Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

A mai construit cineva casa?(2)


151 raspunsuri la acest subiect

#11
tata lu Toma

tata lu Toma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 589 mesaje

Postat 31 ianuarie 2005 - 15:59

Pai, daca faci scara catre pod si pui si geamuri in acoperis, ai cam modificat proiectul ... e deja P+1+M ... vlad

#12
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 31 ianuarie 2005 - 16:52

Da, inteleg, deci ma abat de la proiect, vrei sa spui!?
Dar, n-as vrea sa modific acoperisul, adica sa ramana la dimensiunea din proiect, doar in interior... vorba aceea:"inauntru-i...si afara e tot acoperis"[:D]

Am gasit niste sfaturi generaleAICI

Racushoarele Cristina[indecis]& [:p] Alexia



#13
argo

argo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 01 februarie 2005 - 16:45

[?]Dar ce, podul n-are voie sa aiba fereastra? Mai ales daca ii pui una (sau mai multe) gen velux (nu stiu cum se numesc[:I])? Ala nu mai e pod? Pana la urma, care sunt diferentele (structurale si arhitecturale) intre un pod si o mansarda?(inafara de inaltime) Luminati-ne si pe noi, va rog, oameni buni... Andreea

#14
argo

argo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 01 februarie 2005 - 16:56

Aaaa, uitasem, Crixia multumiri pentru site-ul postat, mi se pare util. Ai vazut ce scrie despre "regia proprie"? M-a pus putin pe ganduri, dar ma intreb daca cel care scria acolo nu cumva are firma de constructii...[;)] Am descoperit de unde trebuie sa iau aprobare pentru foraj put. Intr-adevar, de la Regia Apelor Romane, dar nu de la sediul central din Edgar Quinet, ci de la un alt sediu al lor, cica pe undeva pe langa Semanatoarea. Urmeaza sa ma interesez ce acte trebuiesc, daca mai intereseaza pe cineva, revin cu informatii... Andreea

#15
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 01 februarie 2005 - 17:20

quote:
Originally posted by argo
Aaaa, uitasem, Crixia multumiri pentru site-ul postat, mi se pare util. Ai vazut ce scrie despre "regia proprie"? M-a pus putin pe ganduri, dar ma intreb daca cel care scria acolo nu cumva are firma de constructii...[;)] Am descoperit de unde trebuie sa iau aprobare pentru foraj put. Intr-adevar, de la Regia Apelor Romane, dar nu de la sediul central din Edgar Quinet, ci de la un alt sediu al lor, cica pe undeva pe langa Semanatoarea. Urmeaza sa ma interesez ce acte trebuiesc, daca mai intereseaza pe cineva, revin cu informatii...Andreea
Si mie mi-a trecut ideea asta prin cap, dar ...In cautarile tale despre put, ia vezi AICI, poate gasesti ceva informatii sau adrese!N-ai gasit nimic pe net referitor la documnete necesare, poate au vreun site, cevaRacushoarele Cristina[indecis]& [:p] Alexia

#16
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 04 februarie 2005 - 18:17

Bine-bine... vreme rea, am inteles, dar chiar asa, se chiuleste in masa!?![q][:(][q] Racushoarele Cristina[indecis]& [:p] Alexia

#17
Vistiana

Vistiana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 04 februarie 2005 - 19:52

Mi-am dat seama ca la noua dimensiune(v-am spus la ce noi marimi ale camerelor ne=am gandit-si-ati zis ca astea-s bune-hihihi[;)])am ciupit din casoaia initiala 25-27m /nivel.Initial mi se paruse c-am facut mare isprava dar nu luasem in calcul omultime de chestii...(grosimea peretilor,hol,scara,debara)Deci dupa masiva restructurare[:D]casa in loc de 550m ar avea infima suprafata de 500m!As economisi zdravan la curent si gaze,nu-i asa?Oare mnerita sa mai modific proiectul?

#18
oanaesn

oanaesn

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 04 februarie 2005 - 20:52

Sa-ti traiasca bebelusul! Din ce spui tu, casa ta are suprafata utila 270 mp si construita 500 mp?!!! Ori tu omiti ceva, ori nu ai inteles bine, ori (sunt sigura) ilustrul meu coleg cu care lucrezi te cam pacaleste. Chiar daca te grabesti sa te muti in noua casa din cauza aglomeratiei din apartament, te asigur ca merita sa mai pierzi chiar o luna-doua, pentru a te asigura ca vei fi multumita de casa. Stiu cum e, si noi am stat doi adulti si doi bebelusi in trei camere si te inteleg. Si eu am cautat casa 6 luni, gravida si apoi lauza, dar a meritat! Daca te gandesti un pic, un apartament de bloc de 4 camere are cam 100 mp, deci fiecare membru al familiei tale are nevoie de un apartament doar pentru el?! Bafta!

#19
Vistiana

Vistiana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 05 februarie 2005 - 11:47

Oana,ai dreptate ca merita sa kmai intarzii decat s-o fac pe bajbaite.Eu la cei 270 m nu pusesem nici garajele nici garsoniera bonei si am inteles ca deasupra lor se mai"naste" un spatiu mansardat care se pune si el la numaratoare.Dar mi-ar prinde tare bine zau!parerea inca unui arhitect,eventual vazand planurile de arhitectura(le am).Daca nu idraznesc prea mult,poate ne intalnim... Te pup!

#20
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 05 februarie 2005 - 14:15

Esteeee! V-ati desmortit putin! Vistiana, cred ca Oana are maaare dreptate! incetisor, ca nu-i lucru de mantuiala! Eu zic ca fata de dorintele tale, casa are dimensiuni bune, kiar daca la prima vedere parea mare, dar asa si trebuie sa fie, mai ales la cate persoane ai spus ca vor fi acolo! Daca crezi ca sunt prea multe incaperi utile, atunci nu poti decat sa mai micsorezi demensiunea lor, dar nu renunta la ele. Racushoarele Cristina[indecis]& [:p] Alexia


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -