Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre gradinarit (3)


144 raspunsuri la acest subiect

#21
Andreutza

Andreutza
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 27 martie 2004 - 19:40

Afurisitii de paduchi verzi se numesc afide si intradevar iti trebuie mai multe tipuri de insecticide(pentru ca se dau pe grupe de plante). Afidele sunt foarte mancacioase si stricatoare. Poti intreba la vreun magazin sau cum spune petra la o firma pentru ca nu stiu ce se gaseste pe la voi in materie de produse.[bang] Succes! Cu drag, [pup] [mamica]Andreea & [copil] Octaveatza

#22
Gabbriela

Gabbriela

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.385 mesaje

Postat 28 martie 2004 - 00:17

Thank you fetelor, o sa aut o firm acare se ocupa cu exterminarea paduchilor atunci :), darsa shtitzi voi ca nu de la gradna mea a inceput toata treaba, in primi ani a fost foarte bine shi roditoare dupaia vecinu de langa mine a adus ceva pomi fructiferi shi ce sa va zic ca urmatorul an shi el se plangea de paduchi shi shi eu, eu crde ca shi el trebe sa ishi trateze gradina ca de la el imi vine mie baiu... i-am zis de cateva ori sa o stropeasca zi imi raspunde, "Nu am timp ca eu lucrez, nu stau casa ca tine" . Na raspuns, shi pt el eu trebe sa nu am recolta... o sa incerc totushi sa scap de paduchi dar daca ii revin vai de el vecin daca nu ishi trateaza shi el paduchi verzi. Gabbriela & Julian [bibe] http://f2.pg.photos....ela_h/my_photos

#23
Andreutza

Andreutza
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 28 martie 2004 - 16:29

Gabriela, tratamentele se repeta periodic. Daca le faci asa cum trebuie mereu, tu vei scapa de paduchi iar vecinul ii va pastra pe ai lui. Asta este vestea cea buna! Cea rea este ca nu se face un singur tratament. Cu drag, [pup] [mamica]Andreea & [copil] Octaveatza

#24
Gabbriela

Gabbriela

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.385 mesaje

Postat 29 martie 2004 - 01:02

Andreutza eshti sigura ca daca eu fac trataent regulat la plante o sa scap de paduchi vrezi shi nu o sa mai am probleme cu ei? O sa incep tratamentu pt paduchi, shi o s avad cum merge treaba, daca nu scap de ei smulg toate vegetalele shi florile hsi pun ciment sa vad pe ala cine il mai manca Gabbriela & Julian [bibe] http://f2.pg.photos....ela_h/my_photos

#25
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 29 martie 2004 - 05:24

quote:
Originally posted by Gabbriela
Andreutza eshti sigura ca daca eu fac trataent regulat la plante o sa scap de paduchi vrezi shi nu o sa mai am probleme cu ei? O sa incep tratamentu pt paduchi, shi o s avad cum merge treaba, daca nu scap de ei smulg toate vegetalele shi florile hsi pun ciment sa vad pe ala cine il mai manca Gabbriela & Julian [bibe] http://f2.pg.photos....ela_h/my_photos
MAi Gabriela, da ce te-ai suparat! cam radicala masura! Nu se poate sa nu scapi de invadatori, aia in USA, unde sunt atatea chimicale, poate mult prea multe! La toti numai bine!

#26
Andreutza

Andreutza
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 29 martie 2004 - 20:24

Cu siguranta ca scapi si fara ciment! [pup] [mamica]Andreea & [copil] Octaveatza

#27
Cleomax

Cleomax

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 29 martie 2004 - 21:13

incearca mai intai cu gargarite (lady bugs), pe care le gasesti de cumparat la orice nursery. daca nu dispar de tot aphidele, poti folosi urmatoarele solutii: 57 % malathion emulsifiable concentrate 5% malathion dust thiogard 3 safers insecticidal soap este important sa dau cu spray mai ales pe partea inferioara a frunzelor, acolo unde se ascund ele si se formeaza un fel de bubble unde patrunde mai greu solutia. eu am mai rezolvat si cu solutie de apa si detergent de vase+ gargarite, asta daca vrei sa ai gradina 100% organica. daca insa ai folosit deja ingrasaminte chimice, nu mai conteaza [:D] bafta! ps/ operatia asta se face cam o data pe saptamana, pentru ca te vor reinfesta de la vecinul cu pomi si nu numai. ar trebui sa incepi tratamentul cand plantele sunt tinere.

#28
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 29 martie 2004 - 21:23

Fetelor, sunt moarta de oboseala, am plantat anemone... 200 la numar! [alcool] Uf, ce gimnastica mai e si gradinaritul asta! [aerob] Sper macar sa am flori frumoase la vara! [flo][flo][flo] [pup] ~Otilia&LaAdelita~ [fetita]

#29
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 30 martie 2004 - 02:08

quote:
Originally posted by Otilia
Fetelor, sunt moarta de oboseala, am plantat anemone... 200 la numar! [alcool] Uf, ce gimnastica mai e si gradinaritul asta! [aerob] Sper macar sa am flori frumoase la vara! [flo][flo][flo] [pup] ~Otilia&LaAdelita~ [fetita]
Dar de unde te-au napadit atatea anemone?Otilia draga? Sunt multe pana le numeri, dar sa le mai si platezi!DAr macar o sa fie frumos la vara la tine si cine se v-a mandri cu ele. Macar sunt perene? sau la anul o iei de la capat? Eu sunt cam suparata pentru ca nu prea apuc sa ies si eu in gradina pentru ca ploua apropape zilnic si cand este frumos, nu pot face nimic pentru ca este ud pamantul. Azi am vazut ca mi-au inflorit 2 branduse(crocus) galbene. Sunt asa de mici ca numai floarea se vede, frunzitele mai deloc. Sunt ca 2 stelute galbene! La toti numai bine!

#30
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 30 martie 2004 - 02:35

quote:
Originally posted by petra
Dar de unde te-au napadit atatea anemone?Otilia draga?Sunt multe pana le numeri, dar sa le mai si platezi!DAr macar o sa fie frumos la vara la tine si cine se v-a mandri cu ele. Macar sunt perene? sau la anul o iei de la capat?
Petra draga,M-au napadit anemonele...[:D] ca am cumparat eu o suta si apoi am mai primit inca o suta cadou la o alta comanda... Si vrei sa-ti spun? Sunt si frumoase (in poza, ca in gradina nu stiu). Sper ca nu le-am plantat prea adinc si or sa reuseasca sa infloreasca, dragutele :)))Sunt anemone de Caen. Ia uite-le:
Imagine postata
Ce zici? Sunt melanjate culorile, de abia astept sa le vad in gradina!Eu cred ca o sa le am in fiecare an, ca sunt bulbi... Cel putin asa sper. Si de plantat, le-am plantat asa: am sapat, am pus pamintul deoparte, apoi am presarat un strat de pamint (ca sa fie usor si sa se poata forma radacinile), am aranjat bulbii, am pus nitel pamint cu ingrasamint pe ei, i-am udat si apoi am pus pamintul sapat la loc si iar am udat. Normal era sa ii plantez la 5-8 cm sub pamint, dar n-am stat cu cm in mina... Acum ma rog si eu sa-mi infloreasca, ca de slabit sigur am slabit astazi cu cita aerobica de gradina am facut ;)[pup] ~Otilia&LaAdelita~ [fetita]


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -