Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Anii 90


39 raspunsuri la acest subiect

#1
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 23 decembrie 2013 - 11:18

Ma gindeam zilele trecute...oare ce-ar fi fost viata noastra daca n-ar fi existata decembrie 89? Depre Revolutie, comunism, am tot discutat aici, dar imi dau seama ca niciodata despre ce a fost dupa, despre acea perioada luuuunga de tranzitie, despre primii pasi in capitalism (daca ceea ce era in România se putea numi capitalism) si deschidere spre lume si alte lumi.

 

Bucurestiul, fata de cum s-a schimbat in ultimii ani, atunci parca nu se miscase. Intr-un deceniu au fost putine schimbari. Sau asa le vad eu acuma?! Nu erau restaurante prea multe. Deschiderea Mac-Donald's-ului a fost asa un eveniment! Mai erau Pizza Hut in fata la ASE (de atunci am pastrat o slabiciune sa maninc la ei, pentru ca n-aveam bani si intram acolo doar la ocazii speciale, ca intr-un restaurant de lux), Spring Time in Victoriei, KFC, pe la sfirsitul decadei. Mai era unul in fata la Cocor, tot Spring Time? Unchiul unei colege era patronul unui restaurant celebru, in spatele teatrului national...erau niste preturi de mi se facea parul maciuca. Prin 94 un desert era aproape cit bursa mea.

 

Anii 90 sinonimi de efemer, de castele de carti de joc? Ce a mai ramas din primele magazine "occidentale"? Va mai amintiti de magazinul de pe Calea Victoriei - Defonseca? S-a deschis imediat dupa revolutie, cred ca a fost primul. Preturi in dolari sau DM (eheeei, euro era inca un vis pios) si românii defilau in fata vitrinelor si se cruceau ca niste espadrile  colorate costa salariul pe-o luna. Cred ca a fost si primul care s-a inchis - se zvonise, pe drept sau nu, ca era incaltaminte din carton, pentru incaltat mortii.

 

Visele imbogatirii - Caritas si FNI...In Regat (cum ar zice bunica-miu) se zvonise ca pe la Cluj toti isi construisera case noi cu banii de la Caritas. Ceea ce i-a inghiontit si pe ei sa bage in groapa 100000 lei. Amin! Tatal meu si-a bagat bani in FNI, era incintat de curbele de profit pe care le primea si...a murit convins ca e bogat. Mama a cunoscut in schimb prabusirea FNI-ului, citeva luni mai tirziu.

 

Imi aduc aminte de primele telenovele - Sclava Isaura, Si bogatii pling, ...La alegerile din mai 90 matusa mea zicea ca au asteptat sa treaca Isaura inainte sa mearga la vot. Ascuma n-ar mai recunoaste! Pe vremea aia, Isaura era difuzata o data pe saptamina, duminica dupa masa, o jumatate de ora, pe urma o ora.

 

Primele reclame! Cum era aia cu "baiatul de 30 ani", reclama la o pasta de dinti? Si aia cu "nu ma innebuni, nea Nicu?!". Sau reclama pentru Adidas Torsion "Daca vrei cu adevarat poti". Ce-am mai repetat-o cu totii la Campionatul de fotbal din Italia in 90!

 

Desenele animate de la 19.30! Eram in sesiune si urmaream pasionata "Candy, Candy", atitea cursuri de facut inainte de Candy si atitea dupa. Daca ratam vreun episod, prietena mea mi-l povestea inainte sa intram in examen, baietii erau pe jos de ris!

 

Asadar, anii 90 pentru voi?



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 23 decembrie 2013 - 12:29

Ce remember fain :)

#3
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 23 decembrie 2013 - 12:32

Marox, eu aveam 11 ani cand a avut loc Revolutia. Si eram departe de orasele mari, imi aduc aminte ca, pentru noi, copiii, ce vedeam la TV parea... departe si ireal, nu facea parte din lumea noastra, din realitatea noastra. Am iesit la plimbare cu fratele meu, bebelus, si cu finul mamei mele, care a zis ca, la intoarcere, ce-ar fi sa se prefaca impuscat, sa vada ce zice mama.

 

Ulterior, deschiderea a constat intr-o crispare a oamenilor, devenisera rezervati, in asteptarea schimbarilor, oare ce va fi. Firul tras de la vecini si, ulterior, propria parabolica, apoi aparatul video cu inregistrare, pentru mine pareau... minunate, dar normale. 

 

Da, in Cluj, s-au imbogatit unii prin Caritas.

 

In Cluj am ramas impresionata de gaurile lasate de gloante in peretii cladirilor si de "aici au murit oameni..."

 

Pe urma au aparut boutique-urile...

 

Ulterior, am vazut si eu acei "aurolaci" de care auzisem ca s-ar gasi in Bucuresti, in gara...



#4
crystall

crystall

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 478 mesaje

Postat 23 decembrie 2013 - 13:21


Mai era unul in fata la Cocor, tot Spring Time? Unchiul unei colege era patronul unui restaurant celebru, in spatele teatrului national...erau niste preturi de mi se facea parul maciuca. Prin 94 un desert era aproape cit bursa mea.

 

 

Cred ca e vorba de Sheriff's , care am inteles ca s-a inchis de cativa ani.

La sfarsit de anii '90, si inceput de anii 2000, o prajitura acolo costa cat 2-3 prajituri de la o cofetarie obisnuita, dar era mult mai mare, si parca mai buna [;)]


Editat de crystall, 23 decembrie 2013 - 13:21 .


#5
J.D.

J.D.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 23 decembrie 2013 - 13:24

da, Sheriff's era vis a vis de cocor. era ok, prjituri nu am mancat niiodat de la ei.



#6
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 23 decembrie 2013 - 14:05

io mancam zilnic la Pizza Hut la ASE cand s-a deschis :)

nu de alta dar am fost unul din primii chelneri din Pizza Hut, inca imi amintesc cu gagigile cum ajungeam noaptea acasa pe la 1-2 si ne numaram banii din bacsisuri- ce vremuri!!!!! 



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 23 decembrie 2013 - 16:30

 

Primele reclame! Cum era aia cu "baiatul de 30 ani", reclama la o pasta de dinti? Si aia cu "nu ma innebuni, nea Nicu?!". Sau reclama pentru Adidas Torsion "Daca vrei cu adevarat poti". Ce-am mai repetat-o cu totii la Campionatul de fotbal din Italia in 90!

 

 

aia nea nicu si "ce arbitru", era reclama la pepsi...

aceea cu pasta de dinti era la norvea.

mai era o reclama, parca la o bautura racoritoare, ceva cu "ice", aproape libidinoasa...



#8
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 23 decembrie 2013 - 16:37

Titan Ice... nu stiu ce bautura era, dar tin minte reclama, impreuna cu Adidas Torsion, Baiatul la 30 de ani, Gregorio Rizo - nu stiu ce pantofi...



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 decembrie 2013 - 16:41

Reclama la Kent,buticurile turcesti cu marfa turceasca,pantofii -prost calitativ,insa asa multe modele...tzigarile straine la chioscuri.

 

Dana



#10
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 23 decembrie 2013 - 16:48

Mie mi s-a paruty cam haiducie imediat dupa revolutie, dupa ce a trecut euforia victoriei si eliberari de sub Ceausescu.

Ce a urmat dupa, nu a fost deloc grozav.... practic aceiasi fosti nomenclaturisti reinventati, smecherii cu 4 clase care au devenit peste noapte patroni, puzderia de buticuri, somaj, inflatie, saracie, imaginea Romaniei in lume s.a....

Doamne, tin minte cum ani de zile, ne era groaza cand venea o data de 1 a lunii, si ne gandeam ce scumpiri mai anunta astia.....

Ma rog, eu insami, nu am dus-o extrem de rau, in conditii de saracie lucie, dar ne-am cam dat si pe noi peste cap tranzitia asta fara de sfarsit...




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -