Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

autocolant pt. usi


30 raspunsuri la acest subiect

#1
Kikina

Kikina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 14 august 2006 - 12:28

Poate s-a mai discutat pe undeva, dar eu n-am gasit. Vreau sa-mi "infrumusetez" usile din apartament si un dulap mare de pe hol (poate si 2 comode). Initial, ne-am gandit sa le raschetam, degresam etc. si apoi sa le vopsim sau lacuim. Dar ma apuca groaza sa-mi fac iar mizerie in casa si sa o umplu cu mirosul ala de dizolvant (sunt dupa 2 luni de zugraveli si amenajari si nu mai am rabdare...).
M-am gandit, ca o alternativa, la autocolant. Va rog mult, daca ati folosit asa ceva, spuneti-mi si mie daca merita, daca se curata usor (nu se "scorojeste"?), daca rezista in timp, daca arata bine. Si, daca merita ca bani!
Mersi mult pt. orice raspuns.

#2
daniella4

daniella4

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 14 august 2006 - 18:30

Nu am folosit dar si pe mine ma bate gandul sa pun autocolant pe una dintre usi, asa ca sunt tare interesata de detalii.

Daniella si [copil] Alexis 18 nov 2004

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"

#3
GeorgetaR

GeorgetaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 14 august 2006 - 18:53

Am avut eu un raft acoperit cu un autocolant. Nu arata rau, dar trebuie sa ai grija cum il aplici sa nu ramana bule de aer. Eu zic sa iei mai putin si sa faci o proba pe ceva mai mic sa vezi daca-ti place cum arata.Daca ai grija sa-l lipesti bine nu se scorojeste. Nu stiu ce rezistenta are in timp, eu dupa aprox. un an am schimbat mobila si nu l-am mai pastrat.

[hopsieu]

#4
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 14 august 2006 - 19:59

Eu am imbracata in autocolant usa de la baie(ambele fete)si se mentine foarte bine(este de 6 ani)si nu au fost probleme nici cu umezeala din baie. Insa trebuie sa ai mare grija cand il lipesti, sa nu ramana bule de aer, eventual sa te ajute cineva cand il lipesti.

#5
noemi marian

noemi marian

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 225 mesaje

Postat 14 august 2006 - 22:45

Eu mi-am pus pe usa de la intrare si arata f bine.Se curata usor si nu ai pb.Cit despre bulele de aer...E greu sa-l lipesti si sa n-ai nici una.Cel putin noi n-am reusit si tot am mai scapat una-doua,dar le-am executat rapid:am intepat cu un ac f subtire.

Noemi

sari pe burta c-apa-i mica

#6
Kikina

Kikina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 15 august 2006 - 12:30

Mersi mult. Dar mai spuneti-mi: usile trebuie curatate cu ceva special inainte sau degresate? Si ati apicat colantul si pe canturi? (nu se "taie" in timp, pe la coltzuri?). Si banuiesc ca operatiunea s-a facut cu usile scoase din balamale, nu-i asa?

#7
nemary

nemary

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.723 mesaje

Postat 15 august 2006 - 12:44

am citit intr-o revista ca pt a lipi autocolant pe usi tb sa faci urmatoarele operatiuni: se curata f.bine usa cu smirghel mare, apoi se da cu un chit f.fin pt a acoperi eventualale gaurici, apoi se slifuieste iar cu un smirghel f.fin. dupa toate astea puteti lipi autocolantul.
vreau sa fac si eu oeratiunea asta la usa de la baie care acum e vopsita in alb si nu imi place deloc.

spor[biz]

o zi minunata,Mari

#8
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 15 august 2006 - 13:11

Ideal ar fi sa faci toate operatiunile de mai sus, dar eu n-am mai avut rabdare si a iesit bine si asa fara tot ce scrie acolo; si n-am mai scos nici usa din balamale. Am pus autocolant si pe canturi.

#9
bran

bran

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 15 august 2006 - 13:40

Ma gandesc si eu de ceva timp sa redecorez cateva usi.

Unde gasesc autocolant? Poate ma apuc weekend-ul asta de treaba...

Adriana


#10
Kikina

Kikina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 15 august 2006 - 13:51

Autocolant se gaseste pe la toate magazinele alea cu obiecte sanitare, lacuri si vopsele etc. Stiu ca exista in 2 variante de dimensiuni. La o prima vedere mi s-au parut, nu stiu cum sa spun, cam "artificiale" in imitarea texturii lemnului, dar cred ca pe usi arata bine. Nu stiu insa daca poti sa le tot speli dupa aceea, ca de murdarit, in special pe la zona clantzelor, cred ca tot se murdaresc. Sper sa nu se albeasca desenul. Ma bate gandul sa lipesc si pe comode, dar au atatea sertare de o sa-mi prind urechile tot lipind la fashiutze... Ah, si asa nu mai am chef de munci titanice [bang], incat as renunta la smirgheluitul ala care umple toata casa de praf. Dar, probabil, sotzu' n-o sa vrea sa sara peste asta, ca-i mai minutzios decat mine si mai... rabdator.


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -