Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Amniocenteza - heeeeelp !


34 raspunsuri la acest subiect

#1
BLUE ANGEL

BLUE ANGEL

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 677 mesaje

Postat 18 martie 2004 - 13:03

Trebuie sa fac amniocenteza ... pe langa frica pe care o port in suflet , mai am cateva nelamuriri ... daca mai este cineva care a facut aceasta analiza la dl. dr. Albu Dinu as dori sa-i pun cateva intrebari ! sunt programata maine la Spitalul Giulesti ... va multumesc din suflet ! blue

#2
eli

eli

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 399 mesaje

Postat 18 martie 2004 - 13:11

Vezi ca este un subiect la "Discutii generale" in care sa vb tot de amniocenteza http://www.desprecop...?TOPIC_ID=23305 Mult succes si sa dea Dumnezeu sa fie totul bine! "Daca stai sa ii judeci pe oameni, nu mai ai timp sa ii iubesti." [:)] Eliza, [gravi] in 17 saptamani

#3
BLUE ANGEL

BLUE ANGEL

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 677 mesaje

Postat 18 martie 2004 - 14:01

multam Eliza ! pupici

#4
mel_g

mel_g

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 18 martie 2004 - 14:07

De ce trebuie sa faci amniocenteza? Mel

#5
BLUE ANGEL

BLUE ANGEL

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 677 mesaje

Postat 18 martie 2004 - 14:20

offfff ptr. ca mi-a iesit Triplu Test pozitiv ... adica mari sanse sa fac un bb cu Trisomia 21 (Sindrom Down)..ma bufneste si plansul ...sunt tare infricosata ..chiar daca multa lume imi spune ca e bine sa o fac ... sa-mi tineti pumnii maine ... eram nelamurita cu niste amanunte legate de costuri ... pupici pe la burici la mamici blue

#6
night_elm

night_elm
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 18 martie 2004 - 15:13

salut nu stiu daca ai aflat ceva date p[ana acum dar hai sa-ti spun ce stiu eu. am facut amniocenteza acum o luna din acelasi motiv: risc 1/70 de trisomia 21. 1. eu am facut recoltarea la spitalul polizu la dr. Magda Petrache. Asta nu m-a costat nimic, doar "atentia" pentru doctor. Procedura in sine dureaza 2 minute si NU este dureroasa. Mai mare este stresul. 2. Lihidul amniotic a fost trimis la analiza la Genetic Lab (care este cabinetul dr. Dinu Albu de la Giulesti) iar analiza a costat 5 milioane, rezultatul in trei saptamani 3. dupa 3 saptamani, desi riscul de down era mare (1/70 la cei 29 de ani ai mei) rezultatul a venit OK Nu te impacienta prea tare cu asta - amniocenteza nu este riscanta si, crede-ma, nici dureroasa - sunt sigura ca rezultatul va fi bun - triplul test este recunoscut ca avand o mare rata da fals pozitiv (adica desi rezultatul este pozitiv poate fi fals) - dupa peripetiile prin care am trecut eu (si, crede-ma, au fost majore: cu minciuni, scuze jalnice, cosmaruri, plans, tot ce se poate mai rau)am senzatia ca sunt niste interese la mijloc. Fa-mi surpriza si spune-mi ca Genetic Lab nu are nici o treaba desi... Crede-ma ca stiu prin ce treci, cate intrebari si framantari si, desi toti iti spun ca esti Ok si ca nu trebuie sa faci amniocenteza nu poti sta linistita decat cand vei afla care este rezultatul. Eu, dupa aprige framantari, am luat decizia sa o fac si acum sunt foarte linistita. Stiu ca e greu, dar crede-ma ca nu asa cum iti inchipui si mai ales gandeste-te: o sa treaca. Si inca repede. Apoi o sa fii din nou om Iti tin pumnii si daca mai ai intrebarila care iti pot saspunde, te astept. Bafta si fii barbata, zoe!! night_elm viata-i scurta... daca nu putem s-o facem lunga, macar s-o facem lata

#7
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 18 martie 2004 - 15:18

care e treaba cu Genetic Lab????
quote:
Originally posted by night_elm
... - dupa peripetiile prin care am trecut eu (si, crede-ma, au fost majore: cu minciuni, scuze jalnice, cosmaruri, plans, tot ce se poate mai rau)am senzatia ca sunt niste interese la mijloc. Fa-mi surpriza si spune-mi ca Genetic Lab nu are nici o treaba desi... ...
Marina

#8
pisi-pis

pisi-pis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 18 martie 2004 - 15:36

Blue, mult, mult, mult noroc, si suntem alaturi de tine!

#9
cristalina

cristalina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.865 mesaje

Postat 18 martie 2004 - 15:44

Multa sanatate si sa auzim in curand numai vesti bune![flo] Iti tinem pumnii!!! Monica [gravi] 22+ saptamani

#10
calibra

calibra
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 18 martie 2004 - 15:59

si eu am facut amniocenteza cu dr. albu , la maternitatea giulesti mi-a recoltat si rezultatul mi-a venit de la genetic lab care-i laboratorul lui. iti pot confirma ce ti-a scris si night_elm nu e dureroasa recoltarea in sine, e stresant sa astepti rezultatul.te va pune sa iei augumentin 5 zile dupa. pe mine m-a costat aproape 8 milioane asta vara, am inteles ca acum e vreo 10 mil. bafta multa si daca mai vrei vreo informatie trimite un pm.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -