Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum vopsim si incondeiem ouale? Sfaturi.


84 raspunsuri la acest subiect

#1
Marianar

Marianar
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 10 martie 2004 - 17:33

Arta traditionala a incondeierii oualelor de Pasti ramane apanajul catorva initiati, si ca atare, inaccesibila "crestinilor de rand", in...randurile carora ne numaram si noi. Totusi, acest lucru nu ne impiedica sa recurgem la solutii alternative, mult mai usor de abordat in practica si cu o "finalitate estetica" cel putin multumitoare. OUA MARMORATE Avem nevoie de: -oua; -foi de ceapa rosie si alba; -un manunchi de fire de iarba; -marar, patrunjel; -vopsea pt. oua - de preferinta, de culoare rosie, albastra, bleumarin, verde, turcoaz; -cateva bucati de ciorap de nylon, ata subtire, foarfeca; Dupa ce au fost umezite ouale se "tavalesc" prin amestecul de foi de ceapa, fire de iarba si verdeata tocate marunt. Ouale astfel preparate se leaga strans intr-o bucata de ciorap de nylon si se pun mai intai la fiert. Dupa ce au fiert "ambalate" ~ 10 min, oualele se transfera in vasele cu vopsea. La sfarsit se indepareaza ciorapul iar oualele se dau cu luciu special sau cu untura. Se recomanda culorile inchise, care asigura un fond de contrast pt. motivele decorative create de foile de ceapa si firele de iarba. Continuati! Mariana & Vladutz

#2
simonaM

simonaM
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 11 martie 2004 - 08:43

[flo]asa o sa le coloram. mona78

#3
tuchi

tuchi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 11 martie 2004 - 13:57

La noi acasa, la Cluj, ouale de Pasti se fac de cind ma stiu asa cum le facea bunica. Adica, se culeg plantute de tot soiul, tot ce se gaseste cu frunzulite mici, buruieni, iarba, coada soricelului, frunze de papadie, cucuta .... Se pune frunza pe ou si se introduc intr-un ciorap vechi, se leaga cit mai strins si se fierb in apa cu foi de ceapa rosie. Frunzele dau forme diferite iar restul de ou ramine rosu. Nu e spectaculos dar intreaga activitate are un iz de amintire a bunicilor si a copilariei. Spectacolul mare e atunci cind se scot ouale din vopsea si toti copii stau la admirat formele ce au iesit pe oua.

#4
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 11 martie 2004 - 14:20

De vreo 10 ani am invatat si eu de la o prietena a mamei cum se incondeiaza ouale. Aleg oua cu coaja alba, le pun la fiert, apoi caldute, incep sa le incondeiez. Folosesc un condei improvizat, dar util. Am la indemana ceara de albine, care sta pe foc, intr-o cutiuta (cu o tabla dedesubt)ca sa nu ia foc ceara. Flacara sa fie mica,pe ochiul mic al aragazului, doar cat sa tina ceara lichida. Cu jutorul condeiului, improvizez tot felul de modele pe oua, in functie de imaginatie. Mai tarziu, dupa ce finalilzez acest proces, introduc ouale in vopsea rosie (ceara se va topi). La sfarsit, va ramane pe oua modelul pe care l-am desenat cu condeiul. Eu zic ca arata bine.

#5
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 11 martie 2004 - 14:55

Stie cineva cum se pot vopsi ouale fara vopsea? Ca eu aici nu gasesc. Cu ceva natural si accesibil (foi de ceapa de exemplu)? Are careva vreo idee??? Merci. ~Otilia&LaAdelita~ [fetita]

#6
Marianar

Marianar
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 11 martie 2004 - 15:30

Invata sa vopsesti ouale cu plante: ROSU - suc de sfecla cruda; - se fierb cantitati egale de coaja de crusin si frunze de soc intr-o cantitate tripla de apa timp de o ora, la sfarsit se adauga un pic de otet si se strecoara; - coji de ceapa rosie se fierb cu multa apa. Dupa ce le-ai fiert le mai lasi 4-5 ore; - afine, zmeura si sfecla rosie; - coaja de mar paduret cu zeama de varza sau piatra acra; GALBEN - coji de portocale, lamai, de morcov, seminte de telina si chimion care dau culoarea galben pai; - sofranul da galben intens; - coji de ceapa, coji de nuca si musetel; VERDE - fiertura de urzici sau de spanac; - pt. un verde intens tine urzicile 12 ore in apa apoi introdu ouale si fierbe-le; ALBASTRU - flori de viorele fara peduncul se fierb in apa timp de o ora; - mure; - strugure; Cu cat plantele se fierb mai mult cu atat culoarea se inchide. P.S eu nu am vopsit oua cu plante. Poate te lamureste mai bine cineva care a folosit aceasta metoda. Mariana & Vladutz

#7
simonaM

simonaM
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 12 martie 2004 - 00:58

quote:
Originally posted by tuchi
La noi acasa, la Cluj, ouale de Pasti se fac de cind ma stiu asa cum le facea bunica. Adica, se culeg plantute de tot soiul, tot ce se gaseste cu frunzulite mici, buruieni, iarba, coada soricelului, frunze de papadie, cucuta .... Se pune frunza pe ou si se introduc intr-un ciorap vechi, se leaga cit mai strins si se fierb in apa cu foi de ceapa rosie. Frunzele dau forme diferite iar restul de ou ramine rosu. Nu e spectaculos dar intreaga activitate are un iz de amintire a bunicilor si a copilariei. Spectacolul mare e atunci cind se scot ouale din vopsea si toti copii stau la admirat formele ce au iesit pe oua.
asa se faceau tuchi,si pe la noi prin cluj...dar noi faceam jumi-juma...unele le coloram,altele le faceam cu ceapa rosie si cu frunzulite pt modele,si le impachetam in ciorap.[:D][:D][:D] mona78

#8
Candy

Candy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 380 mesaje

Postat 15 martie 2004 - 17:24

Va dau si eu o reteta: Oua bicolore Se fierb ouale normal, intr-o vopsea de culoare deschisa - galben, rosu. Dupa ce se usuca (fara a fi unse pentru luciu), se pun intr-un ciorap si se leaga si se scufunda de mai multe ori pana la jumatate in vopsea de alta culoare - albastru, verde, violet. Nu pot fi lasate in vas, trebuie tinute in mana si scufundate repetat, unul cate unul. Daca nu le scufundati de mai multe ori, raman delimitate culorile, altfel fac o "trecere" frumoasa de la o culoare la alta. Eu fac in general galben-rosu, galben-albastru, albastru-verde.

#9
Raza de soare

Raza de soare

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.618 mesaje

Postat 17 martie 2004 - 05:09

[hia] Sa va spun cum am ajutat-o pe mama anul trecut sa fie invidiata de catre vecine, atunci cand, conform datinei, a dat de pomana pentru cei dusi din asta lume. Obisnuiesc ca in ziua in care gospodina casei vopseste ouale, sa imi bag nasucul printre vopseluri, sa studiez frunzele pe care le-a cules de la diferite plantute, sa-mi dau cu parerea... da' fereasca Sfantul sa-mi murdaresc eu manusitele! [:I] Intre noi fie vorba, profit de ultimele luni ca fata mamei, ca apoi...[mariaj] Sigur ca si anul trecut mi s-a auzit glasciorul "Da'... nu faci si asa?... Si cu aia ce faci?... Ihi... Si faci si cu frunze d-alea?" pana cand, mama, draga de ea, a zambit dulce si-a racnit "Auzi? Din doua alegi una: ori iesi din bucatarie si nu te mai intorci toata ziua, ca am treaba si ma incurci ori pui mana si ma ajuti!". Ca sa nu arunce cu vreo cratita dupa mine si sa arat asa [B)] m-am oferit voluntar. [bang] Asadar, am stat, m-am gandit si... am gasit! Am luat o forfecuta, un scotch si da-i si taie cruci, cruciulite, inimioare, trifoi cu 4 foi, stelute, benzi subtiri de 1/2 cm, cu care am inconjurat ouale, pe verticala si/sau orizontala... Am facut pana si iepurasi si ingerasi, dar cu cat chin... M-a privit mama cu neincredere, cand a vazut creatiile, dar... "Fie, iti fac poftele si le bag la vopsit...". Eee... nu va spun ca dupa ce le-am dezlipit scotch-ul, ramaseseram si mama si eu ca la stomatolog... Erau su-per-be!!! Din cauza temperaturii apei, scotch-ul se dezlipeste putin cat timp stau ouale la fiert, dar nu dauneaza, dimpotriva, rezulta un aspect marmorat. Ce mai, m-a pupat mama![pup] Si-a zis sa mai fac...Ma gandesc sa [fuga] ca e de muncit, dar... merita, macar pentru invidia vecinelor! [:D] Daca aveti rabdare, incercati! [pup] Raza de soare "Atat timp cat mai putem zambi, cauza nu-i inca pierduta." (W. Shakespeare)

#10
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 17 martie 2004 - 13:18

eu am folosit colorarea cu plante, cel mai bine iese cea cu foi de ceapa, bineinteles (si galbene si rosii, din cele rosii mi-a isit un portocaliu dragutel). la verde si la rosu "supa" de verdeturi si cea de sfecla trebuie sa fie foarte-foarte-foarte concentrata. adica sa zicem 1 kg frunze curatate de urzici la 500ml apa. cu sfecla cam la fel. faceti "supa" de cu cu seara si lasati-o sa se mai concentrze la frigider peste noapte. cam asta am folosit eu....a, si a nu uit, adaugati 2-3 linguri de otet la "supa", sa se prinda bine culoarea pe oua. bafta la "colorat"!!!! Roxi


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -