. Chestia cu neutralitatea Elvetiei e mare lucru, pentru ca nu consuma bani pentru inarmare. Nu la nivelul la care consuma tarile combatante, care trebuie sa investeasca mult in tehnica militara. Inainte de criza, francul era tinut tot artificial la plafon, dar avand valoarea mai mica, dupa criza avea deja valoare mai mare. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -