Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

M-am hotarat........(adoptie) - partea a doua


146 raspunsuri la acest subiect

#11
terry

terry

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 418 mesaje

Postat 11 august 2004 - 19:33

multumesc mult liliana! pana ma hotarasc eu poate mai schimba si astia legea adoptiei si o fac mai usoara pentru noi, romanii, macar!

#12
Daria

Daria

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 11 august 2004 - 19:52

Dimpotriva terry, din ce am auzit eu despre legea noua situatia se ingreuneaza iar zilele trecute la radio am auzit ca desi se va aplica din ianuarie 2005 partea privind abandonul si decaderea din drepturile parinteste incepe sa se aplice inca de acum. De fapt legea abandonului nu mai exista si decaderea din drepturi se va face in urma unor anchete sociale si numai in conditii speciale iar parintii naturali vor fi prezenti chiar si in faza finala, la tribunal. Numai bine, Daria & Maria (3 ani) www.ldd.home.ro/MARIA.HTM

#13
liliana csaki

liliana csaki

    Membru junior

  • Moderators
  • 677 mesaje

Postat 11 august 2004 - 23:27

Asa e, legaea abandonului a fost abrogata dupa publicarea in MO a noii legi a adoptiei, care se va aplica incepand cu ianuarie 2005. Intradevar lucrurile se complica in sensul ca toate masurile ce se vor lua vor trebui sa fie incuviintate de instanta. Dpc-urile vor elibera in continuare atestatele si probabil vor facilita intalnirea parinte-copil, in rest tot ce inseamna alte masuri, plasament, incredintare, incredintare in vederea adoptiei vor fi luate cu acordul instantei. Chiar si in situatia in care se ia masura plasamentului de urgenta, in max. 3 zile DPC-ul trebuie sa sesizeze instanta cu privire la masura luata iar aceasta sa incuviinteze sau nu.Situatia va fi mai dificila din punct de vedere al timpului, in primul rand, la noi nu exista inca Tribunal pt. minori, asa ca totul va ajunge la instantele normale care se vor aglomera si mai mult. Cine stie, poate se vor trezi si vor mai modifica ceva, zvonuri exista. http://community.web...er/lilianacsaki

#14
terry

terry

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 418 mesaje

Postat 12 august 2004 - 00:24

pai si atunci CRA (Comitetul Roman de Adoptii) ce mai face? mi se pare o prostie sa fie de fata ambele parti in instanta. dupa logica mea, daca l-a abandonat ce o mai intereseaza pe mama biologica despre soarta lui. dar noi discutam discutii acum, ca tot va trebui sa ne conformam legii. si cum se va numi un copil parasit la nastere in maternitate daca legea abandonului a cazut? recunosc ca nu sunt in tema cu legislatia. la noi a mers totul snur si n-am intimpinat greutati (doar pb. cu numele pe care v-am relatat-o in partea I). am avut un mare noroc s-o gasim f.repede (la cateva zile de la eliberarea atestatului). pana s-o aducem acasa au trecut 10 zile, timp in care mergeam zilnic la ea sa o vad, sa o scot la plimbare, sa o hranesc (avea 7 luni atunci). de fapt, impropriu spus sa o hranesc pt. ca ea nu stia sa manance, dar asta e alta poveste.

#15
aissa

aissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.589 mesaje

Postat 12 august 2004 - 21:27

Fetelor, am inceput si noi demersurile pentru obtinerea atestatului, de fapt am inceput abea sa strangem hartiile care ne trebuiesc initial pentru depunerea cererii. De la DPC sect.5 ne-a zis ca ei au termen 60 zile sa solutioneze cererea noastra. Am niste intrebari: daca eu depun odata ce cererea cazierul care este valabil 30 zile, si ei au 60 zile termen, trebuie sa mai depun un cazier? Si, cea mai importanta: de cand incep eu sa caut copilul si unde? Imi da cineva o lista de institutii, de asistenti maternali? Eu am acces la date medicale si nu numai despre parintii copiilor? Va rog, daca stiti careva sa-mi dati si mie un raspuns. Am foarte mari emotii si as mai vrea sa va intreb ceva? Cand v-ati hotarat sa faceti acest pas nu au inceput sa vi se inmoaie picioarele de cate ori va duceti cu gandul la ce va fi? Ma tot intreb daca o sa ma descurc, cum o sa fie, daca o sa ma atasez repede? Gata ca bat campii! Va pup![dual] Aspiranta la statutul de mamica

#16
mimsi

mimsi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 12 august 2004 - 22:17

Aissa, cum ti s-au parut cei de la DPC sector 5? Ca si noi tot la ei vom ajunge. Sunt amabili, serviabili? sau niste hoaste carora le smulgi cuvintele cu clestele? O sa-mi fac curaj sa incep drumurile la ei in curand. Oana mm, nici o veste? Azi e joi! Ti-am tinut pumnii, nu ne lasa fara raspuns!

#17
meme

meme

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 13 august 2004 - 01:15

Aissa,Mimsi,multa bafta la inceput de drum!Poate ca acum vi se pare atat de departe finalizarea lui,veti vedea insa ca toate vor trece,incetul cu incetul si veti ramane in final cu sufletul plin de zambetul copilasilor vostri.Daca veti avea si putin noroc si tenacitate ,lucrurile s-ar putea sa nu dureze chiar atat de mult(noi am terminat toate formalitatile in mai putin de sase luni). Aissa,cazierul este valabil 3 luni,asa ca vei putea obtine linistita atestatul cu el.Daca esti perseverenta si destul de insistenta,poti obtine atestatul in termen mult mai scurt.Pe parcursul adoptiei va trebui insa sa refaci cazierul si poate chiar si certificatele medicale(valabile 6 luni). Nimeni nu va va pune la dispozitie nici o lista de asistenti maternali sau orfelinate.Va trebui sa dati voi sfoara in tara(puteti deja sa incepeti),prin randul prietenilor si al fetelor de pe forum care deja au infiat .Daca vreti,trimiteti-mi un PM,s-ar putea sa va pot ajuta. Bineinteles ca in primul rand ar trebui sa discutati cu asistenta sociala care va va prelua dosarul.Ea va poate pune in legatura cu colegele ei care se ocupa de asistentele maternale si de leaganele din sector.Noi am avut parte de o persoana foarte tanara,draguta si sufletista.Sper va aveti si voi acelasi noroc,nu toate sunt la fel.Pe Anca am gasit-o insa intr-un alt sector,in reteaua de asistente maternale ,cu ajutorul unei prietene care la randul ei a infiat o fetita acum cativa ani. In momentul in care veti lua copilul acasa,obligatoriu trebuie sa-i faceti toate analizele,sa obtineti si pentru el un certificat medical ,pe baza caruia sa dati o declaratie cum ca ati luat la cunostinta despre starea sa de sanatate.Despre parinti exista ,de regula prea putine informatii.Dar parerea mea este ca acest lucru conteaza prea putin.Multe persoane ne sfatuiau sa-i facem Ancai tot felul de analize genetice.Pentru un moment ni s-a parut normal,dar apoi,gandindu-ne la rece,am realizat ca nici copilului nostru natural nu i-am fi facut asa ceva.S-au intalnit atatea cazuri de copii cu probleme,nascuti din parinti absolut normali,in ciuda tuturor investigatiilor din timpul sarcinii.Exista un risc pe care ni-l asumam in momentul in care ne propunem,indiferent pe ce cale,sa devenim parinti.Cred ca cel mai important este sa fim optimisti si sa ne gandim ca prea mult ne-am dorit acesti copii pentru ca soarta sa fie cruda cu noi. Nu uitati,noi toate mamicile adoptive suntem alaturi de voi,cu un gand ,cu o informatie,cu un sfat.Asa ca mult curaj si la drum!

#18
aissa

aissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.589 mesaje

Postat 13 august 2004 - 11:23

Mimsi, eu nu am fost acolo, s-a dus sotul meu doar sa vada exact lista de acte care ne trebuie. Au fost foarte dragute, i-au dictat chiar cererea si i-au zis sa o depuna cat mai repede ca sa inceapa sa curga cele 60 zile. El nu a depus-o pentru ca nu avea nici copii dupa buletine la el si atunci i-au zis sa vina sa o depuna la secretariat. Atunci el a intrebat-o pe tipa cu care vorbise daca in ziua cand vine sa depuna cererea trebuie sa mai treaca pe la ea, moment in care i-a raspuns: eu stiu.... cum credeti dumneavoastra...." . Eu cam inteleg ca ar fi bine ca atunci cand oi avea documentele sa trecem pe la ea, cu ceva, sa se uite daca sunt bune actele si sa vedem ce ne mai spune. Asa, pentru inceput, i-au zis sotului meu ca nu ar trebui sa ne axam cautarile pe Bucuresti. Din acest motiv sper ca daca o "ungem" sa ne mai dea si alte sfaturi. Am insa o nelamurire in privinta certificatului medical. DPC ne-a trimis la policlinica de cartier (in cazul meu Rahova - Malcoci). Cei de aici au zis ca ni se elibereaza acest certificat de la secretariat, ne costa 350000 de persoana, dar in baza unui alt certificat/cerere pe care sa-mi scrie medicul de familie "clinic sanatos" si a examenului psihiatric. Nimeni nu a zis nimic de analize de sange. Mi-e neclar: fac o cerere, in care sa scriu ce, catre medicul de familie si el ma va trimite sa fac analize si ex.psihiatric si apoi ma duc cu asta la policlinica de cartier si imi dau certificatul? Mi se pare o plimbare aiurea. Daca stie cineva sa ma lamureasca, va rog. Medica mea de familie este in concediu medical, si spera ca abea saptamana viitoare sa inceapa serviciul. Pupici! Aspiranta la statutul de mamica

#19
aissa

aissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.589 mesaje

Postat 13 august 2004 - 11:31

Multumesc mult Meme pentru incurajare. Am sa tin stransa legatura cu voi toate, si va voi descrie fiecare pas. Pana acum am legalizat copiile care ne trebuie, cautam sa obtinem certificatul medical si sper ca intr-o saptamana sau doua sa depunem cererea. Doamna cu care a vorbit sotul meu la DPC s-a aratat de la inceput serviabila, si cred ca ne va ajuta. Sper ca va merge totul bine? Intrebare (sper sa nu va stresez): are vreo influenta faptul ca apartamentul meu este ipotecat ?(l-am luat cu credit de la banca si mai avem vreo 7 ani pana il achitam)Merci si o sa va invatati cu mine ca fac din tantar armasar si pun cele mai zapacite intrebari.[bang][bang][bang] Aspiranta la statutul de mamica

#20
meme

meme

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 13 august 2004 - 12:55

Aissa,pentru certificatul medical iti trebuie urmatoarele analize: -sange(hiv si sifilis); -plamani; -examen psihiatric. Pe baza acestor analize ,iti poti elibera certificatul medical de la policlinica de care apartii.Exista si policlinici particulare care fac acest lucru(analize,inclusiv eliberarea certificatului medical).


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -