Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Botez cu doua perechi de nasi


17 raspunsuri la acest subiect

#11
alinah

alinah

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 23 mai 2004 - 03:36

Fetelor, nu sariti pe mine [neand], sunt doar curioasa...de ce 2 nasi (sau perechi)?? S-au oferit si nu i-ati putut refuza sau asa ati dorit voi(de ce) ? La ce bun? Scuzati-mi [iartama] nedumerirea! Eu nasc la inceputul lui septembrie si habar n-am la cine sa apelez... Stiu ca nu e musai sa fie casatorit nasul/nasa...dar trebuie sa aiba copii??? Parca stiu ca nu... [flo]

#12
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 23 mai 2004 - 11:20

nu tb sa fie casatorit/i si nici sa aiba copii. De ce 2? pt ca ne sunt dragi amandoua perechile si mai multi copii nu avem :) Cristina

#13
l_carmen2003

l_carmen2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.996 mesaje

Postat 23 mai 2004 - 17:13

De ce 2 perechi? Pai, pt ca fratele meu a vrut musai sa ne cunune dar deja vorbisem cu altcineva, si asta a fost... iar a doua pereche - sunt nasii sotului meu, adica parintii nasului l-au botezat, si el l-a tinut in brate - au vrut si ei sa ne cunune, si daca nu s-a putut le-am promis ca primul copil il vor boteza ei... Si daca era sa ma iau dupa cati amici de ai nostri voiau sa imi boteze copilul... faceam nunta nu cumatrie. Uneori nu poti refuza, asa ca ne-am gandit ca mai bine nasi din familie decat straini, caci familia e familie, si asa nu mai e cu suparare printre prietenii nostri. Asa am gandit noi. Carmen si Alex

#14
alinah

alinah

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 24 mai 2004 - 03:45

Fetelor, multam' de raspunsuri [flo], caci eram cam incuiata [mariaj]...oricum ceva, ceva am ghicit eu...oferte multe care nu pot fi refuzate [bis] [pup] si sa va bucurati de [copil]

#15
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 27 mai 2004 - 09:37

Traditia spune ca orice persoana care vrea sa increstineze un copil o poate face , fara ca parintii sa se opuna. Deci daca cineva iti zice ca vrea sa-ti boteze copilul, bine este sa nu-l intorci. Acum fiecare cu traditiile pe care le stie. Fetita mea are 4 nasi de botez! 2 prietene ale mele care mi-am dorit foarte mult sa-mi boteze copilul, a mai vrut si sora sotului meu sa boteze si o verisoara, carora nu le-am putut spune NU. La toti numai bine!

#16
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 27 mai 2004 - 09:44

quote:
Originally posted by tinatache
auziti, da' oare eu sunt nebuna rau daca vreaus a cumpar singura hainutele si apoi sa imparta nashicile in doua si sa-mi dea banii? Eu nici nu tin neaparat sa mi le plateasca, dar daca asa "trebuie"... In schimb as vrea sa cumpar de aici ca sunt tare frumoase si mi s-a pus pata pe niste chestii. Plus ca nasele sunt din orase diferite si e cam greu sa mearga amandoua sa cumpere. Crisma o sa o ia una din ele din Ro., sau daca daca o sa avem pana la urma 2 lumanari, os a ia fiecare de pus la lumanarea proprie. Da, stiu ca la catolici nu se baga in cristelnita, adica stiam ca daca tot discutaram aici, am uitat. In cazul asta nu stiu cum sa facem transferul ca sa il tina amandoua... Cadourile si eu zic ca am sa iau identice. Ce mai e...? daca imi mai aduc aminte mai intreb. pupici. [pup] Cristina
Cristina, Nu cred ca este bine sa cumperi tu hainutele pentru botez.Fie ca nasele iti dau banii pe ele. Hainele noi pe care le aduc nasii la botez copilului simbolizezsa schimbarea din vechi (neincrestinat, pagan) a copilului, in nou( crestin). Hainutele cu care tu il imbraci pe copil cand il duci la botez, vor deveni vechi automat dupa ce preotul il boteza in crestelnita, iar nasele ( noii parintii spirituali ai copilului) il imbraca in haina noua! Asta mi-a explicat si mie un preot, si am observat ca se specifica si in slujba de la botez. Eu am botezat in februarie in bebe! Asta este valabil la ortodocsi. Asa ca lasa-le pe nase sa cumpere ce vor ele,(cate un set de haine fiecare) sa imbrace copilul cu cate o hainuta fiecare( pentru ca trebuie si sosete, papucei, si pe dedesupt ceva ) si ce le ramane, vor imbraca copilul si a doua zi la baita de mir, sau scaldusca, cand trebuie tot cu hainute noi imbracat! La toti numai bine!

#17
l_carmen2003

l_carmen2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.996 mesaje

Postat 27 mai 2004 - 18:29

quote:
Originally posted by petra
Traditia spune ca orice persoana care vrea sa increstineze un copil o poate face , fara ca parintii sa se opuna. Deci daca cineva iti zice ca vrea sa-ti boteze copilul, bine este sa nu-l intorci. Acum fiecare cu traditiile pe care le stie. Fetita mea are 4 nasi de botez! 2 prietene ale mele care mi-am dorit foarte mult sa-mi boteze copilul, a mai vrut si sora sotului meu sa boteze si o verisoara, carora nu le-am putut spune NU. La toti numai bine!
Draga mea, asa e, dar de multe ori simti ca e prea mult. Daca ai 20 de prieteni nu ii poti face pe toti nasi!!! ca asa vor ei... sau si mai grav, cum am patit chiar noi, din interes... Cand botezi sau cununi o faci in fata lui Dumnezeu... nu poti sa o faci de forma, adica doar pt un interes, sau ca asa e moda. Eu nu am refuzat niciodata sa botez, de cununat insa da, mi s-a intamplat odata cand pur si simplu nu imi placea de ei. As fi fost falsa daca spuneam da si in sufletul meu ... Vreau sa spun ca simti ca trebuie sa iti placa acea persoana, sa ai o afinitate cu ea. De aceea cred ca am procedat bine cand am ales nasii. La al doilea copil nu stiu cum voi face... Oricum, sa ne traiasca copiii si finutii! Numai bine, Carmen

#18
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 27 mai 2004 - 20:28

petra, mersi de sfat, dar noi botezam la catolici unde copilul nu este dezbracat/imbracat in biserica. I se toarna apa pe frunte si atat. Plus ca nu mai facem cu baie de a doua zi si alte chestii, pt ca venim, botezam si plecam. Sa zicem mersi daca o sa putem merge la o bere cu totii. asta-i :(( Cristina


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -