Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

mie nu mi-a prescris medicul acid folic!!!


49 raspunsuri la acest subiect

#41
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 28 ianuarie 2004 - 04:48

dragele mele, pastilele sunt una, iar acidul folic din alimente alta. fetele care nu au primit prescriptie inseamna ca au avut analizele excelente si au ascultat de sfatul medicului privind dieta corespunzatoare. prin urmare, toata lumea ia acid folic, intr-un fel sau altul. asa ca linistiti-va, nu ati dus lipsa de acid folic daca v-ati alimentat corect [flo]

#42
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 28 ianuarie 2004 - 06:27

Nu esti singura supersensibila Rayuela :))) Am avut o sarcina excelenta, fara greata, fara dureri, doar putin disconfort spre ultimele luni, calma si linistita, am colindat pe atunci un sfert de america.... Totusi...intr-o zi, mi-aduc aminte, eram prin luna a opta, m-am dus la cafeneaua serviciului, mi-am pus o salata imensa, si m-am asezat cu mai multi colegi la masa. Faceau glume pe seama burtii mele (luasem 27kg), eram destinsa si rideam cu toata burta, cind un coleg din alt departament s-a apucat sa ma intrebe ca de ce maninc ciuperci, nu stiu ca pot fi toxice, sint insarcinata, etc M-am uitat urit la el si-am continuat sa maninc. El insista ca ciupercile pot fi f daunatoare ptr bebelushi, pot avea malformatii, etc Numai faptul ca a pus bebelush in aceeasi fraza cu malformatii, m-a enervat atit de tare ca am inceput sa tremur, n-am reusit sa scot nimic pe gura, dar am luat tava si-am trintit-o atit de tare de masa ca a rasunat toata sala! Deci nu esti singura.... :)) A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele

#43
Rayuela

Rayuela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.311 mesaje

Postat 29 ianuarie 2004 - 01:43

Andrada,hahahahaha..chiar aveam nevoie de o confirmare ca nu sint dusa cu sorcova..sint doar gravida[:D].Adevarul este ca sint capabila sa ma sperii de orice,si de propria umbra..iar acum nu am nici o capacitate de discernamint,totul se invirteste in jurul burtii si a lui bebe!Sper ca nu am sarit calul..ma scuzati fetelor..[flo].Am cea mai buna scuza din lume,totusi.Sint GRAVIDA!!!![gravi] Va pup Rayuela

#44
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 29 ianuarie 2004 - 02:03

[pup] Stai asa, Rayuela, hopul cel mare va sa vina: proaspata mamica!!! Asa ca nu-ti descarca bateriile emotionale acum, mai ai nevoie de ele[flo]! Chiar daca ti s-a parut ca unele dintre noi nu facem decit sa bagam in sperieti lumea burticoaselor, ai sa vezi ca dupa ce-ti faci "stagiul" de mamica fro' 2 ani, o sa apreciezi la adevarata valoare informatiile, adica unele temeri ale mamicilor le vei gasi banale, altele, dimpotriva, de mare insemnatate, unele pericole pot fi prevenite cu usurinta, altele nu, depinde de gradul de informare a fiecaruia dintre noi, si asta se face numai cu urechile ciulite si ochii deschisi. Nu zic sa nu bagam in seama sfatul medicului, Doamne-fereste, zic numai sa nu-i acordam credit 100%, ca e si el om si poate gresi, si in cazul asta scuzele lui nu mai pot repara raul facut. Un om avertizat constientizeaza mai bine si actioneaza ca atare decit unul neavertizat. Parerea mea[bis]

#45
Rayuela

Rayuela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.311 mesaje

Postat 30 ianuarie 2004 - 01:51

dodo,perfect de acord cu tine,sint convinsa ca dupa ce imi fac antrenamentul o sa rid de mine insumi si de toate temerile pe care le am acum[bang][bang].Cit despre doctori..sint sceptica,dupa cum bine spui,nu trebuie sa luat litera de lege tot!Incompetenta exista oriunde,eu m-am lovit personal de asemenea monumente,aici in Suedia!Tocmai de aceea intru aici si mai acult ce zice lumea..dar si asta trebuie facut cu masura[:D][:D]!!La urma urmei,orice graviditate sau nastere este unica. Rayuela cu bebe 30 de sapt [gravi]

#46
Eryka

Eryka
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 30 ianuarie 2004 - 04:59

Rayuela eu am incercat sa nu ma mai gandesc si kiar m-am incurajat singura .M-am mai informat de la alte prietene de prin Japonia sau kiar si din Romania care au nascut mai de mult ,si mi-au spus ca nici ele nu au luat vitamine si ca totul a decurs normal si ca sa nu mai imi fac griji din astea .Adevarul este ca daca e sa se intample ceva ,se poate intampla cu si fara aceste vitamine (zic si eu asa ca sa ma incurajez)Oricum am inteles ca sunt multe fete care nu au la vitaminele si au bebei sanatosi si frumosi.asa ca nu-mi ramane decat sa sper ca si al meu bebe va fi la fel.Kiar si mama mi-a zis ca ce imi trebuie vitamine atata timp cat mananc bine si am tot ce-mi trebuie iar bebele are de unde isi lua .No acum asta e ce va fi va fi ,Cu Dumnezeu inainte.Deci Rayuela iti doresc si tie curaj si o nastere usoara.Si incearca sa nu te mai gandesti la rau ,hai ca mai ai putin si gata. Eryka [gravi] & sufletzelul de fetitza din burtica --->24 saptamani

#47
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 30 ianuarie 2004 - 05:34

Mai fetelor,nu e cazul sa va dati cu capul de pereti ca n-ati luat vitamine sau acid folic,si bine-nteles ca asta nu va afecta neaparat in mod negativ sarcina,mai ales daca va alimentati sanatos.Insa,daca un fat la 1.000 de sarcini(sa zicem) prezinta risc de spina bifida (si procentul este mult crescut la mamicile peste 35 de ani) acidul folic luat in primele saptamani si chiar inainte de sarcina poate inlatura acest pericol.Si cum nu avem cum sa stim dinainte daca ne numaram printre cei norocosi sau cei ghinionisti,nu mai bine prevenim din timp? Si inca ceva:e drept ca pe vremea mamelor/bunicelor/strabunicelor noastre nu exista acidul folic sub forma de pastile ca acum,si avem totusi parinti/bunici sanatosi,dar nu uitati calitatea alimentatiei in acele vremuri si nici faptul ca rata mortalitatii la bebelusi era mult mai mare decat acum,dar nu i se dadea aceeasi importanta! [gravi]Irina,Vevica-mica & margicu'din burtica[:D]

#48
Laura B

Laura B

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.050 mesaje

Postat 30 ianuarie 2004 - 06:42

M-ati facut asa de curioasa incat am pus mana pe "Complete Home Medicine Guide". Pe scurt: in SUA "spina bifida" afectateaza cam 1 din 1000 bebei. Cauza NU E COMPLET INTELEASA, dar se pare ca factori genetici sunt implicati. Testele de sange si cele cu ultrasunete care se fac in mod normal gravidelor permit diagnosticarea din timp a bolii la bebei. Alimente care contin acid folic: asparagus, avocado, banane, broccoli, galbenus de ou, cereale, ficat, portocale si alte citrice, spanac, salate, capsuni, iaurt, paine integrala, si altele. Numai bine si bebelusi sanatosi! Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro

#49
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 30 ianuarie 2004 - 07:16

"Spina bifida este un exemplu important a unei conditii determinate de factori genetici SI de mediu. Incidenta e de 1/500 de nasteri in UK...Studii recente au demonstrat o scadere in incidenta bolii la femeile ce au luat supliment de vitamine in timpul sarcinii, in special acid folic" Am citat din cartea de capatii a doctorilor, Harrison's Principles of internal medicine, editia a 11-a. Dupa cum vezi, bazele pe care se recomanda acidul folic in sarcina sint solide.

#50
Rayuela

Rayuela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.311 mesaje

Postat 31 ianuarie 2004 - 00:16

Eryka,multumesc pentru incurajari.Am vazut ca nu sint singura panicata,mai sint si alte mamici in situatia mea.Si eu sint convinsa ca,riscurile nu pot fi niciodata prevenite suta la suta..tot ce putem spera esta ca bebelusii nostri vor fi voinici si sanatosi.Eu am ajung atit de departe cu panica,la un moment dat,incit imi doream ca,daca se va intimpla vreo nenorocire,macar sa fiu eu victima,nu bebe! Va doresc tuturor multa sanatate si toate cele bune [flo] Rayuela cu bebe 30 de sapt


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -