Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

HISTEROSALPINGOGRAFIE -INTERSERVISAN CLUJ


46 raspunsuri la acest subiect

#11
ada29

ada29

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.229 mesaje

Postat 05 august 2009 - 21:08

Cris,vezi ca Geo a scris la acest subiect in august 2007.

Multa bafta sa ai la Hsg.

Ada

#12
Cris_25

Cris_25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 978 mesaje

Postat 06 august 2009 - 00:41

Iui ... acuma am vazut data [8D] Mersi Ada [pup]

Inca tot nu m-am lamurit cu ceea ce se face la recuperare ... O fi acelasi lucru? Eu aveam varianta pe cd cand am mers la dr. Surcel. Am vrut sa i-o arat si pe aia, dar a zis ca-l intereseaza doar filmele de la raze... Deja-s in ceatza [alcool]


#13
adinutzaa

adinutzaa
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 06 august 2009 - 15:57

Cris, la spitalul de recuperare din Cluj tot radiografii se fac pentru a vedea substanta de contrast(cu raze X). Se vad foarte clar trompele ca si le cele pe filme radiologice, doar ca imaginile sunt mult mai bune si le pot mari, m-am uitat si eu acasa pe calculator la ele. De procedura care spui tu de vizualizare a substantei de contrast din trompe cu ecograful nu am auzit.

#14
Cris_25

Cris_25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 978 mesaje

Postat 10 august 2009 - 20:24

Adinutzaa ... mersi mult de precizari. Daca nu reusesc sa-mi fac programare la Interservisan, o sa incerc sa merg si eu la recuperare ...

Doamne ajuta sa-ti implinesti visul [pup] [flo]


#15
panaite767

panaite767
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 02 februarie 2010 - 22:07

Buna.Sunt noua pe forum si vreau sa va impartasesc experienta mea legata de HSG.Stiam ca se face la Interservisan, dar nu am vrut sa merg acolo(ceva situatii neplacute in trecut) asa ca am mai cautat.Am aflat ca se face si la Sp. de Recuperare, Dr.Bogdan Chiroiu.Despre el numai cuvinte de lauda, este un om rabdator, sufletist si un super profesionist.Vreau sa spun ca eu nu am simtit mai nimic, si sunt destul de sensibila si de fricoasa.Va recomand sa mergeti cu incredere. Daca aveti nelamuriri nu ezitati sa ma intrebati.Va pup

#16
ginamaria

ginamaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 421 mesaje

Postat 11 februarie 2010 - 23:08

Da, cu Interservisan am avut si eu experienta proasta.Nu neaparat durere dar a fost tare neplacuta situatia in sine, cu pijamalele lor de acolo, cu papucii lor de acolo si plimbate pe coridoare in pijama si slapi de plastic printre alti pacienti din exterior.Sotul meu zicea ca 2 barbati care au venit sa isi faca radiografie la picior au crezut ca suntem femei de servici. In fine nu asta e marea frustrare, ci faptul ca in urma HSG a iesit ca am trompa dreapta infundata, mi-a aratat pe film si cel de la Interservisan si ginecologul,am vazut si eu ca putin ma pricep. Medicul meu mi-a recomandat laparoscopie pentru niste aderente pe partea stanga si sa vada daca poate face ceva pe trompa dreapta. Dupa laparo aflu ca defapt trompa dreapta nu era infundata deloc, era permeabila.Adica m-am operat fix degeaba. Intreb si eu ginecologul si imi zice ca si trompa e tesut viu si cateodata de durere se contracta si nu lasa substanta de contrast sa treaca. Nu inteleg de ce nu se face atunci ca in Ungaria sub anestezie sa nu doara sa nu se comprime, sa nu intri in panica, sa te panichezi, apoi sa te bucuri si sa speri ca asta a fost motivul pentru care nu ai ramas de 3 ani insarcinata, sa pleci din spital cu o anestezie in plus la activ(care oricum m-a marcat definitiv)si in depresia vietii tale ca defapt nu asta era motivul pentru care nu ai tu inca bebe si ca 7 % din cazurile de infertilitate sunt din cauze necunoscute. E deprimant si bulversant, si din pacate te face sa iti pierzi orice incredere pe care ai mai avut-o in sistemul medical din Romania.

http://tt.lilypie.com/TJoqp3.png

#17
g_mimisor

g_mimisor
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 17 martie 2010 - 20:56

Salut fetelor
Sunt noua pe aici si vad ca va preocupa ca si pe mine de ce nu putem face toate copii.Eu am fost in aceasta situatie si multumesc la Dumnezeu mi-a dat o sarcina care a venit doar dupa HSG. Daca va intereseaza din experienta mea va ajut. Draga Ginamaria am defilat si eu in papuci imbracata insa si nu goala cum am auzit ca se practica in mai toate cabinetele din Romania.Nu am inteles cum de trompa era libera si nu a trecut substanta prin ea???
Va pup fetelor.

#18
Adellla

Adellla

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 17 martie 2010 - 21:55

g_mimisor buna! pe mine ma intereseaza cum ai ramas insarcinata dupa hsg? eu incerc de un an de zile sa raman si nu am reusit. ieri am facut histerosalpingografie si a iesit ok, chiar nu inteleg de ce nu raman insarcinata. toate celelalte analize mi-au iesit ok atat mie cat si sotului. de ce nu se intampla minunea?

#19
cristina3343

cristina3343

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.558 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 19:54


Draga adellla,ce analize ai facut?
Asa eram si eu cu toate analizele bune pana am facut testul postcoital,adica ala inseamna ca am ceva anticorpi care omoara toti spermatozoizii si ei nu trec de colul uterin;de aceea la mine ii trece de col,adica la inseminare adica numai cu inseminare pot trece de col.
Te pup.

#20
Adellla

Adellla

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 22:29

Buna Cristina. Acest test nu l-am facut, ce inseamna asta? e o analiza de sange sau cum se numeste mai exact? in ce consta? imbratisari!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -