Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

HISTEROSALPINGOGRAFIE -INTERSERVISAN CLUJ


46 raspunsuri la acest subiect

#21
cristina3343

cristina3343

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.558 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 22:52


Buna adellla,

Secretia vaginala e acida si omoara spermatozoizii;testul asta eu l-am facut in felul urmator:m-am dus la doctor si m-a monitorizat la ecograf sa vada cand e ovulatia,si apoi a trebuit sa am contact sexual si in maxim 8 ore de la contactul sexual m-a trimis la laborator sa mi se ia secretie vaginala(e ca la testul papanicolau,nu doare deloc)care a fost apoi examinata la ecograf si s-a vazut ca toti spermatozoizii erau morti;si mi s-a recomandat inseminare intrauterina,adica spermatozoizii recoltati in borcanas mi s-au introdus dincolo de secretie,in uter.

Vorbeste cu ginecologul cum sa faci sau daca sa-ti faci testul.
Te pup si bafta.

Uite si un link:
http://forum.desprec...&TOPIC_ID=31983

#22
Adellla

Adellla

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 23:47

Am inteles, multumesc mult pentru raspuns si informatii, am sa incerc si asta, deocamdata mi-a spus ca dupa histerosalpingografie in primele trei luni, chiar daca trompele nu au fost infundate sansele de a concepe un bebe sunt mai mari, dar in caz ca nu se intampla minunea in astea trei luni, voi incerca si ceea ce mi-ai recomandat tu. am sa vb cu medicul ginecolog. multumesc mult. Tu de cat timp iti doresti bebe Cristina?

#23
cristina3343

cristina3343

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.558 mesaje

Postat 19 martie 2010 - 08:40



N-ai pentru ce ,de vreo 2 ani am inceput doar sa facem investigatii,dar de 7 ani n-am ramas gravida pentru ca totdeauna omoram spermatozoizii.Deci eu pot doar cu inseminare intrauterina.
M-am hotarat tare greu ca mi-e groaza mare de nastere si acum mi-e groaza,ma gandesc la o cezariana ca iese repede bebelusul in cazul ca voi ramane.
Iti doresc si tie multa bafta,poate va iese in cele 3 luni.
Te pup.

#24
Adellla

Adellla

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 19 martie 2010 - 11:01

Multa bafta si tie Cristina. Sa dea Dumnezeu sa fim si noi cu burtica cu ochisori cat mai repede!

#25
cristina3343

cristina3343

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.558 mesaje

Postat 19 martie 2010 - 11:57

[pup][gravi][pk]

#26
adela1984

adela1984
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 13 aprilie 2010 - 16:35

Citat:
citat din mesajul lui panaite767

Buna.Sunt noua pe forum si vreau sa va impartasesc experienta mea legata de HSG.Stiam ca se face la Interservisan, dar nu am vrut sa merg acolo(ceva situatii neplacute in trecut) asa ca am mai cautat.Am aflat ca se face si la Sp. de Recuperare, Dr.Bogdan Chiroiu.Despre el numai cuvinte de lauda, este un om rabdator, sufletist si un super profesionist.Vreau sa spun ca eu nu am simtit mai nimic, si sunt destul de sensibila si de fricoasa.Va recomand sa mergeti cu incredere. Daca aveti nelamuriri nu ezitati sa ma intrebati.Va pup


Te rog mult de tot sa imi spui cum se poate face programare la dr. Bogdan Chiroiu de la sp.de recuperare din Cluj. Si eu as avea nevoie de HSG.
Multumesc mult.

#27
panaite767

panaite767
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 16 aprilie 2010 - 19:07

Buna, acesta este nr lui de tel 0745522449 sau poti merge pana la spital la subsol( sectia de radiologie) sa vb direct cu el. In principiu el face aceasta investigatie dupa ora 13. Multa bafta.

#28
dordemunte

dordemunte

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 19 mai 2010 - 17:28

Panaite767 nu stiu daca mai intrii pe forum dar in caz ca da imi poti spune daca atunci cind ai mers pt HSG la dr.Chiroiu a fost nevoie sa te pregatesti in vreun fel?Adica ti-ai dus papuci cu tine ,halat etc?mercic[pup]

#29
mihaelacota

mihaelacota
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 26 iulie 2010 - 20:03

Buna fetelor, sunt din Cluj-Napoca...sunt noua pe acest forum si doresc sa va impartasesc putin din experienta mea traita pana acum...eu si sotul meu incercam de 10 luni sa avem un copil si inca nu s-a intamplat nimic dar, nu disperam . L-a sfatul medicului ginecolog (inca nu m-am hotarat sa fie el acel medic ginecolog care sa-mi urmareasca evolutia unei eventuale sarcini) mi-a spus sa fac o histerosalpingografie, zis si facut, m-a trimis la Interservisan dar, mi-am spus ca vreau sa caut si alte locuri in Cluj unde se poate face aceasta analiza, Interservisan nu prezinta incredere din punctul meu de vedere...ca sa nu mai lungesc vorba am citit pe forum experientele altor fete care au facut acesta procedura si pot sa va recomand cu caldura pe DR. BOGDAN CHIROIU (am aflat de el tot de pe forum) de la spitalul de Recuperare, are cabinet la demisol, la radiologie, il gasiti dupa ora 13...chiar astazi am facut aceasta procedura (dupa o programare facuta in prealabil) si imi era foarte frica deoarece auzisem de la alte fete spunand ca e dureroasa...si pot sa va spun ca nu m-a durut deloc...este un om de nota 10, cu o mana blanda si un suflet mare.
Procedura a costat 300 lei iar, la asistenta am vrut si de fapt i-am si dat 15 lei. A, si sa aveti tampon extern la voi.
Daca va pot ajuta cu ceva nu ezitati sa ma intrebati si sa dea DUMNEZEU copii tuturor celor ce isi doresc.[copil]

#30
mirabela19

mirabela19
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 30 iulie 2010 - 20:59

HSG NU doare !

Asta o spun acuma eu care sunt o fricoasa care nu a dormit 3 nopti inainte de HSG, desi dna dr. Zsigmond de la clinica Gynia din Cluj m-a asigurat ca ma trimite la Spitalul de Recuperare unde toate
pacientele au fost super multumite si nu au simtit absolut nici o durere. Nu prea mi-a venit sa cred caci prietenele mele care mai facusera in Bucuresti sau in Sibiu mi-au spus ca HSG doare cumplit, ca au avut dureri mai mari decat la nastere si ca nu au crezut ca mai scapa cu viata...
Am mers si eu la Spitalul de Recuperare din Cluj si vreau sa va spun ca fost de-a dreptul impresionata
ca intr-un spital de stat din Romania pot exista asa conditii bune si dotare cum au acolo . Dr. Bogdan Chiroiu a fost cel care mi-a facut HSG-ul si despre care pot sa confirm tot ce au spus celelalte fete si mai ales faptul ca are o mana extraordinara si o rabdare cum nu prea intalnesti astfel incat nu am simtit absolut nimica, si pe deasupra am primit si un rezultat bun. Examinarea a durat cu totul cam 10 minute, dupa care ne-a invitat in cabinet, ne-a aratat imaginile si ni le-a explicat (inca 15 minute). A fost prima data cand nu mi s-a parut ca platesc mult pentru un serviciu medical care a fost peste inaltimea asteptarilor.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -