Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

A mai construit cineva casa?(2)


151 raspunsuri la acest subiect

#21
maggda

maggda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 513 mesaje

Postat 06 februarie 2005 - 10:02

Buna fetelor,buna vreme pentru a studia proiectele ca la ce frig e nu-ti vine sa iesi din casa.La noi la Arad azi dimineata la 7 au fost -22 grade, mi s-a lipit mana pe poarta cand am venit azi dimineata de la servici. Mai scriu dupa-masa sau deseara, duminica placuta va doresc. Magda [ispita] si Bianca [zana] 6 ani

#22
oanaesn

oanaesn

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 06 februarie 2005 - 10:36

Sigur ca ne putem intalni, imi prinde bine si mie sa imi mai dezmortesc neuronii, ca sunt in cic de nu mai stiu cand. [:D] Noi am luat o casa veche, numai parter si vrem sa ii facem mansarda in primavara, asa ca si noi suntem in faza de proiectare. Eu scap mai usor diminetile, asa ca daca vrei, da-mi un pm.

#23
argo

argo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 10 februarie 2005 - 10:28

Da, chiar "chiul in masa", cum spune Crixia. Eu recunosc, am tot deschis pe aici, dar n-am fost in stare sa scriu doua vorbe. Oricum, sunt intr-o mare dilema, nu stiu daca sa mai cumpar un teren sau nu, pe care sa-l vand la anul, ca daca nu inmultesc cumva banii din banca, oha casa terminata, acum imi ajung doar pentru "la rosu" si un pic... Am auzit pareri cum ca "daca nu ai bani cu lopata, sa-ti ajunga pentru tot, de la un moment dat, cand ti se termina, iar casa e eventual la jumatate, devine un fel de aspirator de bani (casa), care te aduce la disperare". Voi cum ati facut, aveti toti banii pentru constructie? Sau daca nu, cum merge cealalta varianta? Andreea

#24
maggda

maggda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 513 mesaje

Postat 10 februarie 2005 - 12:09

Andreea pe unde ai tu dreptate.Hai sa-ti povestesc cum am ajuns noi sa construim casa.In urma cu 4ani tot cautam noi un apartament cu 4-5 camere la schimb cu 2 cat aveam noi.Citind ziarul am gasit un loc de casa in cartierul nostru, in zona buna, la 100m de soseaua principala deci aproape de tramvai sa zic asa.Ne-am urcat in masina si am venit sa-l vedem.Era o gradina iar proprietarii locuiau in casa de langa.Cereau 29 000 DM pe 713mp.Pe atunci la banii astia puteam cumpara apartament cu 4 camere cu garaj la et1 in blocul de langa unde stateam.Noi aveam acasa 900DM asa ca am batut palma la 26 000 DM[alcool][alcool].Noi aveam 2 masini, una nou nouta(o dacie break) pe care le-am dat-o in 5 000dm iar de restul 20 000 ne-au asteptat 1 an.Sa vezi tu atunci stress sa adunam banii.Am achitat locul dupa 1 an si am facut proiectul.Noi l-am desenat fiecare nivel si i l-am dat arhitectului.In primul an am facut fundatia si demisolul-10 000 euro.A fost ok, aveam banii.In anul urmator am facut parterul-8 000 euro din care 4 000 am luat imprumut din banca BRD pe 3 ani pt nevoi prsonale.Anul trecut am cumparat caramida pt etaj so sotul meu a zidit tot etajul ca ajunsesem la fundul sacului[bang][bang].Dupceam ridicat peretii etajului am vandut apartamentul cu 24 000 cat era pretul in aprilie si ne-am mutat la 1 iunie la parintii mei.Banii s-au dus repede, casa nu era gata.Asa ca am achitat restul de bani la BRD si am luat un credit ipotecar pe 10 ani de la BCR 10 000 euro.Bineinteles ca nu ne-au ajuns pt ca tot ce am facut anul trecut de la tavanul de la etaj, acoperis, garduri, geamuri, inalzire a costat 45 000 euro.Ne-am mutat in 12 noiembrie cu 6 000 euro datorie.Din 1 noiembrie am inchiriat demisolul unde isi desfasoara activitatea o croitorie in lohn si uite asa acum ne platim datoriile si incercam sa finisam in interior de la etaj in jos ca nu am reusit nimic in interior.Cam asta e povestea nostra.Oricum toti suntem f fericiti ca ne-am mutat si crede-ma ca nu m-as mai muta la bloc cu toata gresia si parchetul de acolo.Pe rand o sa le facem si aici ca nu fuge nimeni dupa noi[:D].Totul este sa rezisti cu nervii!! V-am povestit destul mai povestiti si voi Magda [ispita] si Bianca [zana] 6 ani

#25
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 10 februarie 2005 - 13:48

Andreea, zic si eu ca Maggda, ca niciodata socoteala de acasa... Si eu sunt cam in aceiasi situatie, pentru ca s-au cam terminat banii, iar aceatsa suma pe care am cheltuit-o pana acum, noi credeam ca vom pune si acoperisul. In curand cred ca vom recurge la un credit sau sa vindem masina, ramanand ca la finisajele finale sa vindem apartamentul. Racushoarele Cristina[indecis]& [:p] Alexia

#26
Deborah77

Deborah77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 10 februarie 2005 - 17:41

Mi-am prins urechile cu o chestie....noi o sa construim casa prin credit, si ne-am indreptat spre Volksbank, unde dobanda este de 8%. Sunt total paranoici cu conditiile, dar urmatoarea banca ca dobanda este Banc Post, cu 9%....diferenta de bani, la aceeasi rata, este de peste 4,000 EUR. Asa ca...va dati seama....preferam sa ne chinuim cu Volksbankul. Ei vor asa: ne aproba tot creditul pt care ne incadram ca venituri. Apoi, vin sa ne evalueze apartamentul pe care-l avem acum si il ipotecheaza. Or sa ne dea 75% din valoarea apartamentului (am estimat eu min 20,000) + banii nostrii de avans (15,000) trebuie sa ridicam casa pana la nivelul la care poate fi ipotecata. Ca s-o ipotecam, trebuie sa-i facem cadastru si s-o intabulam. cu 35,000 EUR ridicam casa, o tencuim, ii punem geamuri....si cu putin noroc ajunge si de acoperis. Ii putem face receptia la nivelul asta? ca fara receptie n-o putem intabula. Si daca ma trezesc la faza asta, cu un credit la care platesc rate, dar nu-l pot folosi pt ca n-am garantii; cu apartamentul ipotecat pe care nu-l pot vinde; si cu casa neterminata ....am pus-o original. Ce ziceti? merita sa ne chinuim sau renuntam la 4000 EUR si mergem la Banc Post unde lucrurile sunt muuult mai simple? Cine a facut pana acum receptie partiala si la ce faza de constructie?

#27
maggda

maggda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 513 mesaje

Postat 10 februarie 2005 - 19:19

Noi la BCR am luat mult mai simplu, de fapt f simplu.La acte am avut nevoie de adeverinta de salar, copie dupa cartile de munca si rata lunara sa nu depaseasca 30%din venitul pe familie.La 10 000 euro in 10 ani platim inapoi 15 000.Banii ni i-au dat in mana fara sa avem noi nu stiu ce suma.Pt banii astia am ipotecat casa(apartamentul era deja in casa :) ).Cand a venit expertul bancii sa evalueze casa , nu erau geamuri decat la demisol, nu era apa , caldura in casa, nimic, doar ridicata si acoperita si 3 geamuri.Tipul a evaluat-o la 105 000 euro.A trebuit sa o asiguram-200 euro pe an si am primit banii.Rata lunara este de 130 euro.In Arad noi am fost primii care am luat acest gen de imprumut in care ti-i da in mana si nu trebuie sa ai nu stiu cat la suta din suma si o caruta de acte. Magda [ispita] si Bianca [zana] 6 ani

#28
Deborah77

Deborah77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 11 februarie 2005 - 11:22

Pai, Magda...eu aici nu inteleg. El ca sa-ti ipotecheze casa, ti-a cerut cadastrul si intabularea, nu? Astea nu le poti obtine pana nu se face receptia constructiei. Eu asa am inteles.....Si mi se invarte capul. Avem tot dosarul de credit complet, doar ca nu stim inca la ce banca sa mergem. Si la Banc Post e f simplu, dar, cum am spus, pt o rata de 400 EUR/luna timp de 20 de ani ei ne dau cu 4,000 EUR mai putin. Suma care conteaza cand te apuci sa construiesti o casa. [bang][bang].

#29
maggda

maggda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 513 mesaje

Postat 11 februarie 2005 - 19:56

Deborah tocmai l-am intrebat pe sotul meu.Pt ipoteca declari casa la primarie, se trece casa in cartea funciara, primaria face receptia casei pana in faza in care este constructia dar nu o declari la finante.Oare m-am facut inteleasa???[alcool][alcool]La BCR nu ati fost de curiozitate?Daca nu ai priceput mai intreba-ma ca si eu sunt cam [batcap][batcap][batcap]la chestiile astea pt ca nu eu m-am ocupat de ele.La noi cu orice hartzogarai sotul meu e responsabil[cool], asa ca eu nu prea am tangentza cu chestiile astea. Magda [ispita] si Bianca [zana] 6 ani

#30
terry

terry

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 418 mesaje

Postat 13 februarie 2005 - 22:39

am citit prima parte a subiectului. buuun, sa trec la intrebari: aproape suntem proprietari de teren (spun aproape pt. ca nu s-au finalizat toate actele), care sunt urmatorii pasi? ce ati construit mai intai (gardul sau l-ati delimitat doar cu sarma si apoi ati inceput constructia)? imi raspunsese magda la mesajul postat la generale si de la ea am inteles ca intai l-a imprejmuit si apoi l-a construit. preturi arhitecti cunoasteti? multumesc! asta-i doar inceputul, adica primul tir de intrebari[:)] sa nu dati cu [zid][zid] in mine. sau mai bine dati ca-mi trebuie la casuta! pupici!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -