Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Cum spui ce gandesti?


211 raspunsuri la acest subiect

#1
Eleni

Eleni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 11 iunie 2013 - 14:17

Cum spui ce gandesti?

 

Ani de zile am fost o muta. Nu spuneam cand ceva ma deranja. Eram intruchiparea diplomatiei prost intelese, sau ma gratulau ca si “diplomata” oamenii care de fapt abuzau de incapacitatea mea de a spune nu/ce gandesc/ce ma deranjeaza.

Apoi recent, post divort si dupa terapie, am avut o perioada in care tranteam cu furie exact ce gandeam. Fara ranchiuna, dar spuneam transant exact ce parerea aveam eu. Nu tam nesam ci daca avea relevanta intr-o discutie sau daca luam apararea cuiva care nu era prezent. Tonul face muzica mereu si incerc si acum sa nu fiu nesimtita... sper sa imi si iasa. Insa da, de cand spun lucrurilor pe nume, mi-e mai usor, sunt mai linistita si nu ma mai duc acasa cu bulbuci la gura de atata tacut.

Mai am insa momente cand nu spun ce vreau ca ma gandesc ca pot sa incerc si fac si ceva ce nu-mi place. Si nu-mi iese, e o porcarie, ma incarc negativ, ma frustrez, rezultatele sunt proaste. Si atunci imi zic degeaba ai gura mare daca taci in momente din astea. Trebuia sa fi zis nu, sa declin oferta.

 

Asa ca va propun sa dezbatem cum si cand spunem lucrurilor pe nume...

Si mai ales cum spunem cand ceva ne deranjeaza. O facem onest, in fata sau pe la colturi? Ne ridicam in plen sa combatem ceva? Sau asteptam sa si-o ia altul... cand exceptia devine regula si noi suntem din cei care respecta regulile... o lasam sa treaca? Chiar daca ne deranjeaza?

Eu sunt o Don Quijotista... tot sper sa mai rezolv din atitudini... sau macar spunand, pot sa nu ma mai incarc cu ne-spusul...

 

Sunt pe aici... sa zicem deci ce gandim!



#2
the_andreea

the_andreea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 11 iunie 2013 - 14:42

Buna.

Nu poti sa spui ce gandesti decat daca parerea ta coincide cu cea a majoritatii.In caz contrar,daca totusi indraznesti sa vii cu ceva diferit,devii persona non grata si te dai la o parte.Depinde ce fel de persoana esti.Daca nu tii la relatiile sociale,mai ales in anturajul respectiv e ok.Macar,vb ta, te eliberezi,pe moment.

 

In general,ma abtin,dar am si momente cand efectiv nu mai pot si-mi spun parerea sincera.Si apoi regret,pentru ca oricum nu face nici o diferenta.Si tot eu sunt dezamagita si mai adun si niste "etichete" fara de care chiar puteam sa traiesc.Serios!

 

[flo2] 



#3
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 11 iunie 2013 - 15:14

depinde de context. multi oameni spun neintrebati ce gandesc, ceea ce oricum e inutil.

"vai draga, ce rau arati azi!" cui foloseste asemenea parere? in afara de faptul ca ti-ai atras o antipatie, n-ai facut nimic bun.

 

as spune ce gandesc doar atunci cand mi-ar aduce vreun folos de vreun fel, sau tacerea mi-ar dauna intr-un fel sau altul.



#4
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 11 iunie 2013 - 15:31

Andreea,


Ca stiu de ce vorbesti.... Oamenii nu sunt toti la fel, unii sunt de treaba, altii nu; in general nu trebuie sa avem nici un fel de asteptari de la nimeni, cel putin e ceea ce am invatat eu de la viata...nu conteaza ce natie au oamenii... Pe bune, ti-o iei de la rude la fel de bine ca si de la straini, dar.... Daaca tu incerci sa face bine cuiva, fara sa astepti nimic, uneori si un zambet conteaza, si paote cateodata primesti unul inapoi, e fain nu? ..... Am trecut prin multe... Am devenit si eu putin un fel de Eleni, nu ma lupt cu morile de vant, dar cam spun ce nu imi convine sau mai bine zis nu ma pot preface, nu am prieteni pe langa mine, cunostinte da... Dar asa macar nu am dusmani....sotul mi-e cel mai bun prieten, in moment trebuie sa imi ajunga.


Cristina

#5
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 11 iunie 2013 - 15:33

Eu nu mint .

(in partile esentiale... [:)]  )

Dar de spus nu spun intotdeauna ce gandesc.

Cred ca pe undeva tot o protectie este pentru mine, ca si spusul adevarului.

Adica fac in principiu cum imi este mai bine, fie ca spun, fie ca nu spun ce-mi trece prin cap.

In ultimii ani, am inceput sa spun mai des ce gandesc. Cred ca este o modificare la capitolul "nu-mi pasa ce parere ai tu despre mine, daca am ceva de spus, spun". Bine, sa aiba un suport real, nu sa ma aud vorbind.

Sunt oameni care nu inghit adevarul in fata. Daca-mi sunt apropiati (de voie, de nevoie...), incerc sa ma abtin, mai ales daca-s oameni cumsecade.
 



#6
Eleni

Eleni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 11 iunie 2013 - 15:45

depinde de context. multi oameni spun neintrebati ce gandesc, ceea ce oricum e inutil.

"vai draga, ce rau arati azi!" cui foloseste asemenea parere? in afara de faptul ca ti-ai atras o antipatie, n-ai facut nimic bun.

 

as spune ce gandesc doar atunci cand mi-ar aduce vreun folos de vreun fel, sau tacerea mi-ar dauna intr-un fel sau altul.

Ramonika, ce spui tu acolo nu e o situatie de spus adevarul, e o rautate.
Dar daca ma intrebi in vreo zi cum iti sta rochia aia, si eu cred ca te face cat casa... ai vrea sa te mint? sau sa iti zic adevarul ca macar nu o mai porti altadata...



#7
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 11 iunie 2013 - 15:48

Eu spun...cum, depinde....daca sunt oameni apropiati mie, natural (de felul meu sunt vehementa si transanta), daca nu-s incerc sa spun astfel incat sa nu lezez (dar e al draq de obositor). Nu ma bag in chestiile care nu ma privesc si nu ma afecteaza...doar de dragul de a ma baga, in schimb in chestiile in care sunt implicata direct sau indirect, daca ceva mi se pare ca nu e ok, spun....acum depinde, daca de partea cealalta ai interlocutor de la care te astepti la care  "ästepti ceva", cu potential....eu cred ca e ok sa nu aduni frustrari, daca de partea cealalta am pe cineva de la care nu "ma astept" la nimic bun, prefer sa nu-mi bat neuronii, capul, gura. Fiecare avem personalitatea noastra, felul nostru....la multi nu place cum sunt eu, cum spun....dar nu e problema mea si cred ca asta ar trebui sa inteleaga ft multi, ca nu toata lumea place pe toata lumea si niciodata n-ai sa placi la toata lumea...dar asta iar, nu e problema mea  [:)]



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 iunie 2013 - 15:49

Nici eu nu mint!

 

Urasc minciuna si in real si in virtual!

 

Cind am de spus ceva ,spun intotdeauna,imi aleg cuvintele in general ,adica incerc sa fiu foarte diplomata,incer sa nu ranesc intentzionat(pentru ca adevarul supara si asa destul d emult [:p] )ca nu-mi aduce absolut nicio satisfactzie.

 

ramonika,cind spui cuiva "vai ce rau aratzi astazi"nu e dovada de sinceritate,ci de prostie ,spus clar sa raneasca.Trintita exact aasa cum ai spus tu,ca daca mai adaugi ceva..s-ar putea sa iasa varianta "comestibila"a a devarului.

 

Dana



#9
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 11 iunie 2013 - 15:59

Si eu spun in general ce simt ...subliniez  "in general" [:)] . Evaluez insa conjunctura, subiectii atinsi si e posibil sa mai si tac si sa ignor. 

 

Inainte sa spun, ma gandesc mult cum sa o fac, astfel incat trauma sa fie minima ... Am invatat in timp ca un lucru neplacut e imposibil sa il spui cu efecte pozitive, pozitiv este insa ca persoana vizata sa "auda" reprosul tau ... putini il vor aproba, de aceea eu nu am asteptari in sensul asta. Mie imi e suficient sa ma asculte pana la capat si sa se gandeasca la ce am spus astfel incat sa nu ma mai atinga a doua oara.

 

E greu sa reprosezi cuiva ceva ... daca o faci direct, prima reactie a acuzatului este sa se apere, sa vina cu argumente ca ipoteza ta e falsa si mai ales, sa iti demonstreze ca nici tu nu esti mai bun ... de aceea se ajunge de la o discutie despre un bob de porumb, la un lan intreg. Asa ca eu am gasit o alta abordare - ma ascund in spatele ironiei si a autoironiei. E cam pe la Ploiesti, exista sanse ca mesajul sa nu se inteleaga, dar macar nu mi se poate reprosa ca dau cu ciocanul si conflictul escaladeaza greu. Ideea este ca eu nu imi propun sa conving pe nimeni si nici sa mi se dea dreptate ... imi propun doar sa semnalez ca ceva ma deranjeaza si las la atitudinea celuilalt sa ma protejeze pe viitor sau nu ...daca nu ma protejeaza, inseamna ca nu ii pasa ... sau poate nu mi-a inteles mesajul. In ambele situatii cred ca pur si simplu nu ne potrivim.

 

Habar nu am daca e bine asa ca mine, mie doar mi se pare ca e mai eficient si cu victime cat mai putine ...

 

In exemplul cu rochia - eu nu as spune niciodata "rochia asta te face grasa", dar as spune "daca rochia asta ar avea niste pense la mijloc, ti-ar sublinia mai bine talia si te-ar face mai supla" ... imi dau seama ca e un mod alunecos de a spune ceva neplacut, dar, desi reputatia de "alunecoasa" are conotatii negative, parca tot asa imi vine sa procedez. [:)]


Editat de buflea, 11 iunie 2013 - 16:05 .


#10
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 11 iunie 2013 - 16:06

Eu cred ca e bine sa faca fiecare astfel incat sa isi asigure confortul si protectia si sa lase cat mai putine "victime". 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -