Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV Grecia


1357 raspunsuri la acest subiect

#1
madxx

madxx

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 12 ianuarie 2014 - 17:02

Buna, am citit o gramada de subiecte pe forum in ultima perioada si nu am reusit sa gasesc multe, de fapt am gasit f putine postari despre FIV-uri in clinici din Grecia. Este cineva care a facut FIV in Grecia? Eu in particular as fi interesata de Genesis, orice informatie sau experienta cu aceasta clinica mi-ar fi utila



#2
alexmano

alexmano

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 16 ianuarie 2014 - 13:35

Buna, Madxx,

intamplarea face ca exact zilele astea sa ma aflu in Atena, astept ok-ul pentru embriotransfer, chiar la clinica Genesis. E a doua oara cand vin aici, deci, daca imi spui mai specific ce informatii ai nevoie, poate te pot ajuta!



#3
madxx

madxx

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 16 ianuarie 2014 - 16:48

Buna, iti tin pumnii, sa dea [ruga] sa vina curand  [bib]

Orice fel de informatie mi-ar fi utila, de ex chestii pozitive si negative din experienta ta personala cu ei.



#4
alexmano

alexmano

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 16 ianuarie 2014 - 21:31

Eu am ajuns la ei prin dr. Andreas Vythoulkas, pe care il gasesti la Medsana. El este reprezentantul lor in Romania. Dr. Vythoulkas e un dr cum eu nu am mai gasit pana la el: iti da incredere, e foatre empatic, e un bun profesionist, atent, minutios, comunica foarte bine cu tine.

Despre clinica de aici: cred ca trei sferturi din femeile din Grecia care au nevoie fac aici fertilizari. Cel mai mare este dr. Pantos, seful clinicii. Oamenii stiu cu siguranta ce fac, pentru ca au o rata foarte buna de success, datorita unui laborator foarte bine dotat si performant. Au embriologi foarte buni si asta conteaza mult, de fapt, embriologii si laboratorul conteaza cel mai mult.

Trebuie sa te inarmezi cu putina rabdare pentru ca e foarte multa lume. Nu e ca la o clinica private de la noi, desi si ei tot privati sunt :-), e mai aglomerat si e nevoie de ceva timp de asteptare. Dar cand iti vine randul, stii ca ai incaput pe maini bune. Te trateaza foarte ok, sunt responsabili si pe langa ca isi fac treaba, incearca sa te faca si pe tine sa treci prin toata situatia cat mai confortabil.

Situatia noastra este urmatoarea: eu am ramas insarcinata de doua ori, am avut in ambele cazuri avorturi spontane timpurii. dupa primul avort, am descoperit 3 mutatii de trombofilie (MTHFR C-677 hetero si ambele PAI-uri, una hetero, una homo). La al doilea avort, eram deja pe Aspenter si apucasem sa fac si Clexane. Avortul tot s-a produs. Asa ca sunt suspectate niste malformatii genetice mai degraba, drept pentru care am ales clinica din Atena si pentru ca ei fac aici o analiza genetica prin care scaneaza toate perechile de cromozomi si exclud in felul asta malformatiile genetice. PGS se numeste (preimplantation genetic screening). Sunt destul de inovatori in domeniul asta al geneticii, nu toate clinicile fac asta.

Mai sunt lucruri de zis. Dar cert este ca mie mi-a placut experienta cu ei, in masura in care poate sa iti placa o astfel de experienta, desigur. Desigur, sper sa mergem pana la capat cu bine.

daca mai ai nevoie de alte info punctuale, aici sunt.



#5
madxx

madxx

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 12:06

Buna, da stiu de Vythoulkas si Medsana, de fapt am si fost la o consultatie si ar tb sa iau o decizie cat mai curand. La tine e primul fiv? Acu sincer am fost si la noi la clinici private si cu programare am asteptat uneori si mai mult de 1 ora, nu ma deranjeaza chestii de genu asta atata vreme cat sunt buni in ceea ce fac si au rezultate.

 

btw, tu ai facut stimularea aici? Vythoulkas a venit cu voi in grecia? v-ati luat hotel sau stati in clinica?


Editat de madxx, 17 ianuarie 2014 - 14:24 .


#6
alexmano

alexmano

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 18:15

Da, e primult fiv. am facut stimularea in ro, vythoulkas se consulta mereu cu oamenii de aici pentru cele mai eficiente dozari. eu am facut protocolul scurt, la care reactionezi mai repede, asa ca am venit aici in ziua a 11-a. totul depinde de cum reactioneaza organismul la stimulare. am facut eco in seara in care am ajuns si, in 36 de ore punctia. transferal la noi s-a produs in a 6-a zi (I-am lasat pana la blastocyst, plus o zi analiza pgs). maine seara plecam spre casa. nu am stat la clinica. poti insa sa stai acolo pe gratis, insa fii pregatita de conditii de cazare gen clinica, nu hotel. noi ne-am inchiriat un apartament prin www.airbnb.com. e efficient si fain. una peste alta, daca ii lasi pana la blastocyst, trebuie sa fii pregatita sa stai aici cam 9 zile, cu tot cu perioada de repaos dupa et. vythoulkas nu sta toata perioada aici, mai are si consultatiile din ro, asa ca e cel mai probabil sa vina la et, daca nu are vreo pacienta care ii naste. insa, aici se ocupa alt medic de tine, sunt absolut ok. te tin la current cu evolutia prin telefon sau te duci la clinica sa vorbesti despre strategii de continuare a procedurii, daca e cazul.



#7
dellya86

dellya86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 19:12

Buna seara fetelor

 

Alexmano te rugam sa ne spui  si noua pretul la fiv, tratament si alte cheltuieli pentru a ne face o idee. Iti multumim si te asteptam cu beta marrreee [barza1]  [barza1]  [barza1]  [barza1]  [barza1] 



#8
amaliaro

amaliaro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.335 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 09:39

http://www.booking.c...4e4ad14f;dcid%3

aveti aici un hotel ieftin este in zona clinicilor de fertilizari 

www.neogenesis.gr aici e clinica unde am reusit eu dar cu ovocite donate aruncati o privire poate va este de folos 



#9
alexmano

alexmano

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 15:53

Buna din nou si scuze pentru intarzierea raspunsului.

Apropo de costuri: costul de tratament este variabil, depinde de schema pe care o da fiecaruia. Gonalul este cel mai scump. Costurile la clinica, pentru procedura cap-coada sunt de 3.000 de euro. Mai trebuie sa adaugati costurile de transport (masina sau avion) si pe cele de cazare. se poate sta in clinica gratis, dar in conditii de clinica. nu de hotel. de ajutor insa pentru buget!



#10
madxx

madxx

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 18:28

alexmano poti sa detaliezi putin te rog daca ai vazut ce inseamna cond de clinica. dr. V. noua ne-a zis ca e ok, cu rezerva separata pt noi, banuiesc cu baie proprie (sau nu?!) si spunea ca e mai bine pt ca suntem acolo si daca e ceva nu tb sa venim din oras la spital. Din acest motiv eu as fi inclinat sa stam acolo insa m-ai cam pus pe ganduri acum. La fel cu numarul de zile, noua ne-a zis cam 1 sapt ceea ce ne ducea la 5 zile de CO, vesnica pb cu serviciul.

 

ce ai luat pt stimulare, cate ovule au recoltat si cati embrioni au obtinut dupa fertilizare? cati ti-au transferat? ai facut fiv clasic sau fiv cu icsi?

 

si mai ales te asteptam sa ne dai vestea cea mare  [barza1] [barza1] [barza1] [barza1]


Editat de madxx, 24 ianuarie 2014 - 18:29 .



Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -