Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

HISTEROSALPINGOGRAFIE -INTERSERVISAN CLUJ


46 raspunsuri la acest subiect

#1
GEO30

GEO30

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 25 august 2007 - 11:08

Buna fetelor ,


Eu urmeaza sa fac in luna septembrie histerosalpingografie la clinica Interservisan din Cluj si pentru ca am foarte mari emotii as dori sa stiu cit mai multe detalii despre cum sa procedeaza de la fetele care au mai trecut pe acolo si s-au mai confruntat cu aceasta problema .Vreau sa precizez ca eu am mai facut inca o data HSG ,dar in alta parte si nu am fost incintata ,acolo nu mi-au facu nici un fel de anestezie inainte ,nici macar un algocalmin si dupa ce mi-au facut investigatia a inceput foarte tare sa ma doara burta si abia atunci s-au gindit sa imi faca ceva,ceea ce nu as vrea sa se intimple si de data aceasta.
As dori sa stiu toate amanuntele ,de la intrare pina la iesire:ce trebuie sa imi duc cu mine,ce anestezie se face,ca am inteles ca se administreaza ceva injectabil ,cum se comporta personalul ,cum este medicul care face ,citi vor fi pe acolo in jurul meu si cit timp mai trebuie stat dupa ce se termina investigatia.
Sper ca voi primi cit mai multe raspunsuri si va multumesc.PA


#2
GEO30

GEO30

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 26 august 2007 - 21:39

Vai,ce se intimpla fetelor,chiar nimeni nu a fost sa faca HSG la INTERSERVISAN CLUJ?

#3
asi

asi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.796 mesaje

Postat 27 august 2007 - 16:54

Am facut eu HSG la Interservisan.
Inainte de interventie iti face o injectie care cica e anestezia .Stai apoi cam 15 minute si apoi intri in sala unde face radiografia.Te asezi pe o masa ginecologica si medicul iti introduce serul si face apoi pozele.Totul dureaza maxim 1 minut.Nu sunt decat 2 persoane radiologul si asistenta.Dupa procedura iti pune un tampon de vata si mai stai cateva minute pana iti da filmele.
Succes!



Mami de Razvan(07 martie 2004)
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.


#4
GEO30

GEO30

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 28 august 2007 - 10:12

Buna,
Iti multumesc mult pentru raspuns ,ma bucur ca se face ceva injectie pentru ca unde am facut data trecuta nu mi-au dat nimic si a fost groaznic ,mai ales dupa interventie.
PA

#5
violetan

violetan

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.678 mesaje

Postat 28 august 2007 - 13:59

[quote]Originally posted by asi
Am facut eu HSG la Interservisan.Inainte de interventie iti face o injectie care cica e anestezia.Adica? Asta inseamna ca tot te doare? Nu e chiar anestezie?

#6
asi

asi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.796 mesaje

Postat 28 august 2007 - 16:36

Da , te doare.
Eu am facut-o de 2 ori(odata la Recuperare odata la Interservisan) si m-a durut de fiecare data la fel.



Mami de Razvan(07 martie 2004)
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.


#7
adinutzaa

adinutzaa
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 05 august 2009 - 13:24

Salutare,
tocmai am repetat HSG la Cluj, dar de data asta n-am mai fost la Intersevisan, o cunostinta de la clinica de ginecologie Stanca mi-a spus ca se face si la Spitalul de Recuperare si mi-a dat un nr. de telefon, am sunat si peste o saptamana am fost programata si am si facut. Pretul a fost mai mic decat la Interservisan, am platit 300 lei pentru HSG, ecografie abdominala si endocavitara, au fost f. draguti, chiar am povestit cu o doamna care era inaintea mea, ca i-au facut si o ecografie la tiroida (avea ceva probleme) si nu a platit nimic in plus. Au ceva aparate noi acuma am inteles de la o asistenta de acolo si nu se mai face cu filme radiologice, au aparat nou digital si iti da pe CD toate imaginile si inregistrarea. A mers destul de repede, nu am asteptat mult, intr-o ora am plecat cu rezultatul si cd-ul. In timpul injectarii erau 2 monitoare unul pentru medic si unul in care am vazut si eu cum se injecta substanta si se vedeau trompele si tot timpul mi-a explicat ce face si ce se vede pe ecran. Mi-au cerut sa fac un examen de laborator inainte de a veni sa nu existe infectii la nivelul vaginului. Eu nu am luat decat un No-spa inainte cu o ora si doxiciclina mi-au prescris 5 zile dupa. Nu a fost foarte dureros, doar e un pic neplacut si cateva ore a curs substanta care au introdus-o, obligatoriu sa aveti 2 tampoane la voi. Programarea am facut-o la dr. Chiroiu, tel. 0745522449. Bafta !

#8
ada29

ada29

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.229 mesaje

Postat 05 august 2009 - 17:30

Multumim Adinutzaa de precizari,chiar nu stiam ca se poate face si la recuperare,cu aparate mai bune si mai ieftin decat la Interservisan.

Bine ai venit pe forum,te asteptam la discutii[pup]

Si sa vii cu o veste buna cat mai curand[bibe]

Ada

#9
Cris_25

Cris_25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 978 mesaje

Postat 05 august 2009 - 19:33

Eu am facut pana acuma 2 HSG ... total diferite procedurile. Ma rog, prima nu o numaram, tocmai pentru ca nu era cu radiologii. Cred ca cele doua proceduri despre care se discuta aici nu sunt unul si acelasi lucru. Intr-adevar, ambele au la baza introducerea unei substante de contrast.
Cea care iti da pe cd tot procedeul consta de fapt in introducerea substantei...si apoi urmarirea si inregistrarea traseului ei (ecografic). Eu am facut aceasta procedura, dar rezultatul nu a fost concludent....si am repetat dupa 3 zile, dar de data aceasta procedeul cu radiografii.
Ambele proceduri mi le-a facut medicul ginecolog. Chiar daca trompele mele sunt infundate, nu m-a durut deloc.

Deoarece medicul la care am mers recent la Cluj mi-a cerut HSG facuta de medicul radiolog, nu de ginecolog, am de gand sa repet procedura. Mi s-a recomandat sa o fac la Interservisan, dar dr Sfrangeu care se ocupa de asha ceva se intoarce din concediu abia pe 15 august, iar eu voi fi in 17 august in Z13.

Oare ceea ce se face la Recuperare o fi exact aceeasi procedura? Ca m-ar tenta si pe mine s-o fac saptamana viitoare....sa nu depasesc daca se poate Z10.


#10
Cris_25

Cris_25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 978 mesaje

Postat 05 august 2009 - 19:35

GEO, tu ti-ai facut programare pt luna septembrie la interservisan? Ca eu am sunat azi si nu avrut sa-mi faca. A zis sa sun dupa 15 august dupa ce se intoarce medicul din concediu.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -