Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

O singura biserica? (5)


179 raspunsuri la acest subiect

#1
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 16 martie 2005 - 15:33

1 2 3 4 [popa]

#2
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 16 martie 2005 - 19:00

[hia]

Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

#3
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 16 martie 2005 - 21:20

Am citit si eu cartea Monicai Fermo. Impresionanta schimbare, intr-adevar. Sper sa fie bine acum si sa fie maica la Ierusalim, asa cum si-a dorit.


#4
antoioana

antoioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 16 martie 2005 - 22:27

originally posted by Conchita
... voiam sa va intreb de cateva zile, dar nush de ce n-am indraznit: mai e vreuna dintre voi cu trecut ateu, asa ca mine? ca ma framanta o chestie- ramane ceva cinism chiar si dupa ajungerea la liman prin credinta? si daca da, cum se scapa? si pentru fetele care au crezut dintotdeauna, cand aveti indoieli, sunt asa fundamentale sau legate de detalii? cum depasiti momentele astea?....

Conchita, ce inseamna sa fii ateu? Ca trairi...Fiindca sa-ti spun: desi am crezut dintotdeauna in Dumnezeu, n-as putea spune ca nu am clipe de framantare, de indoieli, de cinism si altele chiar mai rele...Daca in capul meu apuca sa se inchege ceva de genul Dumnezeu nu exista, sufletul meu e apucat de o spaima ingrozitoare. Serios. Simt ca ma doare toata biata mea fiinta. Fara Dumnezeu totul imi pare absurd. Am de luptat cu diferitele credinte din jur, cu ne-credinta din jur(gen: acum suntem moderni, in secolul asta nu mai credem in povesti din biblie :()si mai ales cu mine insami. :(( Cum depasesc momentele astea? Prin rugaciune. Rugaciunea inimii. Unii preoti/ calugari spun ca nu e bine sa o spuna si mirenii de rand, altii sunt de parere ca rugaciunea inimii trebuie sa fie si la indemana celor obisnuiti, nu doar privilegiul(?)isihastilor...mai ales acum cand crestinismul are de luptat cu tot soiul de inamici. Asa...si mie-mi face tare bine. Imi da o pace pe care nu o obtin cu nimic din arta, din stiinta, etc...Cred ca rugaciunea face sa infloreasca in noi dragostea.
Aoleu, numai bine, fug la curs ca am intarziat...
Cu drag,
anto

p.s. Conchita draga, sa stii ca atunci cand vine postul ispitele sunt si mai mari. Doamne ajuta!



...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan...

#5
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 16 martie 2005 - 23:19

anto, rugaciunea inimii e bine sa o spunem cu totii, insa sub indrumarea unui duhovnic, pentru a nu fi inselati...



Doamne ajuta, fetelor![il]



acum am vazut cate sunteti din N Moldovei... iubesc asa de mult locurile alea... nici nu va imaginati... pentru tot, nu doar pentru manastiri:)




mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)


ajutati-l pe mihaita!

#6
roxana1974

roxana1974

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.060 mesaje

Postat 16 martie 2005 - 23:47

quote:
Originally posted by gandacelu
anto, rugaciunea inimii e bine sa o spunem cu totii, insa sub indrumarea unui duhovnic, pentru a nu fi inselati... Doamne ajuta, fetelor![il]acum am vazut cate sunteti din N Moldovei... iubesc asa de mult locurile alea... nici nu va imaginati... pentru tot, nu doar pentru manastiri:)
mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)
ajutati-l pe mihaita!
Gandacelu, cum adica sa fim inselatzi?"Fiecare pasare, pe limba ei piere..."

#7
vikinga

vikinga

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.892 mesaje

Postat 16 martie 2005 - 23:56

Ca vorbirati de alte grupari "crestine", eu am totusi ceva exemple care ma fac sa gindesc de 10 ori inainte sa deschid gura cu asa usurinta si sa zic ca dom'le toti sunt crestini si vreau sa fiu alaturi de ei. va zic sincer nu putem spune asta cu asa usurinta...
De ex prietena mea buna din liceu, e si ea membra pe forum poate o sa povesteasca ea mai bine decit mine cu toate ca stiu ca si acum i se face rau pur si simplu numai sa-si aminteasca, a fost ademenita intr-o astfel de secta. Sa nu priviti cu usurinta si oarecare simpatie ca na..doar poarta batic, fuste, nu se rujeaza, maninca vegetale sau mai stiu eu, ca povestea e mult mai lunga decit atit. O fata desteapta si rafinata dar uite cum a fost prinsa pe picior gresit in tineretile ei si hop a cazut numai buna in grupul lor. Nimeni nu se putea intelege cu ea, era schimbata total, familia ingrijorata ca dincolo de aparentele alea de "fata cuviincioasa" totusi se simtea ca cei din grupul carora li se alaturase sunt pe aratura dea binelea. Si uite asa eu, singura prietena in care mai avea incredere, de dragul ei m-am infiltrat si eu acolo, am fost la intilniri de ale lor, incercam sa arat ca sunt de-a lor si pina la urma am avut "privilegiul" sa particip si la un fel de mare intilnire a lor, unde venisera oameni de prin toate colturile tarii si unde l-am intilnit si pe seful lor spiritual. Cu care am avut si o mica discutie asa ca noua "convertita". Toate astea de dragul ei, stiam ca numai daca pot fi acolo, pot sa-i arat ca sunt lucruri anormale. Si uitati-ma pe mine care imi place sa fiu cocheta si aranjata si mai ales la anisorii aia imi ardea numai de moda, rujuri, tocuri inalte si alte dichisuri, cum a trebuit sa-mi pun batic in cap, stearsa oja, stres rujul, fustele lungi pina in pamint, mincam la marea intilnire a lor piine cu rosii cind eram lesinata numai la gindul de o pizza si coca cola, na ca tinerii[:D]
Ei si ce mi-a fost dat sa vad acolo, n-am timp sa va explic..Spalare de creiere! Mai da nu stiu cum le place oamneilor sa fie prostiti asa! Nu pot intelege si basta! Si erau la fel femei cu copii si tare m-a socat sa le vad asa inconstiente. Si de asta zic eu ca, aparentele de credinciosi crestini pot insela atunci cind arunci asa o privire din afara si putem zice asa in modernismul nostru "ei si ce, au dreptul, sunt la fel de credinciosi". Nu nu nu.... In interiror lucrurile put rau de tot! Dupa acea intilnire am avut dovezile calde si la lumina zilei si astea au convins-o de greseala facuta. Am fugit in acea noapte cu ea, norocul meu ca imi ascunsesem bine un telefon mobil si ceva bani. Ne intorceam de prin muntii din jurul Devei pina la galati..! Ce frig, ploi umede si frica am tras de unele singure pina sa ajungem in deva sa luam trenul. Acasa!
Si apropo de evanghelistii de aici. Unde locuiesc e un loc turistic care de prin anii 70-80 a atras multi homosexuali si lesbiene, pt ca a fost intotdeauna asa un loc mai "openminde", libertate la maxim , alte conceptii. In sfirsit acum aici nr cluburilor pt ei e la fel de mare ca celelalte. E ceva foarte normal sa vezi 2 barbati sarutindu-se pe strada, tinindu-se de mina, asa e cam peste tot n-ar fi asa o noutate, numai ca aici e densitatea astfelor cazuri covarsitor de mare. Si la fel casatoriiile cuplurilor homosexuale in bisericile evangheliste de aici. Am vazut de citeva ori cum ieseau mirii, am cunostinte care au si "cununat". Apoi duminica seara sunt la bisericile evangheliste seri-cinema, se ruleaza filme vechi, nu stiu tematica, vad afise cu ce grupuri vor mai cinta sau vor avea un mic show.
Acum tragind linie in mintea mea zic asa: nu am nimic cu homosexualii, am multi cunoscuti, dar totusi nu accept casatoria lor(vai de m-ar auzi sotzul m-ar face iar comunista[mariaj]), sectele si alte grupari care par crestine pur si simplu ma revolta de la stomac.Iar evanghelistii probabil sunt crestini, dar mult prea diferiti de noi. Am fost si eu in bisericile evangheliste de aici, absolut nu m-am simtit confortabil, mi se parea ceva asa fals. Si picutrile abstracte de acolo chiar imi dadeau un sentiment asa de nod in stomac. Am prieteni evanghelisti, nu ii vad altfel, ii iubesc la fel de mult; dar da, ca sa o zic drept, ma consider mai aproape de cuvintul lui Isus fiind ortodoxa. Iar de catolici asa cum se spune peste tot, chiar si din afirmatiile mai marilor ortodocsi si catolici suntem foarte apropiati in crestinism. Cu ei pot spune din toata inima ca da ma pot ruga impreuna.

Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003)
"Love like you've never been hurt and dance like you do when nobody's watching."


#8
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 17 martie 2005 - 10:17

quote:
Originally posted by roxana1974

Gandacelu, cum adica sa fim inselatzi?




poti fi inselat de semne, aparitii, lumini care pot sa nu fie de la Hristos (chiar daca par asam chiar daca Il vezi pe Insusi Hristos - ci de la diavol care, vrand sa ne arunce in mandrie, ia diferite chipuri (si in vise e la fel)

cum noi nu suntem atat de sfinti incat sa putem face aceste deosebiri, e bine sa ne aflam sub indrumarea unui duhovnic, sa nu ne "ratacim", sa ne pierdem mintile, sau sufletul, inchinandu-ne din greseala diavolului (sunt plina cartile duhovnicesti - paterice, vieti de sfinti - de astfel de experiente)



as fi scris mai mult,dar cred ca e mai bine sa nu mai discutam la nivele asa de inalte, pentru ca putem gresi, hai sa vorbim, vorba conchitei, doar din experientele noastre, da?!:)




mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)


ajutati-l pe mihaita!

#9
antoioana

antoioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 18 martie 2005 - 06:02

quote:
Originally posted by gandacelu

anto, rugaciunea inimii e bine sa o spunem cu totii, insa sub indrumarea unui duhovnic, pentru a nu fi inselati...

Doamne ajuta, fetelor![il]




Gandacel, [flo]. Nu stiu cum de am uitat sa mentionez un lucru atat de important![bang] Cred ca este vital sa ai un duhovnic bun. Eu sunt tare norocoasa la capitolul asta si am sprijin la nevoie.
Numai bine!
anto

...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan...

#10
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 18 martie 2005 - 07:56

ati scris foarte frumos si intelept si va multumesc pentru raspunsuri, mi-au incalzit inima si am sa va urmez sfaturile. [flo]

acum, intrebarea mea e, ce facem cand nu avem de unde sa luam duhovnic? scriem pe forum, stiu. :-) nu mai spunem rugaciunea inimii?

legat de unire, zilele astea am avut numai ganduri pro, dar dintr-un motiv diferit: mi-as dori ca Pastele sa fie dom'le in aceeasi zi si la unii, si la altii! am ajuns sa sarbatorim Pastele cand cade la ei si doar sa mergem la biserica la al nostru, e total aiurea. am pe soacra neortodoxa :-) venita special pentru eveniment, no voi cum va descurcati in situatiile astea? cum ar fi bine sa procedam?

si sa stiti ca se simte ca e Postul Pastelui, e asa o pace si o tihna in jur, tare frumos. va doresc si voua la fel. [flo]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -