Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lectiile voastre de viata


81 raspunsuri la acest subiect

#1
Eleni

Eleni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 13 august 2013 - 09:43

Nici nu stiu cum sa incep… pentru ca nu vreau sa continui la subiectul meu, ci vreau sa inteleg experientele voastre de viata, am ales sa creez un subiect nou. Recunosc ca o fac cu inima usor indoita, caci descarc aici o parte destul de dark din mine, si mai nou am descoperit cati oameni cunoscuti mie citesc aici… asa ca mi-e greu sa o dau pe fata, dar iarasi e un exercitiu bun de onestitate pe care ma oblig sa il fac.
Nu e un sondaj, e realemente nevoia de a afla cum faceti voi. Pentru ca eu sunt in reconstructie emotionala, mi-e greu sa mai cred intr-un Fat Frumos si happy endings. Si stau cu garda sus. Si nu reusesc sa ma decid asupra unui singur om cu care sa vreau sa petrec timp si caruia sa ma commit. Fara sa sune promiscuu (sper cel putin, caci nu e cazul, sunt doar niste oameni cu care am niste legaturi formate sau in curs de formare), imi iau energie de la 3 oameni in acelasi timp.

Cu unul am compatibilitate emotionala incredibila, am vorbi ore in sir si intelegem exact niste lucruri, dar ma enerveaza groaznic alte lucruri la el si imi dau seama ca stand cateva ore/zile/luni impreuna o sa omor toata compatibilitatea emotionala din cauza unor rahaturi administrative.

Cu altul am compatibilitate energetica, avem programe comune, ne plac aceleasi lucruri, ne implicam activ in chestii, dar e mult mai mic decat mine (adica cu 10 ani mai mic) si nu ma pot abtine sa nu ma gandesc la asta (oricat de fudula si de sigura pe mine sunt eu acum, peste 10 ani lucrurile s-ar putea sa stea diferit)…

Al treilea imi ofera stabililitate pe multe multe planuri, si intelegere si un parteneriat correct, dar am niste becuri de avarie aprinse rau in privinta lui si pentru ca nu vreau sa repet niste greseli.

Practic, in loc sa cumpar totul dintr-un loc, eu merg la mai multe magazine sa imi iau ce-mi trebuie, pe alese. E drept ca asta e si in natura mea de Geaman care se plictiseste repede, imi place sa umblu dupa chestii, pentru ca le apreciez mai mult decat daca vin chestiile la mine (zona mea de masochism).

Si atunci am nevoie sa citesc experientele voastre de viata, de reusita. Nu vreau povesti, sunt plina de beletristica, vreau adevaruri obiective.

Cum ati invatat sa cantariti si sa alegeti, caci in mod evident orice “pachet cu exclusivitati” vine si cu niste dezavantaje. Am nevoie sa stiu ca se poate si in real life…Care au fost criteriile? Au fost obiective sau ati simtit in stomac si restul a venit de la sine? Cum faceti sa se lumineze inca locul unde apare el (sau ea) – recunosc ca am citit asta undeva pe forum, si mi s-a parut absolut genial, am fost invidioasa sincer pe cea care scria asta, doar ca nu mai stiu cine si unde, ca citesc de obicei ce-mi sare in ochi.

Sunt un invatacel eager to learn... 

Multumesc.

Elena

 

 

 

 



#2
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 13 august 2013 - 10:01

Cred ca la JG te referi, la partea cu luminatul.

 

Am fost si eu in situatia ta, oarecum, si desi sunt Gemeni [:)] n-am avut niciun dubiu. Logic, poate ar fi trebuit sa meditez mai mult la alegere. Cel 'lasat' ma iubea pana la cer si inapoi, era frumos, inteligent, carismatic, familia mea deja il acceptase in sanul ei, totul era natural si simplu [:)] Si totusi, cel cu care am ramas... era 'the one'. Fara sa mai compar, fara liste cu pro / contra, fara sa ii supun la vreun test, fara sa fie la fel de simplu. Doar stiam.

 

Sunt multi ani de atunci, peste 10, si desi ma mai gandesc la celalalt (pur si simplu imi rasare in memorie, ma intreaba cei din familie, dau de el online - acum un an chiar mi-a trimis un mesaj cu 'te iubesc') nu am regretat niciodata.

 

Poate il mai poti astepta si pe al 4lea? [:)]



#3
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 13 august 2013 - 10:04

Eleni, oricum ar fi, esti o curajoasa [flo]



#4
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 13 august 2013 - 10:20

Cu care petreci cel mai mult timp?   

Eu as ramane cu cel pe care simt ca ma pot baza cel mai mult, pana la urma cred ca asta ramane.

 

sA mu scuzi, dar ,,pustache'' ala, dupa vreo 3 intalniri cu tine si inca vreo 3 jocuri de-a ,,frunza'' cu fii-ta cred ca se va plictisi. E prea mic, prea verde, are nevoie de alte experiente.

  

 

Sau poate cum zice rall poate tre sa vina nr 4.

Parerea mea de om resemnat care crede ca lucrurile bune nu sunt pentru mine.


Editat de anuscha2009, 13 august 2013 - 10:22 .


#5
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 13 august 2013 - 10:21

Eu nu cred ca sunt in masura sa iti dau un sfat, stau  ,,cu garda sus,, cam de aproape doi ani, dupa ce am nascut-o pe Sandra am mai cunoscut pe cineva ( cand avea ea 4 luni) daaar...mereu exista un dar nu a mers, nu a mers din vina lui fiindca nu avea incredere in mine si ,,ma schimbat,, cu alta.

 De atunci nu mai dau nici o sansa, deja m-am obisnuit cu fraza ,,te sun eu,, uneori ma suna ( dar nu raspund eu) alteori nu ma suna si decat sa ma vada fiica-mea ca sufar ba pentru unu ba pentru altul mai bine sa ma vada singura.

 

Stiu nu e ok sa fii singura dar eu una nu am nervii si rabdare sa investesc intr-un barbat care pana la urma ori se va plictisii de mine ori ma va insela.



#6
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 13 august 2013 - 10:28

eu nu as ramane cu niciunul dintre cei de care ais cris. Ca la fiecare ai gasit cateva probleme.

Nu stiu cum e la altii, dar la mine am observat ca atunci cand chiar imi place de cineva, nu mai are nici un defect, iar cand imi place dar e ceva acolo in subconstient, ma pot enerva/opri lucruri care mai de care mai tampe.

Spre exemplu, cand m-am indragostit de actualul...sot :))))) aveam 14 ani si el 18. era vara, vreo 40 de gradem la ora pranzului. Eram inc urtea scolii unde jucam baschet, stateam pe banca cu o vecina. EL juca baschet cu prietenul lui cel mai bun, un fel de Playboy frumos pe vremea aia. Vecina a zis 'bleaks, uite ce transpirat e EL, si uite cum i se vede burta'. Iar eu l-am privit ca in filme cu capul intr-o parte si un zambet cald si am zis oftans 'daa......' gandindu-ma ah, cat as vrea sa fiu cu el.

In acelasi timp erau mai multi care imi dadeau tarcoale(deh, adolescenta). Imi palcea de unul, dar l-am vazut mancand pufuleti si i-a ramas pe dinte o urma de pufulete. L-am placut pe altul care era super din toate pctele de vedere dar avea pielea de pe burta prea alba :)))))))) La altul nu mi-au placut caninii, la altul nu imi placea cum radea samd.

Din ce am trait eu pana acum, in momentul in care orice defect nu mai e vazut ca defect sau na, perceput, atunci e potential de relatie.

Daca gasesc ceva ce nu imi place e clar ca e un semnal de alarma.



#7
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 13 august 2013 - 10:31

Si eu care ma gandeam ca-s singura  [:)]

Eu nu simt ca as vrea sa fiu cu cineva...pe nici unul dintre cei cu care ma vad nu-l vad ca pe un potential partener, doar 1, care...coincidenta, e mai mic decat mine cu ceva anisori [:D] , tin insa prea mult la el, ca si prieten ca sa fac acest pas, l-as putea rani si nu vreau. Inca ma simt ca o corabie de pirati, care cucereste....banuiesc ca va veni timpul in care voi fi si cucerita....insa acum ma simt prea bine cu mine. 

Anuscha...astea sunt prejudecati. Eu am avut surprize neasteptat de placute de la barbati mai mici, sunt casnicii trainice si minunate care se consuma intre un barbat mai mic ca varsta si o9 femeie mai in varsta....nu stii tu nevoia unui strain ca sa pui etichete.



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 13 august 2013 - 10:40

Eiii...nu l-atzi intilnit inca...cind il vetzi intilni,vetzi sti,vetzi simtzi.

 

Neamtzul se bazeaza pe "bauchgefühl"(de.wikipedia.org/wiki/Intuition-iar nu pot da copy-paste)si sa titzi ca functzioneaza.Vetzi primi informatzia dorita de la propriul corp cind va fi el,in fatza voastra.

 

Dana



#9
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 13 august 2013 - 10:43

Eu sunt complet defecta, nu mi doresc asa ceva never ever, fac tot posibilul sa nu fiu pusa in situatia de a simti ceva.

Nu stiu cand imi va trece, dar stiu ca trebuie mult,mult,mult curaj pt asa ceva [pk]

 

Eleni, acolo unde vezi vreun defect, sa stii ca ala chiar este, si tu il vezi si nu va trece peste noapte.

Bine a zis cine a zis, ca niciunul din cei 3 poate nu e EL.


Editat de szivarvany, 13 august 2013 - 10:45 .


#10
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 13 august 2013 - 10:44

Si inca una din "filosofia personala"...o sa apara exact atunci cind te gindesti mai putzin,cind itzi doresti mai putzin.

 

Hai ca scriu pe bucatzele.

 

Eleni,sa nu fii invidioasa pe cei ce spun ca "s-a luminat in jur cind a aparut el".Cred ca la virsta si experientza de viatza pe care o avem,sansa ca sa se lumineze cind apare el...va fi redusa.

 

A nu s eintzelege gresit ,ca dragostea nu va mai fi.Sigur ca va fi...insa nu ca prima oara,ca la 18 ani.

 

O prietena de-a mea spunea la fel"nu simt fluturii aia in stoamac"insa...are o relatzia foarte buna,e fericita,implinita.

 

Dana


Editat de andacos, 13 august 2013 - 10:48 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -