Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Montignac: ce am mancat azi? (15)


138 raspunsuri la acest subiect

#1
adriana_mihnea

adriana_mihnea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 85 mesaje

Postat 01 iulie 2004 - 13:04

La treaba, slabutzelor!! Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.web.../adriana_mihnea

#2
Vio.N

Vio.N
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 01 iulie 2004 - 13:11

Inseamna ca eu care am halit ardei umpluti la ora 9 dimineata am festelit-o ,nu ? Ca nu e proteino-lipidic (are si legume)...[bang]

#3
Karina

Karina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 699 mesaje

Postat 01 iulie 2004 - 13:13

Multumesc Adriana !!! Eu in general folosesc otet de mere si ulei de masline la salate, dar acolo sint sigura ca si otetul si uleiul erau normale. bibilica, eu sper ca sa fi fost fara faina chiftelutele. Eu in general le faceam fara. Nu erau crocante... Cit priveste morcovul, uite ce mi-a tradus Otilia din versiunea ei de Monti in franceza: Ca in cazul cartofului, amidonul din morcov este sensibil tratamentului termic. Asa de sensibil incit daca morcovul este crud sau fiert poate fi considerat ca o glucida buna sau rea. Cind este crud, morcovul are un index glicemic de 35, ceea ce nu e mult. Consumarea morcovului in aceasta forma nu poate decit sa fie incurajata! In revansa, tratamentul termic are ca efect destructurarea amidonului sãu, ceea ce are ca consecinta marirea indexului sãu glicemic de o maniera importanta: 85. Este preferabil atunci sa ne abtinem a consuma morcovi fierti daca vrem sa pierdem in greutate. Paradoxal, consumind printre altele morcovi cruzi, cum ar fi morcovi rasi in salata, vom ajunge sa slabim! Contrar cartofului, morcovul crud este foarte bine digerat. Referitor la pastele integrale, uite ce scrie monti: "Cât despre pastele integrale, adica acelea fabricate din faina necernuta, vor putea face parte din alimentatia normala a Fazei II si va voi spune mai târziu în ce moment al zilei este mai convenabil sa le mâncati." zizica, n-am voie otet ?! asa e la Monti, ca eu n-am gasit. rosa, si eu am avut ceva pb cu indulcitorii, am cumparat de la Metro niste pastilute in cutie albastra Hermesetas scrie pe ele si sint facute in Elvetia. Sint pe baza de zaharina si eu ma impac bine cu ele. Dar cica in Canada e interzisa zaharina ca s-ar putea sa fie cancerigene, asa ca dupa ce le termnin iau altceva, cred ca pe baza de ciclamat. De asemenea nu asocia piinea (dar numai integrala fara zahar in compozitie) cu mezelurile si nici cu brinza grasa. Poti minca piine cu un iaurt cu 0,1% grasime. Eu in general prefer mezelurile mai scumpe, jambon, sunca etc, care nu au adaosuri. Nu prea le am cu salamurile... Sa vezi sa n-aiba nici faina, orez... stiu si eu ce mai poate contine. Vezi si fara ficat in faza I Karina+ [copil] Bogdanel

#4
adriana_mihnea

adriana_mihnea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 85 mesaje

Postat 01 iulie 2004 - 13:27

Karina, ai voie mey otet la Monty!! Am scris asta si pe ultima pagina din partea a 14-a!! E foarte bine otet de mere! Vio.N: ai dat-o in bara cu ardeii aia umpluti dimineata! [:p] Lasa ca inveti tu... Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.web.../adriana_mihnea

#5
prettysunshine

prettysunshine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 01 iulie 2004 - 13:27

Karina,la jambonuri ma refeream si eu,nu la salam,ca nici eu nu mai mananc de mult.Jambonul asta era de pui,dar cum am luat 300 gr n-am vazut de contine,sper sa fie bun,nici batonul mare n-avea vreo eticheta vizibila ca sa pot vedea din ce e facut. • Nu-i suficient sa-i iubim pe cei buni, trebuie sa-i iubim si pe cei rai, caci numai prin dragoste poate fi alungata rautatea din ei.(Henryk Sienkiewicz)

#6
adriana_mihnea

adriana_mihnea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 85 mesaje

Postat 01 iulie 2004 - 13:33

Eu mananc un salam uscat de la Aldis, salam Alpin, care uitati ce contine: - carne pulpa porc, carne pulpa vita, sare, condimente naturale (?), stabilizator, polifosfati, acidifiant, glucono-delta-lactona, conservant, nitrit de sodiu. Pare ok dpdv al zaharului si al amidonului, dar ce-o fi cu condimentele alea?! Voi ce ziceti? Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.web.../adriana_mihnea

#7
Andrada34

Andrada34
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 01 iulie 2004 - 13:44

Fetelee, este 1 iulie! O luna buna va doresc! Una frumoasa, zapacita, deosebita, in care sa va fie bine, sa fiti multumite, fericite, mandre de voi, ambitioase, hotarate, iubite..Subtirele. Voi inseva. Va pup ! PS: Meniul de astazi Dimineatza: ½ kg persici Pe la 10 – cealalta jumatate de kg de piersici:) Pe la 13.30: o salata cu rosii, castraveti, ardei+1 dovlecel ras, peste Pe la 18-18.30 – un kg de piersici, ca prea sunt bune si este suficient pt azi, ca luna s-a rotunjit deja:) Andrada34 PS Karina, sunt foarte incantata de vestile pe care ni le dai .In mod normal, daca analizele sunt bune, nu vad de ce ar fi suspect de ceva in continuare.Totusi, febra nu e normala si nici durerea de muschi, pe care ai mentionat-o…Well, sa vedem ce ai sa ne spui in continuare. Rosa_Sinensis [flo]Bun venit! Urmarindu-ne, sunt sigura ca ai “decoperit” multe secrete montignacesti[:)] si stai sa vezi ce multe au sa mai fie![:)] ramai alaturi de noi su sunt convinsa ca are sa fie foarte bine si ai sa fii incantata de rezultate. Adriana Buuuun.[flo]ai inceput sa te cumintesti! Gata,m-am linistit, ca ma speriasei ieri! [:)] Fug, am ceva de lucru, dar ma intorc cu un saculetz de raspunsuri:) Pa! PPS Montignac 15? mmmmm....harnicutze mai suntem, sa nu e fie de deochi! Bravo![:)][:)]

#8
prettysunshine

prettysunshine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 01 iulie 2004 - 13:56

Multumesc,Andrada34.Cum de rezisti tu aproape numai cu fructe?Ca eu nu reusesc,mi se face o foame dupa fructe! • Nu-i suficient sa-i iubim pe cei buni, trebuie sa-i iubim si pe cei rai, caci numai prin dragoste poate fi alungata rautatea din ei.(Henryk Sienkiewicz)

#9
Karina

Karina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 699 mesaje

Postat 01 iulie 2004 - 14:00

quote:
Originally posted by adriana_mihnea
Eu mananc un salam uscat de la Aldis, salam Alpin, care uitati ce contine: - carne pulpa porc, carne pulpa vita, sare, condimente naturale (?), stabilizator, polifosfati, acidifiant, glucono-delta-lactona, conservant, nitrit de sodiu. Pare ok dpdv al zaharului si al amidonului, dar ce-o fi cu condimentele alea?!
Adriana, condimentele cred ca sint OK, dar nu stiu ce e glucono-delta-lactona, prea seamana cu lactoza !!! Karina+ [copil] Bogdanel

#10
Karina

Karina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 699 mesaje

Postat 01 iulie 2004 - 14:11

Multumim Andrada pt. urari si tie la fel. Fetele, lamuriti-ma si pe mine, de ce a gresit Vio mincind ardei umpluti dimineata. Presupun ca nu sint facuti cu faina, nu ? Karina+ [copil] Bogdanel


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Astăzi, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -