Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre gradinarit (5)


137 raspunsuri la acest subiect

#131
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 08 iulie 2004 - 06:55

Am si eu o trebare cu care sunt off-topic total, dar trebuie sa o pun . Oare de ce ne-au mutat subiectul de la "Discutii generale"?, aici la "Lectii si know how on -line"? , unde marturisesc ca nu am intrat aproape niciodata, si nu cred ca-i sta bine unui subiect de spre gradinarit acolo printre computere si alte de astea . In fine parerea mea este ca aici nu ne mai gaseste nimeni, si ar trebui mutat inapoi siubiectul unde era! Plizzzzz!! La toti numai bine!

#132
OtiliaLia

OtiliaLia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 08 iulie 2004 - 08:39

quote:
Originally posted by petra
Am si eu o trebare cu care sunt off-topic total, dar trebuie sa o pun . Oare de ce ne-au mutat subiectul de la "Discutii generale"?, aici la "Lectii si know how on -line"? , unde marturisesc ca nu am intrat aproape niciodata, si nu cred ca-i sta bine unui subiect de spre gradinarit acolo printre computere si alte de astea . In fine parerea mea este ca aici nu ne mai gaseste nimeni, si ar trebui mutat inapoi siubiectul unde era! Plizzzzz!! La toti numai bine!
Nu-i o problema mare de regasit - eu am linkul cu DC-ul pus direct pe "active", de ex. Nu umblu niciodata sa caut prin forumuri la subiecte. Imi afiseaza direct doar subiectele unde s-a scris nou de la ultima logare. Lia-S

#133
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 08 iulie 2004 - 14:46

Petra draga, nu mai fii suparata pentru mutarea subiectului. [flo]
N-are nici o importanta unde suntem... principalul e ca subiectul nostru exista. Asa fac si eu, dau click pe "subiecte active" si gasesc ultimele raspunsuri. Celelalte fete cred ca sunt plecate in vacanta de nu au mai scris nimic... Daca nu le trimitem mail cu linkul subiectului.

Mie mi-a cumparat azi sotul 3 Saintpaulia, doua mov si una roz. Am dat o cautare pe net si am inteles ca sunt violete africane?... Ce stiti despre ele?
Arata cam asa: http://www.jardins.c...aintpaulia.html

Sa va mai spun ca vroiam sa fac rasaduri de panselute si... nu mai gasesc plicul cu seminte! [bang]
Aveam doua plicuri cu seminte geante de Elvetia, unul l-am facut cadou cuiva si al doilea... a disparut!

In rest aici la mine e un viscol cumplit, totul a zburat de pe terasa, m-am trezit ieri pe la 6 dimineata si mi-am intrat toate florile care sunt in ghiveci, dar restul... e jale!
A zburat si toboganul, si tonela, mese, scaune, capacul de la piscinuta... Dezastru!
E o vreme urita de tot... intunecata.

Si ma lupt intr-una cu uriciosii aia de pucerons (paduchi de plante) cu sau fara aripi, sunt ca riia... Am dat si cu insecticid (unul bun, cica intra in seva plantelor si e si contra altor boli) si tot gasesc in fiecare zi armate intregi!!! Pina la urma am pus mult zat de cafea la baza plantelor si parca are mai mult efect. Mai sunt doar citiva rataciti.

Am taiat lavanda si am facut buchetele pe care le usuc...

Va [pup], astept noutati de la voi! [flo][flo][flo]

~Otilia&LaAdelita~ [fetita]


#134
joxy

joxy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 614 mesaje

Postat 08 iulie 2004 - 16:36

si eu.. si eu pe aici... Cum nu am timpul necesar sa parcurg cele min. 50 pagini ce au curs peste acest subiect, va intreb... Ce fac cu paduki de pe trandafirul japonez ? Am incercat cu : - apa + spirt + sapun ... combinatzie sau nu... - scrum de tzigare - spray Pokon (cica special) - pastila de tzantzari pusa in balconul inkis etansh.. ioc - nor catziva si pe urma iar... vreo solutie ? cu rezultate mai bune ? sar`na Cu respect, Florin Choose life

#135
diana904

diana904

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 08 iulie 2004 - 17:12

quote:
Originally posted by joxy
si eu.. si eu pe aici... Cum nu am timpul necesar sa parcurg cele min. 50 pagini ce au curs peste acest subiect, va intreb... Ce fac cu paduki de pe trandafirul japonez ? Am incercat cu : - apa + spirt + sapun ... combinatzie sau nu... - scrum de tzigare - spray Pokon (cica special) - pastila de tzantzari pusa in balconul inkis etansh.. ioc - nor catziva si pe urma iar... vreo solutie ? cu rezultate mai bune ? sar`na Cu respect, Florin Choose life
Satz spun ce am facut io anul trecut cind am primit frumusetze de trandafir japonez cu flori galbene si s-a umplut de paduki. I-am facut dus, zilnic...il bagam in cada, sub jet de apa nu f rece ci potrivita si ii spalam temeinic fiecare frunzulita. Mi-au mai murit plante pe care am incercat sa le salvez cu alte metode (Pokon, scrum etc)iar solutia asta, cu dusul a fost singura care mi-a trecut prin minte..oricum a scapat de paduki si face o multime de flori. vezi sa nu fie nici jetul de apa prea puternic...

#136
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 08 iulie 2004 - 19:21

quote:
Originally posted by OtiliaLia Nu-i o problema mare de regasit - eu am linkul cu DC-ul pus direct pe "active", de ex. Nu umblu niciodata sa caut prin forumuri la subiecte. Imi afiseaza direct doar subiectele unde s-a scris nou de la ultima logare. Lia-S
Lia si Otilia, si eu am puse subiectele preferate la "active" sau favorite, dar zau asa parca nu-i sta bine subiectului printre calculatoare si lectii tehnice. In fine, daca asa cred adminitratorii DC ca acolo ii era locul subiectului, acolo sa ramana! La toti numai bine!

#137
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 08 iulie 2004 - 19:27

quote:
Originally posted by Otilia Mie mi-a cumparat azi sotul 3 Saintpaulia, doua mov si una roz. Am dat o cautare pe net si am inteles ca sunt violete africane?... Ce stiti despre ele? Arata cam asa: http://www.jardins.c...aintpaulia.html
Otilia, Florile primite de la sotul tau sunt intradevar Violete de Parma. Despre ingrijirea loc tocmai s-a scris aici, dar ca sa nu mai cauti, iti zic, ca acestor flori le place lumina, dar sa nu bata soarele direct pe ele, sa fie udate pe pamant sau un farfurioara nu pe frunze, pentru ca se pateaza si putrezesc. Daca le gasesti locul potrivit, le mai pui si un pic de ingrasamant special pentru ele, te pot bucura cu flori mai tot timpul anului. Eu am o colectie intreaga si nu stiu daca in total pe an sunt 2 luni cand nu sunt foarte inflorite. Sunt frumoase si elegante, cresc repede. Daca le pui pe pervazul unui geam, sa au grija tot sa le rotesti din pozitia lor pentru a forma frumos coroana de frunze! Sa le pastrezi sanatoasa si sa ai parte de ele mereu inflorite. La toti numai bine!

#138
joxy

joxy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 614 mesaje

Postat 09 iulie 2004 - 12:27

Continuati/continuarea aici: Despre gradinarit (6) http://www.desprecop...?TOPIC_ID=28942 Cu respect, Florin Choose life


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -