Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Violatorii şi pedofilii ar trebui castraţi chimic?


154 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 15 octombrie 2013 - 22:21

Ieri am urmarit dezbaterea de la Antena 3 pe tema: Violatorii şi pedofilii ar trebui castraţi chimic? Emisiunea nu a fost foarte antrenanta dar subiectul este unul foarte de actualitate.

 

Intamplarea face sa am multe cunostinte in acest domeniu pentru ca am participat la mai multe programe de combatere a pedofiliei si exploatarii juvenile in mai multe tari. In proiectele in care am participat, am avut ghinionul sa fiu expus la o serie de informatii care m-au marcat profund. De aceea nu am sa va dau foarte multe detalii dar sunt curios ce parere aveti despre aceasta propunere legislativa?

 

In plus as dori sa mai deschid o serie de discutii:

 

1. Considerati ca parintii din Romania sunt informati despre pericolele exploatarii?

2. Lasati copiii mici singuri la toaleta in locatii publice (restaurante, aeroport, etc)?

3. Ati discutat cu copiii despre cum sa reactioneze daca ii "acosteaza" cineva in parc, in drumul spre scoala, etc?

4. Ati discutat cu copiii mai mari despre situatii in care sunt contactati pe Internet de persoane necunoscute?

5. In cazul in care copilul dvs. va povesteste un incident care va da de gandit cum reactionati? Investigati? Mergeti la politie? sau de rusine musamalizati si aveti grija. De exemplu (ca sa avem o discutie concreta): profesorul de innot le-a face poze copiilor in vestiar spunand ca fotografia este hobiul sau? Cum reactionati?

 

Astept impresii de la voi, raspunsuri la intrebari (atat despre lege cat si la intrebarile de mai sus). Astept povesti, incidente pe care le-ati trait ca parinte. Este o problema foarte importanta si as aprecia daca am avea o dezbatere constructiva, asa cum ii sade bine unui site de parinti!

 

 



#2
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 15 octombrie 2013 - 22:23

da

 

Edit: raspuns la intrebarea din titlu.


Editat de Aqai, 15 octombrie 2013 - 22:23 .


#3
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 15 octombrie 2013 - 22:30

Emisiunea la care fac referire este aici:

http://www.antena3.r...mic-231170.html



#4
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 15 octombrie 2013 - 22:50

Efectul medicatiei e permanent sau doar pe perioada folosirii ei? Daca e doar pe durata folosirii, ce te faci cu cei care fug din tara? Cine ar putea administra medicatia ca sa nu ia mita?

 

Cit de sigur ar fi efectul acestei medicatii?

 

La o prima privire ma gindesc ca pedofilii /violatorii ar trebui sa aiba voie sa aleaga intre medicatia si inchisoare prelungita (daca ar fi dupa mine ar trebui sa fie inchisoare pe viata si nu doar citiva ani, mai ales in cazul pedofililor). Deci cu alte cuvinte sa isi dea acordul fata de medicatie. Nu stiu de ce, dar pina si in cazul lor, mi-i se zbirleste pielea cind aud de medicatie data cu forta... Dar dupa cum am spus, la prima privire, gindindu-ma ca acea medicatie are si efecte secundare.



#5
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 15 octombrie 2013 - 23:10

Da da da 



#6
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 16 octombrie 2013 - 01:55

 Doar castrati...?Si doar chimic?Hmm...Mi se pare muuult prea putin.Si inchisoarea pe viata mi se pare putin ca pedeapsa si prea mult pentru societate (de ce sa ii tina zeci de ani din banii publici?) Reintroducerea pedepsei cu moartea.Asta merita.



#7
Dariucha

Dariucha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 156 mesaje

Postat 16 octombrie 2013 - 04:50

Da!

#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 octombrie 2013 - 06:57

Ce inseamna de fapt castrare chimica?

 

Dana



#9
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 16 octombrie 2013 - 07:13

Eu stiu un caz concret: 2 baieti, unul de 9 si unul de 10 ani au fost in iarna abuzati sexual de mai multe ori de un vecin de 20 ani. Copiii sunt intr-o familie f. saraca, vecinul fusese chiar rugat de mama baietilor sa ii mai supravegheze cat ea era la munca. Copiii au avut curaj sa spuna mamei, care (poate surprinzator avand in vedere educatia si IQ-ul ei - o cunosc, nu vornesc vorbe)  a sunat la 112. A venit politie, procuratura, protectia copilului. Violatorul a fost arestat preventiv, dupa o luna-doua eliberat din arest si cercetat in libertate. Deoarece parintii nu au avut bani de avocat si nici nu s-au putut duce la proces (procesul a fost in alt oras) , violatorul a fost condamnat la 3 ani cu suspondare. Asta e justitia din Romania!!! Nu ai bani, mori cu dreptatea in mana. Toata tragedia copiilor s-a intamplat intr-un bloc cu garsoniere de servici unde stateau cu chirie prin bunavointa patronului firmei unde lucra mama. Dupa povestea cu cercetarea penala, scandalul l=a deranjat pe petron care a aruncat in strada familia copiilor violati pt ca "i-au facut firma de ras, ca s-au dus la politie in loc sa vina la el sa rezolve problema". Asta e tara in care traim! 



#10
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 octombrie 2013 - 07:17

Inainte de a da un raspuns sau oricand doriti voi va mai sugerez ceva. Sa spunem ca sunteti magistratul care tocmai a spus DA pentru "Ionel" (numele este fictiv) si acesta a fost castrat chimic sau a primit sentinta de detentie pe viata sau este condamnat la moarte.

 

Informatie reala:

 

Ionel dupa 5 ani de detentie a fost eliberat pentru ca s-a gasit adevaratul violator printr-un concurs de imprejurari. Sentinta data a fost o eroare judiciara. Ionel a facut 5 ani de inchisoare complet nevinovat dar nu si-a putut dovedi nevinovatia la acel moment cand l-ati condamnat.

 

Acum extrapolati 

 

1. Ionel nu va mai putea avea niciodata copii

2. Ionel a fost inchis pe viata

3. Ionel a fost executat prin injectie letala.

 

Fiecare dintre voi suneti judecatorul care a spus DA pentru Ionel.

 

Ceea ce am scris mai sus despre Ionel este doar unul din cazurile reale de erori judiciare. Ionel exista in realitate. Si voi existati in realitate in calitate de judecatori ai lui Ionel.

 

1. Azi voi in calitate de judecatori ai lui Ionel ati adus un prejudiciu material consistent societatii care va plateste salariul, pentru ca dosarul depus la CEDO a fost castigat de Ionel 

sau:

2. Azi aveti o intalnire cu mama lui Ionel (tatal a decedat  atac cerebral survenit datorita supararii) la postul de televiziune X in care o sa incercati sa explicati sentinta data in urma cu 5 ani

sau:

3.Sa-i explicati cum se poate da un raspuns suficient de acceptabil ca de rezolvat nu se stie cum se mai poate rezolva, prezenta unei cruci in cimitirul public din orasul Y pe care scrie Ionel XXX.

 

Va rog.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -