Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nasterea in apa!!!!!!


3 raspunsuri la acest subiect

#1
Monica-Elena

Monica-Elena

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 296 mesaje

Postat 04 decembrie 2004 - 10:30

As vrea sa stiu daca exista printre membrii acestui forum mamici care au nascut in apa, in romania sau oriunde in lume. Stiu ca la noi in tara se naste in apa la spitalul din Rupea - Brasov(in orasul Victoria s-a inchis sectia) si ca ar exista ceva tentative si la Spitalul Municipal din Bucuresti. Avantajele acestei nasteri ar fi dupa umilele mele cunostite: travaliul scade la jumatate, apa ajuta la inia o pauzarea colului uterin, protejeaza mai bine vaginul si perineul, asigura contractii uterine mai eficiente si o circulatie sanguina mai buna - asta in cazul mamei. La copil - nu mai exista socul major la nastere piticul isi face ieirea intr-un mediu asemanator celui din uterul matern. Dezavantaje ar fi diverse infectii daca conditiile de igienizare a cazilor nu sunt cele corecte. Astept parerile voastre pe aceasta tema. Monica, DPN 25 iulie 2005 dr DENISA PROTOPOPESCU Esentele tari se tin in sticlute mici.

#2
nerfani

nerfani
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 04 decembrie 2004 - 21:48

Draga Monica-Elena, Spitalul St. Joseph din Toronto tocmai isi construieste o sectie de maternitate noua care sa acomodeze si femeile care vor sa nasca in apa. Se pare ca se cere din ce in ce mai des aici nasterea in apa. Desi deocamdata numai moasele sunt cele mai flexibile si care accepta sa asiste femei care vor sa nasca in apa, toti doctorii recomanda dusul sau baia cu apa calda pe timpul travaliului ca metoda de ameliorare a durerii. Pentru mine singura parte negativa a nasterii in apa este ca nu poti primi medicamente contra durerii (eu sunt fan epidural).

#3
Viktoria

Viktoria
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 07 decembrie 2004 - 01:04

Draga Monica-Elena sa stii ca si in Austria se cere din ce in ce mai des nasterea in apa. Motivele fiind cele enumerate de tine mai sus. Eu la prima nastere doream sa o fac in apa insa din pacate era [baie]ocupata de alta mamica. o prietena de-a mea a nascut in apa si sa simtit foarte bine dupa aceea. Daca Dumnezeu imi ajuta in Februarie se va naste urmatorul nostru [copil] si imi doresc din inima sa nasc in apa. Asa ca iti voi putea povesti cum a fost experienta mea. O sarcina usoara

#4
Monica-Elena

Monica-Elena

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 296 mesaje

Postat 07 decembrie 2004 - 10:42

Viktoria astept cu interes sa ne povestesti daca vei naste in apa.Sarcina usoara in continuare si nastere usoara in februarie. Ar fi interesant daca am mai auzi si alte pareri, nu neaparat daca ati nascut in apa ci parerea voastra a viitoarlor mamici despre acest gen de nastere. Monica, DPN 25 iulie 2005 dr DENISA PROTOPOPESCU Esentele tari se tin in sticlute mici.


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -